Retro dizajn prichádza do módy. Inšpirujte sa, ako mu umožniť zažiariť v interiéri

13.11.2015  |     

Ešte stále pomerne často zaznávaný dizajn z druhej polovice 20. storočia konečne znovu prichádza do módy a dokazuje, že svoje kvality nestratil. Skúste sa s nami pozastaviť, načúvať mu a možno aj nájsť návod, ako mu umožniť znovu zažiariť v interiéri.

Prijať dizajn označovaný slovíčkom „retro“ nie je v povahe každého. Možno je to záležitosť generačná, keďže takmer každý, kto detstvo strávil v byte z druhej polovice dvadsiateho storočia, má tieto predmety až v priveľmi čerstvej pamäti, spájané so všakovakými zážitkami a dojmami z tohto obdobia. Pojem retro by nemal byť zamieňaný s vintage alebo starožitnosťami. Spravidla ide o dizajn 50., 60. a 70. rokov dvadsiateho storočia. Plus-mínus. Vtedy sa tieto predmety vynímali na výslní tmavých bytov, aby sa potom na 50 rokov uložili na spánok do temných pivníc teraz už našich starých mám. A práve teraz je čas na to, aby sme oprášili fotelky, šálky a lustre a naučili sa s nimi pracovať a obdivovať ich po novom. Tak ako si to kvalita (estetická aj technická) retro dizajnu zaslúži.

Súčasná generácia tvorivých dizajnérov je plná obdivovateľov retra. Jednými z nich sú aj páni a dáma tvoriaci slovenskú značku Designoza. Zakladateľ myšlienky Tomáš Griač vysvetľuje, v čom vidí jeho potenciál. „Československý dizajn bol jeden z najoriginálnejších a najtrvácnejších v Európe, o čom svedčí aj úspech na výstave v Bruseli v roku 1958, ako aj to, že tieto predmety doteraz plnia svoj pôvodný zámer. Čisté línie, odvážne farby a premyslená funkčnosť nás v Designoze udivujú aj o 50 rokov neskôr.“ Avšak veľmi dôležité je zmeniť pohľad na tieto prvky. Nevnímať ich ako skupinu starých rároh, polorozpadnutých, bezhlavo ich ukladať jednu k druhej. „To, že si byt zariadite retro vecami, ešte neznamená, že to bude vyzerať ako u babičky. Máme radi, keď sa ľudia hrajú, kombinujú nové veci so starými. Ak na jednej strane vidíte chladnú strohosť súčasných materiálov a na druhej strane teplo domova sálajúce z predmetov poznačených časom, vzájomne sa tieto protipóly vyvažujú,“ hovorí ďalej Tomáš. Preto „menej je viac“ je zlatým pravidlom aj v tomto prípade – z každého interiéru by malo byť jasne čitateľné, kedy vznikol, príjemné a veselé retro kúsky mu v tom pri správnom pomere nebránia. 

„Mám pocit, že starý nábytok nie je len kusom dreva. Aj drobné nedokonalosti ako škrabančeky rozprávajú jeho príbeh, skrátka, akoby za ten čas nasal emócie, ktoré často súčasným interiérom chýbajú. Preto by mal takýto nábytok dostať šancu vytvoriť teplo domova pokojne aj v novostavbe.“ 
                                                                                                                
Tomáš Griač, Designoza

Svetové obzory

Retro dizajn prekonal viacero stupienkov a štýlov. Od elegancie, cez farebnú inváziu plastov a vzorovaných tapiet až po zemitý hippie štýl. Jeho povojnové počiatky boli decentnejšie, až postupne sa dizajnéri, umelci a tvorcovia všetkých druhov uvoľnili do vrcholného obdobia 60. rokov a tak trochu psychedelického záveru v 70. rokoch. Podstatná je však nadčasovosť týchto prvkov. Koláže Andyho Warhola – vrcholu pop artu – dodnes zdobia steny nielen galérií, ale aj domovov. A čo je ešte dôležitejšie, dizajn nábytku pretrval nielen v podobe toho „z druhej ruky“. Nespočetné množstvo kúskov sa vyrába dodnes podľa pôvodných návrhov. Preto ak sa aj nestotožňujete s oranžovými stoličkami, nič nebráni tomu, aby ste neskúsili dať šancu elegantnej komode z masívneho dreva.

Made in Czechoslovakia

Nám najbližší dizajn, ktorý všetci poznáme od starých mám, zažil najväčší boom na výstave EXPO Brusel 1958. Tu prezentované kúsky dodnes patria k priebojníkom a reprezentantom československého dizajnu. Vtedy vyšli z módy ornamenty, ktoré nahradili zaoblené tvary, prvýkrát sa nábytok rozohral farbami, avšak nie ostrými, ale pastelovými. Svoju cestu si začal raziť plast a čisté formy dokumentovali aktuálne dianie ako dobýjanie vesmíru či vízie budúcnosti. Špecifickou skupinou sú asymetrické vázy, popolníky, ale aj elektrospotrebiče. Čo však najviac odlišovalo tento nábytok od dnešného, bola kvalita. Dnes je naozaj ťažké rozoznať v mori braku kvalitné produkty. Sú však tam a s ktorýmkoľvek kúskom, ktorý prežil éru retra až dodnes, si budú určite rozumieť.

A čo s ním dnes?

Retro nábytok by nemal zapadnúť prachom a obývať len múzeá. Tento dizajn je nám blízky, sála z neho teplo domova a spomienky. Navyše jeho kvalita mu dovoľuje  slúžiť ešte dlhé roky. Otázkou teda ostáva, ako s ním narábať. Urobiť si z obývačky skanzen je nezmysel. Pokope tieto veci naozaj môžu pôsobiť „babičkovsky“. To, čo mu ponúka dnešok, je množstvo svetla, ktoré mu pomôže zažiariť. Netreba sa báť kombinácií. Aj keď odvážnych. Zasklené steny, biely lesklý nábytok na mieru? Prečo ho neskúsiť zohriať drevenými stoličkami podobne ako L-rozkladaciu sedačku štýlovým kresielkom? Je dôležité poznať mieru, ale niekoľko takýchto kúskov urobí z bytu skutočný domov. 

„Naším obchodom chceme ľuďom ukázať, že neexistujú len starožitnosti a nové veci z dnešných obchodov. Často spolupracujeme s architektmi a stolármi, ktorí vyrábajú nábytok na mieru. My ho potom doplníme tým naším. To považujeme za správne a páči sa nám to − spojenie nového a starého.“ 

Jiří Mrázek, Nanovo

TEXT LUCIA KUŠNÍROVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časopis Môj dom 10/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky