Z obyčajnej úžitkovej záhrady si za domom spravili takúto nádheru

12.12.2014  |     

Pôvodne bežná úžitková záhrada, akú by ste našli pri nejednom dome, prešla pred tromi rokmi kompletnou premenou. Výsledkom je reprezentatívny priestor, v ktorom si svoje miesto nájde každý člen domácnosti.

Táto pomerne veľká a slnečná záhrada, ktorá je skôr dlhšia a užšia, sa nachádza uprostred zástavby starších rodinných domov a prevažne úžitkových záhrad, no môže sa popýšiť tým, čím máloktorá iná – dokonalo pôsobiacou kulisou v podobe nádherných starých stromov neďalekého zámockého parku. Aj vďaka tomu má punc jedinečnosti. K príjemnej atmosfére, ktorá tu panuje, prispievajú aj jej obyvatelia – mladá rodina, stará mama a psík Fedor. 

Krušná cesta k cieľu 

Rekonštrukcia záhrady nadviazala na rekonštrukciu domu, no začiatky jej úpravy do podoby, ktorá by majiteľom plne vyhovovala, neboli jednoduché. „Už počas rekonštrukcie domu sme začali uvažovať, čo so záhradou. S jej vtedajšou podobou sme sa nestotožňovali, túžili sme po zmene a efektívnejšom využití pozemku. Oslovili sme preto skúsenú záhradnú architektku, no jej riešenie naše predstavy nesplnilo. Hoci sa záhrada po úpravách podľa jej návrhu zmenila z úžitkovej na okrasnú, stále pôsobila veľmi fádne a málo farebne. Navyše nám tu nevznikol priestor, ktorý by sme mohli považovať za relaxačný, ani časť, ktorá by bola vhodná na hranie našich detí,“ opisuje vznik záhrady majiteľka Monika.

Neskôr teda padlo rozhodnutie, že záhradu treba zmeniť a je potrebné osloviť iného odborníka. Nasledovali dlhé hodiny konzultácií s cieľom vytvoriť záhradu, čo by už naozaj spĺňala všetky požiadavky domácich. Z nich vzišiel nový návrh, ktorý sa krátko na to aj realizoval. Kým pri prvej rekonštrukcii záhrady bolo všetko v rukách realizačnej firmy, pri reparáte už pomáhala takmer celá rodina, čo je podobne ako pri stavbe či rekonštrukcii domu alebo bytu ideálna príležitosť viac sa s dielom vžiť a nadobudnúť dobrý pocit, že záhrada vznikla aj vlastným pričinením. Majiteľ Marián sa napríklad pustil do realizácie trávnika a nevyhnutných závlah, manželka pomáhala pri koncipovaní záhonov aj nákupe rastlín.   

Pri výbere nových rastlín sa zohľadnili vegetačné podmienky daného miesta, charakter priestoru aj ich pestovateľská náročnosť. Niekoľko druhov sa do záhrady doplnilo aj na prianie majiteľky.

Staré s novým 

Pri realizácii prvého návrhu zostalo v záhrade aj niekoľko pôvodných rastlín, s ktorými sa dalo pracovať aj v rámci druhého riešenia. Išlo o čerešňu, orech, niekoľko okrasných krov a trvalky, pričom sa zachovala aj malá časť z prvej realizácie. K tejto zeleni pribudlo množstvo nových rastlín – stromov, krov, okrasných tráv, cibuľovín i trvaliek. Aj po troch rokoch však záhrada ponúka priestor na ďalšiu výsadbu, a hoci majitelia do záhrady radi investujú a rastliny dopĺňajú, k ďalšej výsadbe pristupujú s rozvahou a citom.

„Záhrada sa nám pred očami zaujímavo mení a otvára nové možnosti, ako si ju ešte skrášliť. Akékoľvek kroky, najmä nákupy a výsadby nových rastlín, však konzultujeme, nič nerobíme nepremyslene a zohľadňujeme aj to, že nie všetkému sa u nás bude dariť. Teší nás, že takmer všetky doposiaľ vysadené rastliny sa uchytili a pokračujú v raste,“ dopĺňa Monika.  

Trvalkové záhony. Počas celej sezóny rozkvitá množstvo kvetov a našlo sa tu miesto aj pre nádherné v lete kvitnúce kry – budleju, bradavec, perovskiu, tavoľník alebo ľubovník.

Splnené túžby

Cieľom majiteľov bolo vytvoriť reprezentatívny a relaxačný priestor pre celú rodinu, miesto, kde si prídu na svoje nielen deti, ale aj pes, ktorý je miláčikom rodiny. „Vždy sme chceli rozšíriť obytný priestor domu smerom do záhrady a vytvoriť tu akúsi exteriérovú obývačku,“ vysvetľujú. Pôvodná predstava sa tak konečne naplnila. „V záhrade trávime veľmi veľa voľného času, oddychujeme tu, využívame ju ako exteriérové pracovisko, grilujeme a na jeseň sa v nej stretávame s rodinou pri pečení gaštanov. Na jej začiatku sme si vybudovali drevený prístrešok so sedením a kútikom, kde pripravujeme jedlo. Pohľad z neho na niektoré zákutia je kúzelný a výborné je, že sa dá využívať, aj keď prší,“ dopĺňa spokojná Monika. 

Hoci je záhrada naozaj slnečná, pod čerešňu bolo možné vysadiť aj niektoré tieňomilné rastliny - pivónie, pakosty a rododendrony... Na jar pekne rozkvitajú.  

Nekončiace plány, príkladná starostlivosť

Hoci sa členovia domácnosti cítia v záhrade naozaj príjemne, drobnejším oživujúcim zmenám sa nebránia. „Chýba nám ešte aspoň menší vodný prvok, ktorý by sem vniesol osvieženie. Do jeho realizácie by sme sa chceli čoskoro pustiť,“ približujú ďalšie plány Monika s Mariánom. Hoci záhrada si vyžaduje nemalú starostlivosť, jej majitelia sa o ňu starajú naozaj príkladne. Pravidelne kosia trávnik, dopĺňajú mulčovaciu kôru, strihajú či tvarujú vysadené stromy a kríky a nemalú pozornosť venujú aj živému plotu, ktorý záhradu obkolesuje. Nuda v tejto záhrade rozhodne nie je, práca v nej je však výborná príležitosť, aby rodina trávila čas spolu a rodičia v deťoch budovali vzťah k prírode. 


Text: RED Návrh, realizácia a
Foto: DANIEL KOŠŤÁL
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky