Na čo myslieť pred stavbou terasy

03.07.2019  |     

Okrem základnej stavebnej a technickej prípravy si skúste predstaviť všetky činnosti, ktoré by ste chceli na terase robiť. Až potom sa pustite do plánovania.

Miesto a orientácia terasy

Terasa sa najčastejšie stavia v bezprostrednej blízkosti domu. Pokiaľ neplánujete samostatnú letnú kuchyňu či časté grilovanie, zvoľte si čo najkratší prístup z kuchyne. Samostatne stojaca terasa v príjemnom zákutí ďalej od domu má tiež svoje výhody.

Nielenže ponúkne viac romantiky a súkromia, ale i výhľad z domu do záhrady bude príjemnejší, ak mu nebude cloniť záhradný nábytok umiestnený pri okne.

Orientácia na juh prinesie najviac slnka. Jarná káva bude príjemná, no počas leta ju budete musieť aspoň na niekoľko hodín umelo zatieňovať. Raňajky pri vychádzajúcom slniečku si najlepšie vychutnáte na východnej terase, západnú stranu využijete najmä za teplých večerov.

Prečítajte si tiež:

Všetko o záhradných terasách z prírodného dreva

Severná orientácia prinesie príjemný chládok v letných horúčavách. Úplne ideálne je vytvoriť si terasy dve – na dve rôzne svetové strany.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste

Materiál terasy, ktorý vydrží

Kým počas leta sa povrch terasy rozpáli až na 40 °C, v zime, naopak, musí odolať niekedy i tridsaťstupňovým mrazom. Týmto podmienkam by mal zodpovedať materiál, pre ktorý sa rozhodnete. Kupujte výhradne ten, ktorý je vhodný do exteriéru.

Príjemný prírodný vzhľad prináša na terasu drevo. Výber vhodného typu a pravidelná údržba sú podmienkou dlhej životnosti.

Kompozitný materiál vyrábaný z dreva a polyméru má mnoho výhod. Odoláva poveternostným vplyvom, hnilobe, poskytuje farebnú a tvarovú stálosť. Mnohí preferujú kameň pre jeho nezničiteľnosť a krásu, siahajú po ňom zväčša milovníci rustikálneho štýlu.

Keramická dlažba je klasika, ktorá si nevyžaduje náročnú údržbu a aj jej pokládka patrí k tým jednoduchším, navyše sa pomocou nej dá esteticky prepojiť interiér s terasou. Betónová podlaha sa hodí najmä na tienené terasy, pretože sa v lete pri vyšších teplotách rýchlo zohreje. Na druhej strane však teplo dlho udržiava, čo sa môže hodiť počas letných večerov.

Radšej veľká terasa ako malá

Rozmery terasy netreba podceňovať. Pokiaľ máte dostatočne veľkú záhradu a nie ste obmedzení miestom ani financiami, na ploche terasy určite nešetrite. Myslite aj na to, že sa vaša rodina časom rozrastie alebo k vám z času na čas príde na návštevu väčšie množstvo ľudí. Veľkosť terasy pre štvorčlennú rodinu je minimálne 16 m2, pre pohodlné sedenie šiestich osôb aspoň 20 m2.

Pri použití rozmernejšieho nábytku, ako sú napríklad ležadlá počítajte určite s väčšou plochou. Veľkosť terasy by mala proporčne sedieť s veľkosťou záhrady, mala by zaberať maximálne jej tretinu.

Prečítajte si tiež:

Terasa na anglický spôsob

Terasa nemusí mať nutne tvar štvorca, môže tvoriť i menší priestor pred dvermi do záhrady alebo sa môže tiahnuť okolo domu. Ak si na ňu chcete položiť stôl a stoličky, nemala by byť užšia než dva metre. Terasa by mala byť tiež dobre osvetlená, nezabudnite na elektrickú prípojku a prívod vody, najmä ak je ďalej od domu.

Zastrešenie terasy

Myslite tiež na vhodné tienenie, aby bol pobyt na terase príjemný počas celého leta. Nenásilným riešením je listnatý strom, ktorý bude svojou korunou zachytávať slnko najmä z južnej strany.

Počas leta vám poskytne príjemný tieň i svieži vzduch. Na jeseň zhodí listy, takže počas zimných mesiacov nebude problém so svetlom v dome. Mobilná strecha pôsobí ľahko, vzdušne a je finančne nenáročná.

Stabilné zastrešenie vám však umožní používať terasu častejšie, a to i v prípade nepriaznivého počasia. Tiež vám odpadne starosť o nábytok, ktorému by inak v prípade dažďa bolo potrebné nájsť úkryt. Porozmýšľajte, či chcete terasu v úrovni terénu, pod jeho úrovňou alebo dokonca viacúrovňovú terasu. Veľmi dôležité je dodržať správny spád, ktorý z nej zabezpečí odtok vody. Terasa by mala ležať 2 až 5 cm pod úrovňou podlahy miestnosti, na ktorú nadväzuje.

 

Terasou môžete efektne prepojiť interiér s exteriérom.

Ak je hneď pri dome, aspoň sa pri servírovaní toľko nenabeháte. 

Ak máte svahovitý terén, možno uvažujete o vyvýšenej terase.

V takom prípade využite priestor pod ňou na malú dielňu či zimnú záhradu.

TEXT: KATARÍNA PAUKEJE
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom

Tagy:
terasy záhradné terasy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 1/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky