Viete, aké máte dnes možnosti pre ohraničenie pozemku svojho rodinného domu?

12.11.2016  |     

Pri ohraničení pozemku svojho rodinného domu máte v súčasnosti naozaj rôzne možnosti. Či už zvolíte betónový múr, živý plot, kov, alebo plot, vždy dbajte na to, aby harmonizoval s vaším domom a jeho bezprostredným okolím.

Múrom k pocitu súkromia

Pozemky možno ohraničiť vyššími plotmi alebo múrmi, ktoré zabezpečia dostatočný stupeň súkromia i bezpečnosti. Múr predstavuje stavebne aj finančne náročnejšie dielo – pôsobí masívne a značne ovplyvňuje celkový vzhľad pozemku, preto sa s jeho realizáciu netreba unáhliť. Najčastejšie sa buduje z tehál, prefabrikovaných dielcov alebo z prírodného kameňa. Môže byť rôzne široký aj vysoký, vo všeobecnosti ale príliš vysoké múry pôsobia (najmä na menších pozemkoch) rušivo. Treba pamätať na to, že rozsiahle jednoliate nepriehľadné múry záhradu opticky zmenšujú, teda jej uberajú na atraktivite, a zároveň sú náročné na údržbu. Nevyhnutnosťou sú kvalitné základy, ktoré zabezpečia múru stabilitu. 

Pri výbere vždy dbajte na kvalitu použitých materiálov. Báť sa nemusíte ani ich kombinácií, napríklad spojenia dreva a kameňa. V rámci jedného pozemku sa však odporúča prepájať najviac dva typy oplotenia. 

Tvárne oplotenie

Finančne a technicky menej náročné je ohraničenie záhrady plotom. V ponuke nájdete množstvo typov do moderných mestských aj tradičných vidieckych záhrad. Plot môže byť úplnou alebo len čiastočnou pohľadovou bariérou. Ak zostane priehľadný, do záhrady sa dostane viac svetla, čo ocenia aj rastliny. Oplotenie možno dodatočne upraviť napríklad inštaláciou bambusových rohoží alebo špeciálnych tieniacich textílií. Materiál oplotenia by mal vždy zohľadňovať štýl domu a záhrady. Zvážiť treba aj výšku plota. Nemusí byť všade jednotná. Výhodou plotov je aj to, že ich inštalácia si nevyžaduje také rozsiahle práce ako v prípade múrov. 

Z hľadiska údržby aj financií predstavuje najmenej náročne riešenie klasické pletivo, ideálne poplastované. Aby pôsobilo zaujímavejšie, doplňte ho popínavou zeleňou, prípadne pred ním ešte vysaďte živý plot.

TEXT DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL, ISIFA/SHUTTERSTOCK  
ZDROJ časopis Môj dom 10/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky