Ako na vianočnú výzdobu: Nechajte vyniknúť zeleň, nie gýče!

10.12.2018  |     

V niektorých rodinách sa vianočná výzdoba traduje celé generácie, iné si každý rok zdobia byt ináč. V tohtoročných trendoch jednoznačne kraľuje prirodzenosť. Nechajte teda naplno vyznieť zelenú a prírodu. Tu je pár tipov, ako na to:

Nezdobené vence a girlandy z borovice

Aj keď nebývate v lese, či pri parku môžete mať zeleň vždy nablízku. Veľmi aktuálna je výzdoba z borovice, ktorá zahŕňa vence a girlandy vyrobené z vetvičiek. Módne sú veľké vence zavesené na stenu v obytnom priestore. Krása ihličia nepotrebuje žiadnu ozdobu alebo len minimálne zdobenie. Okrem toho vám takéto dekorácie úžasne prevoňajú byt a spravia skutočne vianočnú atmosféru.

 

Živé vetvičky súčasťou prestierania

Vetvičkou, či šiškou z ihličnatého stromu nemusíte dekorovať len byt ako taký, ale môžete ich využiť aj na ozdobu prestierania. Nemusí to byť vôbec zložité: vetvičku môžete priviazať k sviečke alebo k svietniku, ktorý vám bude zdobiť jedálenský stôl počas sviatkov. Vyrobiť si tiež môžete ikebanu z rôznych druhov vetvičiek. Samotné taniere pred podávaním jedla môžete ozvláštniť priložením vetvičky a šišky zo stromu na obrúsok, ktorý položíte vedľa alebo priamo na tanier každému členovi rodiny.

Vo váze na zemi

Veľmi pôsobivo vyzerajú vysoké štíhle vázy, stojace na zemi, ktoré naplníte vetvičkami z rôznych ihličnanov. Nemali by chýbať ani šišky, prípade iné druhy vždyzelených rastlín. Takéto vázy môžu zdobiť vchod do vášho domu, keď ich postavíte po stranách alebo akúkoľvek miestnosť v interiéri. Záleží od toho, kde máte viac voľného priestoru, inak nevyniknú.   

Ozdobte schodisko

Ak máte v dome schodisko, veľmi pôsobivo vyzerá girlanda z vetvičiek zavesená na zábradlí. Nechajte ju voľne prevísať dole, kde môžete postaviť malý stromček v kvetináči. Opäť je ozdobovanie zbytočné, ale keď chcete, môžete si takéto oživenie prírodou jemne ozdobiť. V každom prípade by mali byť pasé gýče. 

Jednoducho šišky

Na tú správnu atmosféru stačí málo. Na veľký kovový podnos položte rôzne druhy šišiek z ihličnanov. Deti vám určite rady pomôžu s ich hľadaním v parku a zároveň si môžete spraviť súťaž – kto našiel najkrajšiu šišku. Potom svoje nálezy jednoducho vystavíte na obdiv a budú vám spríjemňovať celé sviatky. 

Zeleň aj v spálni

Doprajte si upokojujúcu zeleň a kontakt s prírodou aj vo vašej spálni. Na nočné stolíky môžete položiť napríklad črepníkové papradie alebo aspoň malé vázičky s čečinou.

 

Ozdobte darčeky

Nezabudnite vetvičkami ozdobiť aj darčeky. Stačí ich vsunúť pod mašličku, či priamo priviazať do uzla. Veľmi pôsobivo vyzerajú v kombinácii s jednoduchou stuhou a ručne vyrábaným baliacim papierom. 

Sabína Zavarská
Foto: isifa/shutterstock

Tagy:
vianočné ozdoby vianočná výzdoba vianočné dekorácie girlandy ikebany

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky