Plánujete začať s pestovaním rastlín, ale nemáte skúsenosti? Tieto druhy zvládne každý!

10.02.2017  |     

Doteraz zimné obdobie predstavuje ideálne obdobie na plánovanie zmien. Ak sa chystáte na jar začať s pestovaním rastlín a doteraz ste s tým nemali takmer žiadne skúsenosti, poradíme vám, aké rastliny vás zaručene nesklamú.

Správny výber

Ak začínate záhradkárčiť, je dôležité dôkladné plánovanie. Najmä na začiatku sa sústreďte na menej náročné druhy, ktoré nevyžadujú špecifickú starostlivosť. V tomto štádiu sa neoplatí investovať do príliš drahých rastlín, ktoré by vám po uhynutí  mohli spôsobiť väčšiu finančnú stratu.

Rastliny vždy vyberajte podľa podmienok daného miesta a nepodceňte adekvátnu prípravu pôdy. Nikdy nekupujte zbytočne veľa rastlín naraz a pri výbere sa neorientujte len na atraktívny vzhľad jednotlivých jedincov v záhradníctve alebo hobbymarkete. Najmä v prípade menších záhrad stavte radšej na menší počet rastlinných druhov, ktoré sa v priestore viac ráz zopakujú.

Pri výbere jednotlivých rastlín zohľadnite aj to, koľko času budete môcť starostlivosti o zeleň venovať.  

Rododendrony, magnólie a japonské javory sú mimoriadne obľúbené, pre začiatočníkov však nie sú vhodné.

Kombinovanie

Základ novovznikajúcej záhrady by mali tvoriť dreviny – ihličnany aj listnáče, stromy (v menšej záhrade aspoň jeden) i kry, ktoré by však v záhradnom priestore nikdy nemali mať prevahu. Nezabudnite na trvalky (nenáročných bohato kvitnúcich druhov je veľké množstvo), okrasné trávy, cibuľoviny, resp. papraďorasty.

Najnáročnejšie na starostlivosť sú letničky, ktoré treba pravidelne zalievať i prihnojovať, často ich napádajú škodcovia a trpia rôznymi ochoreniami. V záhrade začiatočníka sa určite nestratia nenáročné bylinky, ktoré možno zakomponovať do kvetinových záhonov v teplejších slnečných záhradách.

Náročnejšie na starostlivosť sú skalky, jazierka a záhony ruží, ktoré už vyžadujú určité skúsenosti.

K pestovateľsky nenáročným ihličnanom patria mnohé druhy cypruštekov, borievok a tisy. Poobhliadnuť sa môžete aj po rôznych novších zaujímavejších kultivaroch.

TEXT: DANIEL KOŠŤÁL
FOTO: DANIEL KOŠŤÁL, ISIFA / SHUTTERSTOCK
ZDROJ: časopis Môj dom 12/2016-01/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky