Kvety na povrázku

03.07.2009  |     

Prevísajúce rastliny v závesných nádobách sú obľúbenou a bezpochyby atraktívnou ozdobou nejedného balkóna či terasy. Ak chcete, aby bol ten váš zavesený kvetináč navyše aj originálny, máme tu pre vás jeden tip.

Čo budete potrebovať:

Sieťovanú kruhovú podložku z ohybného prírodného materiálu (predáva ich napríklad IKEA), nožnice, lyko, tenký špagát alebo pevnú niť, väčšiu ihlu, igelit, jemný štrk, polyesterovú látku, plastový kvetináč (jeho priemer by mal byť asi o 1 až 2 cm väčší, než priemer kvetináča s rastlinou). Farbu látky zvoľte tak, aby sa vám hodila k zariadeniu lodžie či terasy, nafarbiť môžete aj sieťovanú podložku.

Postup práce:

1. V plastovom kvetináči urobte na troch miestach po obvode dierky. Kvôli vyváženiu je dôležité, aby boli otvory pravidelne rozmiestnené – ak by ste ich navzájom pospájali, mali by tvoriť rovnostranný trojuholník.
2. Každým z otvorov prevlečte povrázok alebo lyko dlhé asi pol metra a koniec dobre priviažte o kvetináč.
3. Podľa tvaru podložky si odstrihnite kus látky.
4. Kvetináč zatočte do podložky tak, aby sa vytvoril kornút.
5. Podložku pridržte, kvetináč odložte nabok a aspoň na troch miestach ju zviažte tak, aby držala tvar. Na prevliekanie nite alebo špagátika použite ihlu s väčším očkom.
6. Podložku zvnútra vyložte látkou.
7. Kvetináč vložte do zatočenej a zaviazanej podložky vystlanej látkou. Lykom ho pevne priviažte k podložke.
8. Vložte igelit, ktorý zabráni, aby pri polievaní voda vytekala z kvetináča. Nasypte jeden až dva centimetre jemného štrku, ktorý bude slúžiť ako drenáž.
9. Odstrihnite prečnievajúci igelit.
10. Tri dlhé časti lyka zviažte spolu v rovnakej výške. Vložte rastlinu v kvetináči a je hotovo. Stačí už len zavesiť a kvety môžu zdobiť steny vašej lodžie, múr domu alebo plot záhrady.


Prosperovať budú len na vhodnom stanovisku
My sme do nášho závesného kvetináča vybrali romantické zvončeky – tieto nežné rastlinky s jemnými svetlomodrými alebo bielymi kvietkami obľubujú slnečné stanovištia, mnohým z nich však silná letná páľava nesvedčí. Silné slnko im totiž môže spáliť jemné kvietky. Slnečný kúpeľ kombinovaný s polotieňom býva pre ne to pravé. Na výber je niekoľko osvedčených druhov týchto väčšinou trvaliek, s výškou od 20 cm do 150 cm. Vyhovuje im zvyčajne priepustná a mierne vlhká pôda. Po odkvitnutí kvety ostrihajte, neskôr tak znova zakvitnú.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.


Foto: Petra Bošanská;Pripravila: Zuzana Jakabšicová

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 6/2019
v predaji


Ako pestovať zdravé hrozno?
Predplatné

 

Najnovšie príspevky