Nadčasový dizajn Bean BAG

11.07.2013  |     

Kým sa neobjavili neforemné sedacie vaky, ľudia museli svoju polohu pri sedení prispôsobiť tvaru nábytku. S výstredným nápadom Sacco sa však všetko zmenilo.

Sedenie Sacco, dielo talianskych dizajnérov z roku 1968, si získalo celosvetovú priazeň svojou priamočiarou jednoduchosťou, neformálnym výrazom aj revolúciou v ergonómii. Poddajný žoch vyplnený polystyrénovými šupinami totiž predostrel celkom nový koncept telu prispôsobivého nábytku, čím zmenil chápanie ergonómie a položil základy nového typologického druhu – takzvaných bean-bags. Hoci mnohí namietali, že ľudské telo predsa len potrebuje pevnú oporu, inovatívny nápad stvárnený vakom Sacco presvedčil o svojom anatomicky korektnom pohodlí. Navyše, zachytil náladu doby – bezstarostný pop-dizajn. Téma vzťahu k telesnosti bola v tejto dizajnérskej ikone zhmotnená v skutočne nadčasovej podobe.

1968

PIERO GATTI 
(1940)
CESARE PAOLINI 
(1937 – 1983)
FRANCO TEODORO 
(1939 – 2005)


Pre spoločenskú situáciu v šesťdesiatych rokoch bola typická družnosť. Otvorené zdieľanie sa nevyhýbalo ani sfére dizajnu – mnoho legendárnych návrhov z tohto obdobia nemá preto jediného autora, ale celé kolektívy (v tom čase mladých) voľnomyšlienkarskych dizajnérov. To je aj prípad neformálneho sedenia Sacco, diela veselej trojky Gatti, Paolini, Teodoro, pôsobiacej od roku 1965 v spoločnom ateliéri so širokým tvorivým záberom od vízií utopickej architektúry až po grafiku. A hoci ich celý svet pozná najmä vďaka vrecovitému sedeniu, nejde o žiadny one-hit-wonder. Pripravili množstvo skvelých interiérových či architektonických realizácií, roztrúsených po celej Európe. Za sedenie Sacco získali v roku 1970 dizajnérskeho Oscara – ocenenie Compasso d’Oro.

Pokračovatelia

1998 - 2002

Obrí variant Fatboy vyrába rovnomenná holandská spoločnosť od roku 2002. Svoju firemnú stratégiu pritom rozvíja roztopašnými, často uletenými nápadmi; aj históriu svojho vlajkového výrobku, húževnatého sedacieho vaku The Original, mystifikuje prapodivnými príbehmi. V skutočnosti ide o návrh Fína Jukka Setälä, ktorý s myšlienkou prerasteného vankúša prišiel koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia. Fatboy v štedrej veľkosti 180 × 140 cm, pozošívaný z odolnej nylonovej tkaniny, bol instantným hitom. S vyše miliónom predaných kusov patrí dodnes k najobľúbenejším sedacím vakom na svete. Od 199 €, FATBOY

2006

Sedacie vaky Tuli sú regionálnou odpoveďou na módu neformálnych sedení; nás veľmi teší, že tento slovenský výrobok so slovenským dizajnom získava dobrú povesť aj v zahraničí. S myšlienkou vyrábať sedacie vaky prišiel Martin Guttman. Postupne vybudoval silné portfólio s naozaj originálnymi kúskami (napríklad deťom určené Obludöö či vrecia so sympatickými vzormi z dielne štúdia Puojd). Pridanou hodnotou štýlových tulivakov je fakt, že spoločnosť sa neustále snaží vylepšovať aj tie najmenšie detaily svojich výrobkov a garantuje ich absolútnu zdravotnú neškodnosť. Od 159,90 €, TULI

2012

Sedenie Sail prináša do banálnej jednoduchosti „polystyrénových vriec“ trochu dizajnérskeho kumštu. Jeho autor, v Londýne usadený Španiel Héctor Serrano, sa totiž dôsledne zamyslel nad strihom vreca a šikovne vedenými švíkmi z neho vypracoval skutočne pohodlné hniezdo, v ktorom chrbát i paže nájdu solídnu oporu. Sail zo stopercentnej vlny (samozrejme z polystyrénovej náplne) vyrába španielske kobercové impérium Gan; okrem neho ponúka aj ďalšie pôvabné taburety, vždy zladené s príslušnými kobercami v esteticky ucelenej kolekcii. 1 020 €, GAN (predáva www.triform.sk)

 


Text: MICHAL LALINSKÝ
Foto: ZANOTTA, FATBOY, TULI, GAN

Mohlo by vás tiež zaujímať:

PREČÍTAJTE SI TIEŽ Nadčasový stôl LC10-P so Stôl ako dizajnérsky kúsok x

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky