Tipy, ako priniesť veľké pohodlie do malej záhrady

07.08.2015  |     

Každý centimeter vlastného priestoru mimo múrov domu sa hodí. Hlavne v lete si ho môžeme poriadne vychutnať. Nie vždy sme však s jeho rozlohou spokojní, no keď ho správne upravíme, prinesie nám viac radosti ako zadný dvor v štýle letiska či celá zelená lúka. Navyše, máme možnosť nafúknuť ho aspoň opticky. V galérii čakajú inšpirácie z celého sveta.

Určite úlohy

Je veľa možností, ako využiť záhradu či dvor za domom, a býva aj veľa nápadov, ktoré by členovia vašej rodiny radi v tomto priestore zrealizovali. Ak však nevyniká svojimi proporciami, treba všetko dobre zvážiť. Môže mať jednu funkciu, napríklad letnej jedálne či miesta na oddych pri malom bazéne, alebo dostane viac úloh. Dávajte však pozor, aby boli zlučiteľné. 

Rozdeľujte a skrášľujte

Zvykne pomôcť vytvorenie zón oddelených chodníkom. Uplatnia sa rôzne materiály – od dreva cez nášľapné kamene až po betón. Treba však dávať pozor, koľko prvkov pri vzniku chodníka pribudne. Menší priestor možno rýchlo a takmer nebadane preplniť.

Viac inšpirácií nájdete v galérii

Nenápadná rozloha

Ak chcete odpútať pozornosť od rozlohy, ktorá vám až tak nevonia, dajte očiam možnosť zamerať sa na jeden konkrétny dominantný prvok, nie na celok. Takýmto zahmlievačom pravdy môže byť napríklad záhradný kozub. Okrem toho, vo svetle blkotajúceho ohňa sa ľahšie zabúda, že nie ste na obrovskom ranči :). Úzky dlhý dvor vyriešite elegantným pásom trávy, okolo ktorého vysadíte výraznejšie vždyzelené rastliny. Mal by smerovať k nejakému cieľu – stolu či dominantnému vodnému prvku.

Viac inšpirácií nájdete v galérii

Zelená stena

Šírku svojej záhradke či dvoru síce nepridáte, ale rastlín sa nemusíte vzdávať. Nechajte ich rozrastať sa vo výške. Zelená stena je dekoratívny prvok, kde sa uplatnia trvalky aj popínavky. Ak správne nakombinujete druhy, bude pestrým rastlinným obrazom po celý rok.

Farby, tvary a kvety

Farby exteriér oživia rovnako ako interiér. Ich nositeľmi by v záhrade mali byť samozrejme kvety. Popri tom pomôžu napríklad vankúše či záhradný nábytok. Na malej ploche to však príliš nepreháňajte, zvoľte si skôr harmonickejšiu farebnú schému. Ani na malom dvore sa nemusíte držať rovných línií. Moderné zakrivenie pekne oživí priestor, v ktorom nie je na veľké výstrelky miesto.

Viac inšpirácií nájdete v galérii

Zdroj: freshome.com, home-designing.com

Zuzka

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 9/2019 v predaji


8 originálnych návštev
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky