Romantickú vidiecku záhradu si šikovná majiteľka navrhla celkom sama (VIDEO)

17.12.2018  |     

Pri prechádzke touto veľkou záhradou je čo objavovať. Každé zákutie prekvapí svojou krásou a jedinečnosťou a jej priehľady ukážu zakaždým inú scenériu. Veď najmä o tom je umenie záhradnej architektúry: vytvoriť priestor, ktorý má hĺbku. Kto má tento dar, je skutočným umelcom.

„Vedela by som si predstaviť záhradu plnú ruží a levandule, ale mojím cieľom bolo dosiahnuť, aby od jari až do jesene v záhrade stále niečo kvitlo.“

Danka,  majiteľka

 

Hobby na nezaplatenie

Veľká záhrada, to je aj množstvo práce. Na začiatku spolu s manželom uvažovali, že časť pozemku by predali. Ale láska ku kvetom zvíťazila. „Je na nezaplatenie, keď ste doma v záhrade ako v parku, kde v každom období niečo kvitne. Je to balzam na dušu,“ vyznáva sa majiteľka.

Najväčšia plocha patrí okrasnej záhrade, dostatok miesta ostalo aj na bylinky a vyvýšené záhony – zeleninovú záhradku v zadnej časti pozemku. Okrem zeleniny je tu aj dostatok ovocia – čerešne, višne, jablká, broskyne, jahody, muchovník, egreše, maliny, pestujú aj melóny. Z byliniek sa tu darí žihľave, ktorú majú na zimu na čaj, mäte, medovke a tymianu.

O všetko sa starať však nie je jednoduché. Pri náročnejších prácach majitelia využívajú služby záhradníka a práve starostlivosť o stromy a trávnik je na ňom. O záhony s kvetmi a o zeleninovú záhradku sa stará Danka sama. Sama ich vyberá, sadí, skúša meniť stanovištia, ak sa náhodou niektorým druhom nedarí.

„Prácu v záhrade považujem po náročnej práci v kancelárii za veľký relax.“ Do budúcnosti plánujú ešte na mieru vyrobený skleník na paradajky, papriky a uhorky. Táto oblasť je vhodná na pestovanie zeleniny a melónov, a tak to treba využiť. Zeleninu si domáci pestujú na priamu spotrebu počas sezóny.

„V záhonoch je veľa druhov, najmä trvaliek, ktoré dosiahnu veľký plošný efekt už druhý rok po výsadbe. Počítam s tým, že rastliny budem musieť presádzať podľa toho, ako sa budú rozrastať.“ 

Danka, majiteľka

romantická vidiecka záhrada

pozemok 1 300 m2

lokalita Neded

TEXT: MIROSLAVA MACEKOVÁ
FOTO: MIRO POCHYBA, MIROSLAVA MACEKOVÁ
ZDROJ: časopis Môj dom 11/2018

Tagy:
vidiecka záhrada záhradné sedenie vintage štýl romantická záhrada

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 1/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky