Vytvorte si v záhrade skalku inšpirovanú prírodou

22.02.2013  |     

Skalka je umelo vytvorený architektonický prvok, ktorý napodobňuje skalnú či horskú prírodnú scenériu. V hlavnej úlohe je kameň. Pri tvorbe skalky môžete buď čo najvernejšie kopírovať prírodu, alebo sa ňou iba voľne inšpirovať a skalku poňať inak, nezvyčajne. Nezabudnite však, že jej vzhľad veľa prezrádza o vašom vkuse. :-)

Či už uprednostňujete klasiku, alebo sa chcete trocha odviazať, inšpiráciu pri tvorbe skalky treba vždy hľadať v prírode. Práve tam, pri pohľade na drobné a otužilé horské kvety, sa zväčša rodia milovníci skaliek.

Prvá stačí malá

Pri stavbe prvej skalky by sme mali zvoliť nejakú malú a jednoduchú – osadené koryto, sutinové pole, krajinu s tzv. blúdivými balvanmi či suché kamenné riečisko, prípadne zveriť stavbu skalky do rúk pracovníkov odbornej firmy. V takom prípade môžeme vyberať aj zložitejšie celky a napodobniť napríklad obnažené skalné výstupy, skalnaté stráne, vyschnuté riečisko, stepnú krajinu s plochými kamennými platňami a iné scenérie.

Na svahu aj rovine

Vždy vychádzajte z možností pozemku a dostupnosti materiálu. Ideálnym terénom na skalku je, samozrejme, svahovitá prírodná záhrada. V rovnej záhrade je vhodnejšie vytvoriť napríklad skálie alebo symbolické suché kamenné riečisko. Ani skalnatá kamenná roklina by nemala byť problém, treba však mať viac skúseností s prácou s kameňom, aby výsledok príjemne prekvapil. 
 

Rôzne typy skaliek podľa použitého tvaru kameňa

Oválne a guľovité kamene 

Vhodné sú na stavbu suchých riečísk, rovinných sutinových polí a krajiniek s blúdivými balvanmi. Hodia sa skôr do záhrad na rovine. Výhodou je, že sa s nimi ľahšie pracuje. Okrem typických vankúšov skalničiek dobre vyzerajú aj s previsnutými drevinami nižšieho vzrastu, ako aj s krami s oblými tvarmi. Ako sprievodné rastliny s nimi ladia trsy tráv. Oválne kamene nie sú vhodné na stavbu múrikov ani ako opora svahu, azda iba ako výplň gabionov (drôtené koše vyplnené kameňmi).

Tip záhradnej architektky

Ak sa pred výstavbou skalky nevydáte na výlet do hôr, mali by ste aspoň zájsť do botanickej záhrady, napríklad v Bratislave či do arboréta v Tesárskych Mlyňanoch – inšpirácií tam nájdete pri každej návšteve a v každom období naozaj dosť.

Tenká hranica medzi pôvabom a gýčom

Neskúsený staviteľ často používa kamene iba ako náhodne poukladané kusy vo svahu. Bez celkovej logiky usporiadania a znalosti štruktúry kameňa však výsledok nie je práve najlepší. Tu je názorný príklad: pôvodnú skalku síce vybudovala záhradnícka firma, no želaný efekt sa nedostavil. Neskôr ju prestaval Martin Brejník (www.brejnik.cz). Výsledok nepotrebuje komentár.

Ploché doskovité kamene

Aby skalka z plochých kameňov vyzerala prirodzene, treba dodržiavať rovnaký smer a sklon vrstiev jednotlivých kameňov. Môžete ich klásť vertikálne alebo horizontálne. 

Sutinové záhony

Skálie (štrkové pole) predstavuje zvláštny typ skalky. V prírode sa nachádza na úpätí skál, kde vzniká zvetrávaním a uvoľňovaním menších kameňov, ktoré vo väčšej vrstve ostávajú pohyblivé. Tu sa zakoreňujú rastliny, ktoré sa vedia vyrovnať s pohybom kameňov (vďaka veľkému množstvu semien, pakoreňmi či dlhými koreňmi). Podobne sa vysádzajú moderné záhony s trvalkami – do štrkového základu (15 až 20 cm). Dobre vyzerá, ak kompozíciu dopĺňajú väčšie kamene rovnakého alebo podobného typu. Aby sutinové pole vyzeralo prirodzene, veľké kamene by jednou tretinou mali byť pod úrovňou terénu. Ak máte k dispozícii naozaj veľké balvany, je vhodné zapustiť ich do betónového lôžka, tak budú stabilnejšie. 

Atypické moderné skalky

Ide v podstate o štylizovanú skalku, umiestnenú netradičným spôsobom. Kamene možno zakomponovať napríklad do deliaceho múru alebo na iné nosné prvky. Podporným materiálom môže byť pohľadový betón, kov, murivo z tvárnic, tehál či kameňa, ale aj drevo. Takéto nekonvenčné skalky môžu v záhrade nahradiť oplotenie, upraviť nepekné steny či pomôcť rozčleniť priestor. 

Miniskalky v nádobách

Aj záhradníci bez záhrady si vo svete skalničiek a skaliek prídu na svoje – malá skalka sa dá bez problémov vytvoriť aj v nádobe. Najvhodnejšie sú kamenné alebo keramické korytá, skalky a skalničky im často pristanú viac ako muškáty. Rastliny môžete vysadiť aj do starých plechových nádob, keramických alebo glazovaných hrncov. V nádobe musí byť na dne drenážna vrstva štrku a dostatočne veľký odtokový otvor. Zmes na výsadbu tvorí záhradnícky substrát zmiešaný s pieskom v pomere 1 : 2, do ťažšej pôdy je vhodné primiešať aj drobný štrk. Pri výbere kameňov dajte prednosť len jednému druhu – o pestrosť sa postarajú rastliny. 

TEXT a KRESBY: Ing. Hana Říhová
Foto: autorka, Martin Brejník
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky