Ako si preniesť farby babieho leta aj do interiéru

06.11.2018  |     

Aby ste si predĺžili príjemný pocit teplých dní plných slnka, užite si naplno prichádzajúce babie leto. Pohostite ho aj vo svojom interiéri, hrejivé materiály a teplé farby vás zaručene správne naladia.

Podľahnite kúzlu aktuálneho ročného obdobia a nechajte sa unášať pôvabným prírodným divadlom. V jesenných mesiacoch sa lístie na stromoch začína meniť zo svojej sýtej zelenej farby na širokú škálu žltej, červenej, hnedej. Inšpirujte sa touto magickou atmosférou a zútulnite si bývanie vo farbách dozrievajúceho lístia. Okrem základnej žltej a oranžovej môžete siahnuť po celej farebnej palete jesene. Zvoliť môžete nielen béžovú a svetlohnedú, ale aj tmavšie odtiene hnedej, červenú alebo tehlovú. Tieto príjemné tóny vo vás zaručene prebudia veselú náladu a zároveň vám pomyselne predĺžia leto.  

 

Dni sa pomaly skracujú, denné svetlo ubúda a noci sa predlžujú. Neklesajte na duchu, skoršie stmievanie má rozhodne svoje čaro, ktoré krásne vynikne v spojitosti s mihotajúcimi sa plamienkami sviečok. Tie môžete osadiť do romanticky ladených lampášov alebo svietnikov. Pre ešte intenzívnejší pôžitok siahnite po vonných sviečkach, ktoré potešia viaceré vaše zmysly. Milujete vôňu jabĺčkového koláča? Žiaden problém, dnes je na trhu obrovské množstvo vôní presne podľa vášho gusta. Tak sa na chvíľu zastavte, uložte sa v pohodlnom kresle a nechajte sa „opantať“ krásou maličkostí. Niekedy aj scenéria v podobe tancujúcich plamienkov sviečky alebo vôňa vášho obľúbeného kvetu dokáže zázračne upokojiť myseľ.

Nastupujúca jeseň má mnoho pokladov, ktoré zaručene nájdu miesto aj u vás doma. Gaštany, drievka, farebné lístie, tekvičky, šišky alebo šípky – to všetko sú prírodné cennosti ideálne na zhotovenie milých dekorácií. Výhodou je, že vám nemusia výrazne zaťažiť peňaženku, pretože vás často nestoja ani cent. Stačí sa poprechádzať po lese, kde nájdete všetok potrebný materiál, ktorý nám sama príroda ponúka. Krásne ukáže aj „obyčajná“ vyrezávaná tekvica, šípky naaranžované v ozdobnej miske alebo vylisované žiarivé jesenné listy stromov uložené v rámiku. Štipka fantázie doplnená chuťou a radosťou z tvorenia zaručene prinesie krásny výsledok.

 

Aj mnohé jesenné rastliny hýria farbami, a tak vás celkom zaiste potešia ich pestrofarebné kvety. Koniec leta totiž neznamená koniec kvetinovej sezóny. Práve naopak, príchod jesene nám ponúka kvantum nových možností. Z bohatej ponuky rastlín si môžete vybrať viaceré druhy, ktoré vytvoria na balkóne, terase, v byte či dome jedinečné zákutia. Pri výbere však myslite hlavne na tie rastliny, ktorým chladnejšie jesenné počasie dokonale vyhovuje. Ideálnymi spoločníkmi sú napríklad gaultérie, chryzantémy alebo sirôtky. Nielenže vás obdarujú svojimi veselými farebnými kvetmi, zároveň poslúžia ako očarujúca dekorácia slávnostne prestretého stola. 

Ak ste zatúžili vniesť do svojho príbytku ducha blížiacej sa jesene, začnite najmä doplnkami, ktoré vymeníte čo najrýchlejšie. Vhodnými adeptmi na výmenu sú textílie, ako napríklad obliečky na vankúše, posteľná bielizeň, koberce, deky alebo závesy. Teraz máte skvelú príležitosť urobiť zmenu, ktorá prinesie so sebou nový svieži vietor. Porozhliadajte sa okolo seba a všímajte si, kde všade dominujú letné motívy. Najvyšší čas nahradiť ich hrejivými jesennými. A na čo sa tešíme v tomto období najviac? Predsa na huňaté deky, ktoré nás zahrejú so šálkou teplého šípkového čaju. 

text Michaela Donauerová
foto isifa/Shutterstock, archív firiem
Zdroj tvorivé bývanie

 

Tagy:
interiér inpšpirácie

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky