Ako na chodníčky a cestičky v záhrade

04.10.2019  |     

Krásne a zdravé rastliny, pekný trávnik a osviežujúce zátišia sú snom každého majiteľa záhrady. Pre dokonalý pôžitok z prechádzky po súkromnej zelenej oáze i pre jednoduchý prístup k záhonom sú dôležité správne navrhnuté cesty, cestičky a schody.

Spevnené plochy

Miesta, po ktorých denne chodíme alebo ich využívame na posedenie či stolovanie vonku, je najlepšie upraviť tak, aby mali pevný, rýchloschnúci a ľahko udržiavateľný povrch. V novo založenej či zrekonštruovanej záhrade je najlepšie vyšliapať trasy najskôr „nanečisto“ a potom cesty spevniť. Prirodzene tak určíme, kadiaľ sa budeme najčastejšie po záhrade pohybovať. 

Umiestnenie schodiska medzi záhonmi, rovnako ako polohu múrikov a terás, väčšinou predurčuje existujúci terén, prípadne sú jasne určené projektantom záhrady. Pevné chodníky s protišmykovou úpravou by mali viesť k vstupu do domu, k záhradnému domčeku a ku krbu. Avšak ani s pevnými plochami to netreba preháňať, aby zbytočne celistvú plochu záhrady (trávnika) nerozbili. 

Drevená palubovka je zaujímavá, hoci drahšia možnosť pri výbere chodníčkov vedúcich na terasu. Používajú sa na ne najmä pevné, odolné dreviny, najčastejšie exotické cumaru či massaranduba, no odolné sú aj sibírsky smrekovec či červený smrek.

Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako vytvoriť spevnený povrch chodníkov, je nasypanie piesku, štrku, antuky či hrubého kameniva na podkladovú vrstvu. Ich výhodou je vždy suchý povrch, pretože voda cez štrbiny rýchlo vsiakne do pôdy. Renesanciu zažívajú mlatové cesty, ktoré plnia svoj účel a v záhrade zároveň pôsobia veľmi prirodzene. Pokládka keramickej dlažby patrí k tým jednoduchším, navyše sa pomocou nej dá esteticky prepojiť interiér s terasou.

Veľmi obľúbené sú betónové dlaždice. Terasy, obruby i schodisko sa najčastejšie betónujú alebo murujú. Môžeme použiť kúpené tvarovky, svahovky alebo stratené debnenie, no krásne budú aj z prírodného kameňa, najlepšie z takého, ktorý sa vyskytuje v okolí. Všetko je nutné zladiť s okolitou krajinou i s typom domu. 

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste

NA ČO NEZABUDNÚŤ...

1. Rozmery

Základným rozmerom je optimálna šírka pre jedného chodca – 40 až 60 cm, na väčších pozemkoch možno tento rozmer zväčšiť na pohodlnejších 70 až 100 cm. Prístupový chodníček k domu, nadväzujúci na vstupnú bránku, by mal mať rovnakú šírku ako samotná brána, spravidla však 120 až 150 cm. 

2. Farebný podklad

Akýkoľvek povrch terasy či chodníkov je nutné uložiť na dobre spevnenú a upravenú plochu. Štandardne sa dlažba z kameňa či betónu kladie do štrkového lôžka. Pri mlatových cestičkách dodržujeme odporúčanú štruktúru.

3. Spevnenie

Chodníky, cesty a dláždené terasy lemujeme obrubníkmi alebo oceľovou pásovinou. Aby sa sypký materiál nemiešal s okolitou zeminou a neprerástol burinou, oddeľte ho geotextíliou.

4. Odvodnenie

Nezabudnite, že priepustné plochy musia mať spád 1,5 – 2 % smerom od domu, zo svahu a do strán. Hrubé povrchy si vyžadujú väčší sklon. Vodu odvádzajú drenáž a trativod.

Spevnené plochy zohrávajú v záhrade dôležitú úlohu.

Ich povrch musí byť schodný, aby sme nezakopávali, no zároveň primerane drsný, aby sa nám nešmýkalo.

Základný rozmer cestičiek je daný optimálnou šírkou pre jedného chodca – 40 až 60 cm.

Na väčších pozemkoch možno tento rozmer zväčšiť až na 100 cm.

Materiály si volíme tak, aby sa hodili k typu stavby.

Ak si vyberieme kameň, tak ten, čo sa bežne vyskytuje v okolí.

Zvláštnu pozornosť venujme povrchu okolo bazénu.

Mal by byť protišmykový a počas horúčav by sa nemal príliš prehrievať.

TEXT: KRISTÝNA LIŠKOVÁ, KATARÍNA PAUKEJE
FOTO: ARCHIV FIREM, ISTOCK, ISIFA/SHUTTERSTOCK
ZDROJ: časopis Môj dom 9/2019

Tagy:
dlažba záhradné chodníky

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky