Aj záhrada na vidieku môže mať trendovú a modernú podobu

04.04.2014  |     

Aj záhrada na vidieku môže mať trendovú a modernejšiu podobu a zároveň zachovaný vidiecky šmrnc, prívetivosť a útulnosť. Záhrada, ktorú sme navštívili, toto všetko má a navyše je šťastným domovom pre mladú rodinku a niekoľko domácich zvierat. Bola vytvorená v súlade s prírodou a tá si ju postupne dotvárala.

V záhrade, ktorá pôsobí na prvý pohľad neudržiavane, si nájde svoje miestečko každý člen rodiny. Jej prednosťou nie je obrovská rozloha a sofistikovaná úprava, ale prirodzenosť. Na pomerne malom priestore sa v nej skĺbilo niekoľko živlov (zem, voda, oheň) a prírodných materiálov (kameň, drevo) so zeleňou. Príjemne je tu najmä v lete, keď odrastenejšie stromy vrhajú chladivý tieň, voda v nádrži vytvára príjemnú mikroklímu a podvečer v tme svieti oheň v záhradnom kozube. Baza, lieska, vŕby, neskôr kosatce, náprstníky, orlíčky, iskerníky, zvončeky a pakosty sa starajú o fascinujúci kvetinový karneval. K tomu pestrá paleta rôznych drobnejších aj väčších cibuľovín a ľahké súkvetia okrasných tráv vytvárajú prehliadku toho, čo všetko sa ponúka do originálnej vidieckej záhrady. Na jeseň sa záhrada vyfarbí hrejivými oranžovými a žltými odtieňmi vďaka listom krov a stromov. 

Zelené hranice

Aj keď to na vidieku nebýva pravidlom, dominantný priestor tejto záhrady ovládla pravidelnosť. Ukrýva niekoľko prísnych geometrických tvarov – záhony, vodnú nádrž, dokonca tvarovaný živý plot z hrabu, ktorý ju ohraničuje. Jej ústredným miestom je záhradný prístrešok s kozubom, miestom na sedenie a relaxačnou zónou. Ďalšia, aj keď menšia relaxačná zóna s lavičkou je sústredená o kúsok ďalej pod bohato olistenými drevinami. Neprehliadnuteľná je vegetačná strecha tejto stavby, ktorá korešponduje s celkovou ekologickou koncepciou záhrady. V neveľkej vrstve substrátu rastú rôzne druhy rastlín, avšak nielen okrasných. Záhrada napriek tomu spĺňa okrasnú funkciu, zeleninu ani ovocné stromy v nej rozhodne nenájdete. Pre pracovne vyťažených ľudí bolo cieľom vytvoriť si pri vidieckom dome malú zelenú oázu, miesto na relax s knihou v ruke či šálkou kávy a, samozrejme, na rozhovory s priateľmi. Na prvý pohľad je pritom zrejmé, že užívatelia tejto záhrady viac ako precízne upravované a vystrihané rastliny obľubujú prirodzene pôsobiace húštinky, čistinky a porasty. Rastliny sú tu vysadené tak nahusto, že burina prakticky nemá šancu narásť a prežiť. Výhodou hustejšej výsadby je aj lepšie udržateľná vlaha. Listy na jeseň nezbierajú, slúžia ako zimná ochrana, neskôr ako zdroj humusu. V celej záhrade sa hnojí kompostom. Chemické hnojivá a upravované substráty dostali červenú. Majitelia zalievajú záhradu dažďovou vodou, ktorú zbierajú podľa rád ekológov zo strechy domu. 

Balvany a vtáčia búdka

Zeleň je vysadená podľa požiadaviek jednotlivých rastlín. V slnečnej časti záhrady preto nájdete niečo iné ako v tienistej. To je základ harmonicky pôsobiaceho konceptu. Rastie tu jednoducho to, čomu sa tu naozaj darí. Žiadne výmeny pôdy ani iné úpravy so zreteľom na špecifické potreby rastlín sa nerobili. Ak by ste hľadali nejaké voľné miesto, určite ho nenájdete. Zaujímavo riešené sú najmä miesta pod stromami a drevinami. Záhradný dizajnér, ktorý záhradu navrhol a vytvoril, vybral niektoré druhy trvaliek, ktorým neprekáža menej svetla ani množstvo korienkov či odčerpávanie vlahy stromami. Rastie tu napríklad pakost, nádherne rozkvitá srdcovka či náprstník, orlíček a alchemilka. Mnohé rastliny sa rýchlo rozrástli a našli si cestičky aj k iným miestam než k tým, kde boli práve vysadené. Nikto im nebránil a výsledok je prekvapujúci. O celoročnú zeleň sa pri kameňoch a pod stromami stará aj nízka pôdopokryvná pachysandra a na vlhkejších miestach drieň kanadský. Po múroch ohraničujúcich záhradu sa šplhá brečtan, nad vodnou nádržou sa skláňa vŕba, ktorej striebristé olistenie zaujímavo dopĺňa pestrofarebnú kompozíciu. Zastúpené sú tu rôzne rastové formy, ktoré sú navzájom nenásilne skombinované (prípadne dráždivo kontrastujú), vďaka čomu záhrada pôsobí prírodným dojmom. Zeleň dopĺňa niekoľko solitérne rozmiestnených mohutnejších balvanov, z ktorých niektoré slúžia aj ako nášľapné body. Celá záhrada, či dokonca vodná nádrž vám tak bez obmedzeného prístupu poskytne pohľad na život vážok, žiab či iných živočíchov. Majitelia záhrady uvažujú umiestniť do nej ešte malý dynamický vodný prvok a ležovisko, ktoré je teraz trendové. Nechýba tu užitočný hmyzí hotel či vtáčia búdka. Svoje miesto tu má aj kompostér, ale ten je dokonale ukrytý v závese zelene. Svieti sa lampášmi a sviečkami, i keď večer sa život sústreďuje hlavne k ohnisku, do záhradného prístrešku, ktorý navodzuje pocit intimity.


Text: Daniel Košťál
Foto: autor
Zdroj: AGA GROUP, Všetko o ekodome a ekobývaní

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 8/2019 v predaji


„Polovičný dom“ za polovičnú cenu
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky