Hlavné prúdy tohtoročných Vianoc: Handmade, severský štýl a folklór!

13.12.2016  |     

Ručne vyrobené dekorácie najmä z prírodných materiálov, čistý severský štýl v chladných odtieňoch sivej, striebornej a medenej i tradičný vidiecky štýl v červenom. To sú hlavné prúdy tohtoročných Vianoc.

Originálne tvorenie

Ručná práca sa dostáva do popredia čím ďalej, tým viac a možno viacerí z nás majú práve v čase adventu a Vianoc väčšiu chuť si vyrobiť niečo sami. Jednoduchých nápadov je mnoho a veľakrát stačí siahnuť po starých predmetoch, ktorým po drobných úpravách vdýchnete nový život. Môžu to byť staré drevené hračky alebo úžitkové predmety, ktorým dodáte kus zo seba a pretvoríte si ich podľa vlastných predstáv.

Druhou možnosťou sú prírodné materiály, ktoré nemusíte kupovať, ale si ich jednoducho nazbierate či zhotovíte. Drevo, papier, konáriky s rozličnými plodmi, vlašské orechy, zvyšky látok, vrecovina, ale dokonca aj betón poslúžia ako materiál, z ktorého sa dajú vyrobiť jedinečné ozdoby a dekorácie.

Vianočné ozdoby na zavesenie od značky Babioles, ručne vyrobené, bavlna, plsť, nehrdzavejúca oceľ, od 6 €/ks, www.sashe.sk/babioles

Vianočné origami. Originálna ozdoba na vianočný stromček vyrobená z papiera, špagátu a drevenej korálky. Jednoduchá a efektná dekorácia, ktorú zvládnete vyrobiť aj sami alebo si ju môžete objednať na www.sashe.sk/ArtStore.

Hviezdna hovädzina. Hviezdičky vyrobené zo smrekového dreva s aplikáciou z hovädzej kože vyniknú zavesené na stromčeku ako nevšedná prírodná dekorácia. Viac podobných ručne vyrobených ozdôb nájdete na www.sashe.sk/sidumilu.

Bio vyšívané oriešky. Bio oriešky zo 100 % ľanovej látky s ručnou výšivkou srdiečka si zamiluje snáď každý. Hodia sa nielen na zavesenie, ale aj ako dekorácia na stôl či doplnok na adventný veniec, svietnik a pod. Oriešky hľadajte na www.sashe.sk/BioHandmade

Betónové Vianoce. Minimalistickým dizajnom upúta táto štvorica betónových písmen, ktorá sa hodí do jednoduchého interiéru napríklad na poličku alebo do okna. Ručne vyrobené písmená zaberú priestor cca 15 cm a zakúpiť ich môžete na www.sashe.sk/u.dvoch.blsiek.

Jemné a prírodné tóny

Farbami týchto Vianoc sú neutrálne odtiene, najmä hnedá, prírodná biela, sivá a staroružová, ktoré korešpondujú najmä so severským štýlom. Zabudnite tak na výstrelky minulého roka, keď dominovali výrazné farby ako intenzívna ružová alebo ohnivá oranžová. Výrazným prvkom sú však metalické farby, a keďže je v móde vintage štýl, vianočným ozdobám bude kraľovať popri zlatej a striebornej najmä medená farba.

Škandinávsky chladný štýl sa spája aj s motívmi zvieratiek, ktoré tu boli už aj po minulé roky. Sova, sob, jeleň, medveď, líška i zajac dopĺňajú pocit rozprávkovej zimnej krajiny v domácnosti.

Guľa s ornamentom v matnej sivej farbe od značky Bloomingville, fúkané sklo, priemer 6 cm, 4,95 €/2 ks, www.bloomingville.com 

Papierová hviezda v noblesnej zlatej farbe vynikne zavesená nad stolom, v okne alebo voľne v priestore, kde bude pôsobiť vznešene a rozžiari celý priestor. 

Adventný veniec by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Ak vás omrzelo každý rok si zadovážiť nový, dobrou voľbou sú také, ktoré majú trvácny základ a poslúžia aj zopár rokov. Stačí len meniť obsah, podľa toho, čo je práve in. 

Kúsok lesa v ráme je originálny nápad, ktorý sa dá realizovať poľahky aj doma. Stačí nazbierať konáriky a šišky, všetko nastriekať dekoratívnym sprejom a prilepiť do rámika. Predáva www.westwing.cz.

Alternatívne stromčeky z dreva podčiarknu interiér v škandinávskom štýle, postaviť ich možno na zem, stôl či komodu. Stromčeky aj iné prírodné dekorácie nájdete na www.naturedecor.sk.

Vianočný folklór

Obľúbené tradičné Vianoce majú svoje stále prvky, ale aj tu sa zakaždým objaví nejaká novinka. Tento rok sú v popredí ľudové motívy inšpirované tradíciami z rozličných krajín. Vtáčiky, srdiečka, kvetinky, lístky, ornamenty sú dominujúce vzory, ktoré sa maľujú na ozdoby, porcelán a textílie.

Farby typických Vianoc sú nemenné: základná červená alebo tmavšia bordová, biela, zelená a zlatá. K tomuto štýlu sa hodia malé zimné mestečká i domčeky z rozličných materiálov, ktoré sú taktiež veľkým trendom tejto sezóny. Dopĺňajú ich drobné ozdoby z dreva v tvare sánok, korčúľ, koníkov alebo pletené či z látky ušité rukavičky, mikulášske čiapky i čižmičky a určite nesmiete zabudnúť na biely sneh.

Tienidlo v tvare hviezdy STRALA od značky IKEA, na zavesenie, papier, nehrdzavejúca oceľ, priemer 100 cm, 4,95 €, IKEA

Adventný kalendár na rebríku nemusí byť len pre deti. Aj dospelí si raz do roka môžu dopriať odmenu, okrem toho, táto bude aj vskutku (ne)tradičnou dekoráciou. Hľadajte vo vianočnej kolekcii Impressionen. 

Ľudové motívy už nájdete aj vo vianočnom šate, konkrétne na šálkach z kaleného skla od značky IKEA. Pekne budú ladiť s taniermi, miskami, dózami a kuchynskými textíliami s rovnakým dizajnom.

Korčule vo farbe dreva pôsobia seversky, avšak pasujú aj k tradičnej červenej výzdobe ako doplnok na vyváženie. Inšpirujte sa a hľadajte na www.westwing.cz

Svetielka s červenými plodmi sa hodia nielen na zavesenie, ale aj ako pôsobivá dekorácia na stôl, ktorá ho rozžiari a navodí hrejivú sviatočnú atmosféru. 

PRIPRAVILA: MIROSLAVA MACEKOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 11/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 11/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky