Voňavá vianočná výzdoba zo sušených plátkov pomaranča

28.11.2017  |     

Predvianočnú a vianočnú atmosféru u nás charakterizuje zväčša vôňa medu, škorice, prípadne jablka. Čo takto ozvláštniť nielen čuchové vnemy novým prvkom – zaujímavými dekoráciami z plátkov sušeného pomaranča?

Potrebujete:

pomaranče - najlepšie červené, dôležité je, aby sa dobre šúpali

pergamenový papier

dva plechy na pečenie

jutový alebo iný prírodný špagát

vianočné háčiky, ak chcete ozdobiť plátkami pomarančov aj stromček

​​

 

Ako na to:

Predhrejte rúru na 120 stupňov Celzia. Pokrájajte pomaranče ostrým nožom priečne na plátky – z jedného pomaranča je 6 plátkov. Pokryte plechy na pečenie pergamenovým papierom, plátky pomarančov osušte papierovou utierkou a poukladajte na plech. Sušte pomaly približne tri hodiny, kým nebudú suché, pre urýchlenie môžete v polovici prevrátiť. 

Po vychladnutí v hornej časti urobte špajdlou dve malé dierky, jednu vľavo, druhú vpravo. Potom už stačí pomaranče ponavliekať a vytvoriť z nich rovnomernú, voňavú girlandu, ktorú môžete zavesiť kdekoľvek v byte, či spraviť z nej ozdobu na vchodové dvere. Pomaranče na girlande môžete striedať aj s inými druhmi sušeného ovocia alebo prírodnými dekoráciami, či medovníčkami. Fantázii sa medze nekladú, originalita vyhráva!

 

Ako ozdoba na stromček alebo vetvičku

V prípade, že z pomarančov chcete mať prírodné a originálne ozdoby na stromček, niet problém – nerobte dve dierky, ale len jednu, opäť vo vrchnej časti, cez ktorú prevlečiete háčik na zavesenie ozdoby. Pre väčší efekt môžete usušiť červené aj klasické pomaranče a striedať ich pri ozdobovaní. 

Sabína Zavarská
Zdroj: houseandhome.com

Tagy:
vianočné ozdoby vianočná výzdoba vianočné dekorácie Vianoce 2017 sušené pomaranče

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky