Na neveľkom pozemku vytvorili pri dome úchvatnú mestskú záhradu

11.08.2017  |     

Realizácia v pražskej štvrti Jinonice je peknou ukážkou toho, ako môže záhrada pri súčasnej stavbe pôsobiť moderne a zároveň veľmi naturálne a prirodzene.

Voda v záhrade môže jemne bublať, stekať v silnejšom prúde a veľmi efektne pôsobí aj pokojná vodná hladina, ktorá najkrajšie ukáže osvetlená večer.   

Keď zafunguje chémia

O záhrade môže mať investor pomerne jasnú predstavu alebo sa môže nechať jej návrhom prekvapiť a zveriť (takmer) všetko do rúk skúseného záhradného architekta. A práve druhý spomínaný prístup zvolili majitelia domu s neveľkým pozemkom v pražskej štvrti Jinonice. Tvorbu Atelieru Flera si všimli v médiách a už prvé stretnutie bolo predzvesťou príjemnej spolupráce, ktorá neskôr prerástla do priateľstva.

Od začiatku medzi nami fungovala veľmi dobrá ľudská chémia,“ spomína zakladateľ ateliéru Ferdinand Leffler. Keďže sa domáci pán so zmyslom pre dizajn pohybuje v stavebníctve, je zvyknutý spolupracovať s architektmi, ktorých oslovil nielen pri návrhu domu, ale aj riešení exteriéru. Keď ateliér kontaktoval, bol už dom postavený, na pozemku sa však nachádzala len ornica a gabionové oplotenie, ktoré ale pôsobilo príliš stroho a potrebovalo oživiť.

 

„Investor veľmi dobre prijal už prvotný návrh, ktorý pracoval s viacerými oddelenými časťami poskytujúcimi súkromie jednotlivým členom domácnosti a rozvoľnenou vegetáciou. Tá síce pôsobí moderne, no súčasne veľmi naturálne, vďaka čomu vytvára určitý kontrast so samotným domom a jeho tvrdou geometriou,“ objasňuje záhradný architekt. Spolu potom doladili veľkosti jednotlivých plôch tak, aby plne vyhovovali ich potrebám. 

„K výberu materiálov i štruktúr treba pristupovať citlivo, aby sa v záhradnom priestore nezačali biť.“

Ferdinand Leffler, záhradný architekt

Lebo prirodzenosť sa vyplatí

Pri návrhu záhrady stavil tím z Atelieru Flera na jednoduché tvary i materiály. Oblúkom sa vyhli v našich podmienkach obľúbenému prístupu s veľkou trávnatou plochou a okrajovou výsadbou a na pozemku tak vzniklo viacero tzv. zálivov, resp. oddychových častí. Pri ich vytváraní využili drevené predelové prvky, ktoré sú vhodné aj do menších priestorov.

„Ich výhodou je, že dokážu súkromie vytvoriť okamžite a netreba čakať, kým sa zeleň rozrastie,“ vysvetľuje Leffler. Základ riešenia tvorí vďačná trvalková výsadba, ktorá sa v plnej kráse ukáže už za približne tri roky, čo predstavuje značný rozdiel v porovnaní s drevinami a stromami, v prípade ktorých sa želaný efekt dostaví oveľa neskôr.

„Do záhrady sme vysadili rastliny, ktoré pôsobia prirodzene a nachádzajú sa aj voľne v prírode, niektorí ľudia ich dokonca môžu považovať za burinu. Zastávam názor, že je správne pracovať s tým, čo tu bežne máme. Takéto druhy sú zárukou toho, že sa pekne ujmú a na rozdiel od tých exotických nebudú v záhrade pôsobiť ukričane,“ dodáva.

 

Gabionový plot architekti dotvorili efektným vodným prvkom, ktorý zároveň predstavuje zvukovú bariéru od pomerne rušnej cesty, a popínavým brečtanom, ktorý sa voľne ťahá po jeho konštrukcii. 

„Osvetlenie je dôležitou súčasťou každého návrhu, vďaka ktorému sa záhrada v plnej kráse ukáže aj večer.“

Ferdinand Leffler, záhradný architekt

ZÁHRADNÝ ARCHITEKT

Ferdinand Leffler

Záhradný ateliér Flera navrhuje a projektuje záhrady v Českej republike, na Slovensku i vo svete. Na realizáciu odporúča niektorú z osvedčených firiem a na práce autorsky dohliada. Je držiteľom viacerých ocenení v rámci súťaže Zahrada roku.

www.flera.cz 

Natáliin pohľad

Pražská záhrada ma oslovila svojím premysleným konceptom, v rámci ktorého sa podarilo priestor pekne rozčleniť. Páči sa mi výber použitých materiálov aj skladba rastlín, ktorá pôsobí prirodzene a značným spôsobom sa podieľa na jej príjemnej atmosfére. Oceňujem použitie vodného prvku, ktorý prispieva aj k lepšej mikroklíme, a efektné umiestnenie oddychových prvkov a drevených lavíc priamo nad hladinou. Rovnako vyzdvihujem aj nápaditý „paraván“ z drevených prvkov a riešenie terasy na poschodí, ktorá celkovo riešenie veľmi vkusne dotvára. 

moderná mestská záhrada

pozemok. 350 m2

lokalita: Praha, Česká republika

TEXT: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO: ATELIER FLERA
ZDROJ: časopis Môj dom 7/2017

Tagy:
mestské záhrady záhrady v meste záhradné ateliéry ateliér Flera

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky