Aj na malej ploche je možné vybudovať krásny záhradný priestor pre celú rodinu

14.05.2019  |     

Aj na relatívne malej ploche je možné vybudovať atraktívny a zároveň plnohodnotný záhradný priestor pre celú rodinu.

Záhrada na oddych

Keď sa mladí manželia rozhodli riešiť svoje bývanie, do oka im padol neobývaný rodinný domček na okraji malého mestečka. Hoci stavba bola hotová, jej okolie vrátane vstupného priestoru pred vchodom a záhrady zívalo prázdnotou.

Od vstupu sa dvíhal nerovnomerný a pomerne prudký svah so schodmi vedľa domu, smerujúcimi do priestoru záhrady. Hotová bola iba trochu neútulná terasa hneď pri dome. Majitelia snívali o vonkajšom kozube, sedení pod pergolou, trávniku na hry detí.

Potrebovali tiež naplánovať záhradný domček na náradie a dve státia pre autá. Preto sa obrátili na záhradných architektov Katarínu Masárovú a Richarda Masára.

„S majiteľmi sme si dobre porozumeli,“ spomína záhradná architektka. „Priali si oddychovú záhradu s množstvom rôznorodých rastlín a s pecou aj sedením pod pergolou. Nič príliš sofistikované ani prísne tvarované, ale také akurát na život.“

 

Malý priestor, veľa „muziky“

Pred domom nebola položená dlažba, chýbala parkovacia zóna pre autá, vstupná brána na pozemok a bolo treba vyriešiť aj svah pri schodoch. Pani majiteľka je veľmi kreatívna a niektoré veci si navrhla sama, potom ich podľa jej nápadu zrealizovali šikovní stolári.

„Pomocou pergolového prístreška a popínavej hortenzie na drôtenke sme,“ spomína Katarína, „odčlenili vstup do domu od ulice. Našiel sa aj priestor na dve zastrešené státia pre autá, ktoré časom od susednej budovy izoluje vysadená zeleň. Trochu sme sa pohrali s dlažbou pred domom a výsadbami, čím vstupný priestor nadobudol prívetivý ráz. Svah popri schodoch sme s malými úpravami ponechali a olemovali z jednej strany pestrou zostavou kvitnúcich kríkov a z druhej záhonom kvitnúcich trvaliek a polodrevín. Okrem pôvodnej terasy pri dome pribudla nová, hlavná, kde je srdcom vonkajšia pec, ktorú aj s pergolou realizovali domáci. Pocitu súkromia tu zo strany záhrady nahráva záhon s japonským javorom, vavrínovcom a hortenziami.“

Neskôr pribudli aj detské prvky – hojdačka, preliezačka a malé pieskovisko, a vlastne, pomestilo sa sem všetko, čo mladá rodina potrebuje na život. 

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

Kvetináče sú vhodným dekoračným prvkom.

Nevzhľadné plochy, ako je betónový plot, možno zakryť napríklad drevenými kvetináčmi.

Pravouhlé línie alebo obliny?

Do malého priestoru sú vhodné pravouhlé línie, vo veľkých priestoroch je možné pracovať aj s oblými tvarmi.

Zaujímavá dlažba dodá vstupu prívetivý vzhľad.

Na odčlenenie vstupu do domu od ruchu ulice sa hodí drevená pergola s popínavými rastlinami.

 

Záhradní architekti

Ing. Katarína Masárová
Ing. Richard Masár
www.zahrady-landart.sk

TEXT: Ing. Monika Králová
FOTO: Juraj Čičo
ZDROJ: časopis Môj dom

Tagy:
záhradná architektúra malé záhrady navrhovanie záhrad

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky