Pletený papierový stromček navodí vianočnú atmosféru aj tam, kde nie je miesta nazvyš

23.12.2016  |     

Pletenie z papiera je úžasná technika, pomocou ktorej vytvoríte zo starých novín a letákov praktické aj dekoratívne predmety – my sme pre vás pripravili jednoduchý stromček, ktorým môžete navodiť vianočnú atmosféru aj tam, kde nie je miesta nazvyš.

Materiál a náradie

• staré noviny alebo reklamné letáky s bielym okrajom (rozdeľte ich po dĺžke na polovicu)
• ihlica na pletenie, zvárací drôt alebo špajdľa
• farba (moridlo na drevo alebo farba na textil)
• lepidlo na papier (napr. Duvilax)
• lepiaca tyčinka
• štetec
• nožnice
• kužeľová forma s výškou cca 35 cm (v hobby obchode kúpite polystyrénovú alebo si ju jednoducho vyrobte z tvrdšieho papiera)
• pištoľ na tavné lepidlo 

Ako na to

Najskôr si pripravte dostatok materiálu na pletenie. Drôt alebo ihlicu uložte mierne šikmo na noviny a zmotajte ich do rúrky tak, aby biely okraj vytvoril biely povrch. Drôt by nemal siahať po koniec papiera, aby mali rúrky jeden koniec trochu tenší. Náprotivný roh novín natrite lepiacou tyčinkou, aby sa vám rúrka nerozmotala, keď ju stiahnete z drôtu.

Papierové rúrky nafarbite a nechajte vyschnúť.

Z troch papierových rúrok vytvorte hviezdu (rúrky by sa mali pretínať v strede podstavy kužeľa) a jednu si pripravte na začatie pletenia – veďte ju pod jedným z lúčov hviezdy a nad nasledujúcim.

Na rúrky položte formu v tvare kužeľa a začnite s opletaním – lúč pod začiatočnou rúrkou zohnite dohora a veďte okolo kužeľa ponad nasledujúci lúč. Ten opäť ohnite dohora a pokračujte dookola od lúča k lúču.   

Keď už sú rúrky krátke, napojte na ne ďalšie – zastrihnite oba konce, jeden namočte do lepidla a užší koniec zastrčte do širšieho.

Pokračujte v opletaní kužeľa až po jeho vrch. Ak potrebujete rúrky pridržať, aby sa vám pri ich spájaní stromček nerozplietol, pomôžte si štipcom.

Vrch stromčeka môžete ukončiť tak, že jednou rúrkou obmotáte ostatné. Konce zastrihnite, obmotanie zafixujte pomocou tavného lepidla.

Stromček obráťte, rozstrihnite spodné lúče a vyberte formu. Lúče skráťte, zahnite dovnútra a zafixujte pomocou tavného lepidla.

Ozdoby môžete vyrobiť z bielych papierových rúrok.

Pomocou tavnej pištole nalepte na stromček ozdoby. Celé papierové dielko spevníte tak, že ho natriete lepidlom na papier zriedeným vodou v pomere 1 : 1.

Mirka „motalínka“ radí

Pracujte na drsnej podložke, aby sa vám papier nešmýkal. Farbenie si možno vyžiada trochu experimentovania – môžete použiť moridlo na drevo, farby na textil alebo na vajíčka a hoci aj hypermangán.

Stromček môžete ozdobiť aj sušeným ovocím alebo tradičným vianočným korením - badiánom a zväzkami škorice - prípadne mašličkami zo stužiek či cestovinami. Na Vianoce sa fantázii medze nekladú.

Realizácia Mirka Petrovská 
Text a foto Erika Kuhnová
Úvodné foto Nora a Jakub ČAPRNKA
ZDROJ časopis Môj dom 11/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky