Záhrada ako bonus alebo nutné zlo?

27.06.2014  |     

Koľko investovať do vlastnej záhrady? Odpoveď často škrípe medzi zubami. Pre samotnú stavbu domu sme ochotní zaťažiť sa hypotékou. Do záhrady, ktorá je tým skutočným snom o lepšom bývaní, investujeme formou „potom raz“.

Aj keď je vaša záhrada malá, úzka, dlhá, slnečná, v svahu alebo inak komplikovaná, stále je to o niekoľko štvorcových metrov životného priestoru viac, ako majú k dispozícii ľudia na sídliskách – len taká vaša súkromná VIP zóna. Vaše bývanie má nepredstaviteľné množstvo výhod – môžete kedykoľvek vyjsť do záhrady a vychutnať si prvú rannú kávu, celý rok grilovať, ale hlavne máte možnosť kedykoľvek uniknúť. Môžete si napríklad preniesť svoju kanceláriu s notebookom do prístrešku alebo dovolenkovať pri bazéne či záhradnej sprche. Ušetríte slušnú sumu za hotel, letiskové poplatky aj stratené kufre a môžete si kúpiť luxusné ležadlá, dobré víno a dva týždne sa tu zabávať, váľať, slniť alebo sa vŕtať v zemi.

Domáce špecifiká

Tradičná slovenská záhrada má svoje špecifiká, ktoré úzko súvisia s pojmom práca. Vyznačuje sa starostlivo udržiavaným trávnikom s tzv. odstredivými výsadbami. Pozdĺž oplotenia sa tlačí celý sortiment kríkov a tují z neďalekého záhradníctva, najlepšie vždyzelených. Ak stromy, tak len malé, aby netienili a hlavne aby z nich nepadalo lístie. V jednom rohu prístrešok z hobbymarketu. Je to ako v divadle s drahými kulisami, o ktoré sa treba neustále starať. Strihať, kosiť, striekať či polievať. Najlepšie ani nevychádzať z domu, stačí pohľad z kuchynského okna. A z raja zostáva len víkendová drina.

Tradičné slovenské riešenie záhrady 

Veľký trávnik, altánok a kríky pozdlž oplotenia nájdete vo väčšine slovenských záhrad.

Záhrada má slúžiť vám

Užívať si vlastnú záhradu nie je hriech, ale povinnosť. Je to váš vysnívaný životný priestor, bonus k 150 m2 obytnej plochy, za ktorý ste zaplatili. Prestaňte len snívať a vybavte svoju záhradu všetkým potrebným, nielen stromami a záhonmi. Stačí, ak na začiatok svoj sen o lepšom bývaní podporíte dobrým projektom. A ten postupne napĺňajte. Nebuďte skromní, vyťažte z priestoru maximum a usporiadajte ho tak, aby investícia slúžila vám, nie vy jej.

Vytvorte si svoj vlastný raj

Táto záhrada naozaj existuje. Dom, ku ktorému patrí, je súčasťou tradičnej vidieckej zástavby s úzkymi uzatvorenými dvormi. Cez veľké francúzske okná bol z domu výhľad na rozpadnutú stavbu susedného domu. Alfou a omegou celého riešenia je stavba pobytového móla. Nepekný výhľad sme prekryli pohľadovým múrom s konštrukciou na popínavú vistériu. K nemu sme pridali drevené mólo s otvormi na stromy. Vznikol úžasný priestor, kde sa dá naozaj robiť takmer všetko. 

A záhradný GRIL

Najlepšie tu chutí čerstvo ugrilovaný biftek s domácimi bylinkami. Pod prístreškom je umiestnené pohodlné sedenie. Ak je málo sedačiek, môžete využiť aj pódium.  

B hlavná TERASA

Strategicky umiestnená väčšia spevnená plocha, odkiaľ máte prehľad, čo sa kde deje. Nachádza sa neďaleko kuchyne a bylinkového záhona, takže máte všetko poruke. Zmestí sa sem veľký stôl, a keď ho odsuniete, tak aj stolnotenisový. A rodinný turnaj sa môže začať.

C domáce WELLNESS

Úzky priestor dvora rozohralo zvýšené pódium z drevenej palubovky. Slúži na zábavu aj povaľovanie. Nepotrebujete ani ležadlo – stačí z pohovky vziať vankúš a dobrú knihu. 

D prírodné SOLÁRIUM

Funguje zadarmo od marca do októbra. Priestor je ukrytý za múrikom uprostred kvetinového záhona. Voňavý vzduch, slnko a súkromie. Ak sem umiestnite pieskovisko s lavičkou, vznikne skvelý detský kútik. Piesok sa jednoducho pozametá a veľké kamene slúžia ako preliezačka.  

Niekoľko fotiek zo záhrady: 

TEXT ING. LUCIA BULLOVÁ, TILIA DESIGN NÁVRH A VIZUALZÁCIE TILIA DESIGN, ING. MÁRIA RUMANOVÁ
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky