Ako si vytvoriť okrasný park

10.07.2013  |     

Záhradky našich babičiek sa pomaly dostávajú do úzadia a nahrádzajú ich moderné okrasné parky a záhony. Či už máte japonskú, alebo klasickú záhradu, každá si vyžaduje lásku a údržbu. Základom okrasného parku je miesto založenia.

Ďalšími dôležitými parametrami sú samotná poloha stanovišťa a pôda. Kvalita pôdy je jedným z najpodstatnejších ukazovateľov pri výbere a výsadbe rastlinných druhov. Ak už kvalita nezodpovedá potrebám rastlín, máte možnosť obnoviť ju. V prípade nedostatočne živnej, chudobnej zeminy, pravidelne do pôdy zapracúvajte kompost alebo maštaľný hnoj.

Ak už viete, aká je pôda a poloha pozemku, môžete pristúpiť k samotnej koncepcii parku. Koncepcia predstavuje plán, kde a čo umiestniť, čo bude dominantou a pod. Trh dnes ponúka širokú škálu rastlinných druhov, od okrasných kvetov až po okrasné stromy. Možno vytvoriť prakticky bezúdržbový park pre nenáročných. Na takýto druh parku sú potrebné rastliny, ktoré si nevyžadujú až takú starostlivosť. 

V tomto prípade odporúčam zvoliť si okrasné kríky a tie následne vkoncipovať na pozemok. Pomerne nenáročné sú druhy z rodu Potentilla.

Druhým menej náročným kríkom je kéria, ktorá sa hodí aj na výsadbu živého plota. 

Treťou rastlinou z tejto skupiny je vajgélia (Weigelia).

Takou klasikou medzi rastlinami, ktoré možno zaradiť k tým menej náročným, sú zlatovka (Forsythia) a tuja. Tuje je vhodné sadiť k plotu – získame súkromie a zároveň tak vytvoríme ochranu pred vetrom. 

Existuje viac možností výsadby. Jednotlivé druhy môžeme sadiť solitérne alebo môžeme vytvoriť obdĺžnik, kde vysadíme vhodnú kombináciu rastlinných druhov.

Pri obidvoch typoch platí, že jama, do ktorej sadíme rastlinu, by mala byť dostatočne veľká. Do takejto jamy je potrebné pridať kvalitný substrát, prípadne hnojivo a naliať dostatočné množstvo vody. 

Vhodné je, ak okolo vysadenej rastliny necháte voľnú pôdu (nezatrávnenú), aby bolo možné rastlinu prevzdušňovať a zapracovávať hnojivo do pôdy. 

Plochu, kde sú vysadené rastliny, možno zatrávniť alebo vytvoriť chodníky. 

Môže sa zdať, že trávnik prakticky nepotrebuje údržbu, no nie je to tak. Sú aj miesta, kde sa trávniku príliš nedarí. Aj v tomto prípade existuje riešenie. Práve na takéto miesta je totiž vhodná zimozeleň menšia, ktorá ich vyplní, aby nezostali „hluché“.

Brečtan je popínavá rastlina, ktorú možno použiť ako alternatívu trávnika. Obľubuje humóznu a vlhkú pôdu. Je potrebné zabezpečiť mu polotieň až tieň. Pri pestovaní sa vyhnite priamym slnečným lúčom, príliš dobre ich neznáša. Dôležité je vedieť, že celá rastlina je mierne jedovatá. 

Do okrasného parku sa dá zakomponovať prakticky všetko, čo ponúka príroda, alebo si môžete vytvoriť vlastnú dekoráciu. Do parku sa hodia samorasty a mnohé rastlinné druhy vkusne vyniknú pri kameňoch. To je aj prípad okrasných tráv.

Medzi obľúbené okrasné trávy patria kostrava, pampas, perovec, ometlina atď. 

Obľúbeným dekoratívnym prvkom je tiež pergola. Pergola nemusí byť nutne súčasťou altánku. Možno ju zakomponovať aj samostatne ako dominantu parku s jednoduchým posedením (lavička). K takejto konštrukcii sa hodia popínavé rastliny, ako sú plamienok, divý vinič a zemolez. 

Tí náročnejší, ktorým neprekáža pravidelná údržba, si môžu vytvoriť aj kvetinový záhon alebo záhon s bylinkami. Tu by sa však mali dodržiavať určité pravidlá. Je rozdiel mať kvetinový záhon v tieni alebo na slnku. 

Ak máte na mieste výsadby viac tieňa, vyberajte také druhy, ktorým takáto poloha vyhovuje. Vhodné sú hosty, astilby a paprade

Tieto rastliny majú podobné nároky a ich kombinácia pôsobí pekne. Po výsadbe odporúčam povrch zasypať mulčovacou kôrou. 

Na slnečné a teplé stanovište sú vhodné bylinky, ktoré sú nielen praktické, ale aj veľmi dekoratívne.

Iným variantom môže byť sadenie do veľkých kruhov alebo vytvorenie kopca, na ktorý možno vysádzať napríklad cibuľoviny.

Nech sa človek rozhodne pre akúkoľvek formu, dôležité je, aby nám park prinášal potešenie.

TEXT a
Foto: Bc. Tatiana Plešová

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky