Minimalistická záhrada pri rodinnom dome vyhovuje rodičom aj ich deťom

19.05.2017  |     

Mladí majitelia vdýchli svojej záhrade vďaka skúsenému tímu odborníkov novú dušu. Nesie sa v znamení minimalizmu, červeného akcentu a plne vyhovuje nielen im, ale aj ich malým dvojičkám.

Pri riešení chodníkov, ale aj schodov vo svahu, ktoré vedú k úžitkovej časti, sa autori návrhu zamerali na logickú nadväznosť jednotlivých záhradných prvkov aj ich pohodlnosť. Do mierneho svahu pri vŕbovom tuneli zapustili drevené hranoly, pomedzi ktoré sa vysadila trávnička.

Z krovitých drevín sa v záhrade použila kosodrevina a vždyzelený vavrínovec, ktorý sa nachádza za pieskoviskom. Z trvaliek tu nájdete čemerice, ľaliovky, orlíčky a levandule, cibuľoviny zastupuje okrasný cesnak. Nechýbajú ani pôdopokryvné rastliny, predovšetkým brečtany.

Prenosné ohnisko predstavuje výborné riešenie aj do menších záhrad. V záhrade nájdete aj vodný prvok z nehrdzavejúcej ocele, ktorý sa podobne ako celé riešenie nesie v znamení strohých línií a pravouhlých tvarov.

Nová identita

Keď si majitelia prizvali na pomoc odborníkov z Atelieru Flera, bol zrealizovaný nielen dom, ale aj záhrada. Chýbala jej však skutočná duša, a preto sa rozhodli dodať jej vďaka skúsenému tímu novú identitu. Keďže sú domáci zároveň veľkí nadšenci moderného dizajnu, chceli, aby sa táto ich záľuba preniesla aj do exteriéru. Zadaním teda bola celoročne atraktívna záhrada s dizajnovými prvkami, v ktorej by sa dobre cítili nielen oni, ale aj ich dve malé deti. Záhradní architekti Ferdinand Leffler a Natália Vataščinová najskôr vypracovali koncept a predstavili ho investorom.

Tých veľmi zaujal a rozprúdil im predstavivosť. „Uvedomili si, čo im záhrada môže dať. Začali sa veľa pýtať, čím posúvali riešenie ďalej,“ približuje spoluautor. Postupne rozpracovali tri varianty záhrady, z ktorých si nakoniec majitelia jeden vybrali. Kým tvorivý proces trval asi dva mesiace, realizácia zabrala aj z dôvodu problematického prístupu ďalšie tri. „Na pozemok sa nedostala väčšia technika a práce, ktoré by stroje zvládli rýchlo, sa robili ručne. Terénne úpravy neboli náročné, no vymieňala sa po stavbe zdevastovaná ornica. Priviezlo sa aj veľa kompostu a piesku, ktoré sa zapracovali do pôdy a vylepšili ju,“ objasňuje záhradný architekt.

„Minimalistická záhrada je svojím spôsobom extrém. Málokedy sa podarí naplánovanú strohosť dotiahnuť do konca – zriedka totiž klient vydrží nedoplniť výsadbu množstvom farebných rastlín.“

Ferdinand Leffler, záhradný architekt

Strohé línie, pravouhlé tvary

Neveľká záhrada s výmerou okolo 300 m2 sa tak nesie v duchu minimalizmu, pôsobí moderne a súčasne dizajnovo, čo bolo požiadavkou majiteľov. Jej nosnými prvkami sú strohé línie a pravouhlé tvary zvýraznené pomocou masívnych dubových trámov. Z rastlinných druhov tu na prvý pohľad dominujú najmä okrasné trávy, ktoré výborne zapadajú do zvoleného konceptu a sú na rozdiel od trvaliek atraktívne prakticky celoročne, s výnimkou krátkeho obdobia po jarnom reze.

Dopĺňajú ich mohutné stromy a kry. Časť z nich, borovica, brezy, javor poľný, tisy vo vstupnej časti alebo hlohyňa šarlátová vo forme živého plota, pochádza z pôvodne realizovanej záhrady, ďalšie druhy, ako jarabiny mukyňové, ďalšie rozrastené brezy, solitérny jaseňovec metlinatý alebo marhuľa, sa dosadili. Nechýbajú však ani trvalky, cibuľoviny či pôdopokryvné rastliny, ktoré prispievajú k harmonickému vzhľadu záhrady.

Dôležitú úlohu tu zohráva použitie farebného kontrastu, o ktorom autori návrhu uvažovali už od samého začiatku. Keďže je záhrada menšia a nedalo sa všetko docieliť rozložením záhonov a prvkov, stavili na výrazný záhradný nábytok, konkrétne dve červené lavičky – jednu tradičnú, umiestnenú v miernom svahu, a jednu minimalistickú pri pieskovisku.

O závlahu sa stará automatický systém. Údržbu zabezpečuje raz mesačne externá spoločnosť. 

ZÁHRADNÍ ARCHITEKTI

Ferdinand Leffler, Natália Vataščinová

Atelier Flera navrhuje a projektuje záhrady v Českej republike, na Slovensku i vo svete. Na realizáciu odporúča niektorú z osvedčených firiem a na práce autorsky dohliada. Je držiteľom viacerých ocenení v rámci súťaže Zahrada roku.

www.flera.cz

moderná mestská záhrada

pozemok 300 m2

lokalita Praha, Česká republika

TEXT: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO: ATELIER FLERA
ZDROJ: časopis Môj dom 4/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky