Ako spraviť zo záhrady priestor, ktorý budú deti milovať

06.09.2018  |     

Záhrada priateľská k deťom poskytuje najmenším obyvateľom priestor na spoznávanie rastlín a živočíchov. Voľná hra podporuje u detí hrubú i jemnú motoriku, zlepšuje sústredenosť či zaručí v noci pokojný spánok. Na čo pri vytváraní takéhoto priestoru nezabudnúť, sme sa spýtali štyroch nadšencov prírodných záhrad.

Zákutia a bunkre

Upravené trávniky, skalky a vysadené tuje nie sú pre deti ničím zaujímavé. Oveľa viac im prospeje členitý priestor. Túžia po záhrade, ktorá skrýva tajomstvá, zákutia a dobrodružstvo. Deti potrebujú priestor na behanie, šplhanie aj tvorivý neporiadok. Len si spomeňte na zážitky a hry zo svojho detstva. Pamätáte sa ešte, ako ste si stavali bunkre?

Deti vždy poteší, keď budú trochu schované a tajné. A najlepšie sú skrýše, ktoré si môžu postaviť samy. Hlavne, že majú vlastný svet, ukrytý pred zrakmi dospelých. Deti rady behajú bosé a veru nie je nič krajšie, ako sa počas letných dní zaboriť do trávy či vyhrievať sa na okruhliakoch. Nízko strihaný trávnik je síce bezpečný a príjemný, ale z pohľadu detí trochu nudný. Na čo sa teda zamerať, ak chceme vytvoriť záhradu priateľskú k deťom? Dá sa urobiť ihrisko, ktoré časom neomrzí? 

Ferdinand Leffler, Zuzana Matúšová, Daniel Košťál a Erika Galanská majú kladný vzťah nielen k prírodným záhradám, ale i k deťom. Na základe mnohoročných skúseností vybrali pre vás tie najlepšie tipy do detskej záhrady v prírodnom štýle.

V prírodnej záhrade pozorujú deti živočíchy a rastliny.

Ich zvedavosť sa prebúdza vďaka rozmanitosti kvetov a živočíšneho sveta.

Deti milujú bunkre a skrýše.

Súkromie je pre ne vzácne, pretože rodičia majú kontrolu nad celým ich svetom.

 

Hry, ktoré zaručene neomrzia

Pri vytváraní detského priestoru v záhrade sa nesústreďujte na konkrétne prvky. Radšej vytvorte miesto na vlastné domýšľanie hier, tým v deťoch prebudíte fantáziu a zvedavosť. Aktivity im neorganizujte. Nechajte im ich svet trochu rozostavaný, akoby nedokončený. Nechajte na ne, nech si ho samy dotvoria. Deti najviac obľubujú najmä tie na prvý pohľad zakázané, nikým neorganizované aktivity, ktoré pôsobia náhodne, ledabolo.

Medzi zábavky, ktoré neomrzia a potešia rôzne vekové kategórie, jednoznačne patrí hojdačka a pieskovisko. Hojdacie prvky rozptýľte po záhrade – niektoré zaveste na pergolu, iné na vzdialenejší strom. Pieskovisku doprajte priestor. Urobte ho dostatočne veľké, aby ich bavilo sa v ňom hrabať a stavať nekonečné tunely. Na obrubu použite trámy, guľatinu. Až deti povyrastú, namiesto pieskoviska si na jeho mieste vybudujete trvalkový záhon.

TIPY OD...

Ing. Ferdinand Leffler, záhradný a krajinný projektant

www.flera.cz

Čo všetko môže byť preliezačka?

Drevené kláty si deti môžu premiestňovať, skladať a použiť tak, ako práve potrebujú. 

Voľná hra v prírode podporuje fantáziu. 

Rozvíja pohybovú zdatnosť, motoriku, komunikačné i poznávacie schopnosti.

Poézia stromu a vodný prvok

Základnú kostru záhrady tvoria stromy. Koruna stromu je miestom na vytváranie detského sveta, útočisko pre dušu aj telo. Ak máte dostatočne veľký strom, vytvorte deťom v jeho korune malú plošinku. V korune stromu dokážu sedieť aj hodinu a pozorovať ostatných, najmä ak majú výhľad na celú záhradu. Pri strome môže byť zábava aj vďaka lanu s drievkom. Je to jednoduchá zábavka pre veľkých i malých – stačí vám na to obyčajné drievko a pevné lano.

Vytvorte s deťmi napájadlo pre vtáky a hmyz. Môže to byť nádoba položená na kameni či starom pni. Ideálne je, ak k nej budú mať prístup aj deti, aby sa mohli vody dotýkať, zoznamovať sa s ňou a učiť sa disciplíne pri vodných zdrojoch. Môžete napríklad recyklovať starú plechovú vaničku, zakopať ju do zeme, obložiť kameňmi a vložiť do nej vodnú rastlinku. Voda vám do záhrady pritiahne život i prírodu, ktorú budú deti s radosťou pozorovať.

TIPY OD...

Zuzana Matúšová-Girgošková, novinárka a blogerka

www.lifereset.sk

Dovoľte deťom loziť po stromoch, zašpiniť sa. 

Nechajte ich vnímať svet naplno všetkými zmyslami.

Prírodné záhrady sú priateľské nielen k našim deťom. 

Nás dospelých stoja menej peňazí, práce a úsilia. 

Výskumníci a záhradkári 

Deti intenzívne vnímajú farby, vône, zvuky v záhrade. Vo výsadbe uprednostnite bezpečné a odolné druhy, ktoré sa rýchlo zregenerujú. Čistec vlnatý deti láka svojou hebkosťou. Nič nepokazíte bambusmi, tie deti milujú. Tiež rady pozorujú slnečnice – môžete si ich spolu s nimi aj vypestovať. Láka ich pestovať a zberať fialky, černušku, nechtík, pozorovať zatvárajúce sa kvety povojníka počas dňa, fascinuje ich nočné kvitnutie pupalky, vôňa klinčekov, milujú oranžové plody machovky či striebristé „peniažky“, ktoré vytvára mesačnica.

Výbornou voľbou sú čučoriedky, ríbezle alebo trendový muchovník. Dajte im možnosť spoznávať aromatické rastliny – mätu, medovku či harmanček. Deti milujú v záhrade ovocie, ktoré je pre ne dostupné – okrem čučoriedok, malín a ríbezlí azda najviac mesačné jahody. Nie je nič krajšie, ako si počas prechádzky zaplniť bruško.

TIPY OD...

Daniel Košťál, špecialista na záhradu a odborný redaktor

www.botanica.sk

Zažívanie prírody a voľná hra

Pre deti je kontakt s prírodou v prvých rokoch života priam nevyhnutnosť. Dieťa vtedy všetko vníma zmyslami. Ak môže zažívať prírodu, nasáva do svojej duše pravdivé a krásne obrazy. Zažívanie prírody pomáha rozvíjať aj pohybové zručnosti. Deťom sa rozvíja kreativita a celkové tvorivé sily človeka. Takto im zabezpečíte kvalitný spánok. Pobyt vonku posilňuje a obnovuje naše zdravie a kondíciu i našu vôľu. Medzi následky nedostatku prírodného prostredia patria poruchy pozornosti, nesústredenosť, zvýšená hladina stresu, pocit nezakorenenia vo svete, obezita.

Doprajte dieťaťu pobyt v prírode a voľnú neorganizovanú hru. Voľná hra rozvíja dieťa po stránke zmyslovej aj telesnej. Nechajme deti voľne sa hrať a nesnažme sa im stále robiť program. Presne vedia, čo kresliť, vedia, ako sa hrať, vedia si vyriešiť spor s rovesníkom. Pravdaže, ak majú na to čas a priestor.

 

TIPY OD...

Mgr. Erika Galanská, pedagogička a blogerka
galanska.blog.sme.sk

PRIPRAVILA: KATARÍNA PAUKEJE
FOTO: ARCHÍV FIRIEM a isifa/shutterstock
ZDROJ: časopis Môj dom 8/2018

Tagy:
hojdačky pieskoviská vodné prvky záhradné trendy záhrada pre deti

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 1/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky