Ako si vytvoríte tie najkrajšie vianočné dekorácie

10.12.2012  |     

Keď na Vianoce zdobíme byt sviečkami, orechmi a vianočnými hviezdami, nevytvárame len zimné dekorácie. Obklopujeme sa tradičnými symbolmi, ktoré majú v závere roka zvláštny význam. Hviezda, ktorá podľa kresťanov priviedla pastierov a mudrcov k jasličkám, sviečky, ktoré v tmavom zimnom období prinášajú svetlo a nádej, šišky a orechy, ktoré znamenajú plodnosť – všetky tieto symboly prispievajú k slávnostnej vianočnej nálade. Nechýbajú ani v aranžmánoch, ktoré si môžete vyrobiť podľa našich návodov.

Hlavným motívom všetkých týchto aranžmánov je vianočná hviezda – poinsettia. 

To najdôležitejšie v kocke

Teplota: 15 až 22 °C
Zálievka: Mierna, vlažnou vodou. Nezalievať priveľmi, ale pozor aj na to, aby poinsettia nevyschla.
Umiestnenie: Svetlé miesto, nie však priame slnko. Dôležité je, aby nebola v prievane.
Transport: Dobre zabaliť do papiera a rýchlo s ňou domov.
 
Krémová poinsettia obkolesená okrasnými trávami vyzerá ako zo zázračného zimného lesa. Na výrobu tejto čarovnej dekorácie pritom nepotrebujete zvláštne vybavenie ani skúsenosti: okolo vysokej nádoby pripevnite obojstrannú lepiacu pásku. Okrasné trávy odrežte tak, aby jemne presahovali cez horný okraj nádoby a prilepte k lepiacej páske. Nakoniec omotajte vázu ozdobným motúzikom, ktorý celú dekoráciu spevní, a vložte do nej poinsettiu.

Aby znova rozkvitla

Poinsettia je trvalka, ktorá v prírode dorastá až do výšky štyroch metrov. Po tom, čo dokvitne a farebné listene sa stratia, stáva sa z nej čisto zelená rastlina. Aby sa v období Vianoc farebné listy znovu objavili, musí byť umiestnená v úplnej tme najmenej dvanásť hodín denne najmenej osem týždňov pred Vianocami. Aj minimálne osvetlenie spôsobí, že vianočná hviezda nerozkvitne. Vzhľadom na starostlivosť, ktorú si tento kvet vyžaduje, je preto pre väčšinu ľudí jednoduchšie tesne pred Vianocami kúpiť novú kvitnúcu rastlinu.
 
Červené listene tejto vianočnej hviezdy jemne hrajú béžovými tónmi. S ich voľnosťou a farebnosťou zaujímavo kontrastuje kompaktná geometrická základňa aranžmánu v hlbokých tónoch tmavozelenej.

 

Tento luxusne pôsobiaci aranžmán sme vytvorili celkom jednoducho: Vysokú sklenenú vázu sme do polovice naplnili dekoračnými zlatými vlasmi. 


Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky