Ekologická záhrada vyčnievajúca z radu

12.07.2013  |     

Nečakajte záhradu s trávnikom, kvetinovými a zeleninovými záhonmi, ovocnými stromami a jazierkom. Táto záhrada je úplne iná... Miestami sa môže javiť akoby postavená na hlavu.

Z odpadu okrasa

Stavebného odpadu sa väčšina z nás chce čo najrýchlejšie zbaviť. V tomto prípade sa však stal opak. Zvyšky tehál, muriva, omietky, dokonca staré pletivo či nepoužívané dvere získali druhú šancu a stali sa súčasťou záhradného priestoru. V spojení s vybranými rastlinami, napríklad dráčom, heucherami, ostricami a skalníkmi nepôsobí odpad rušivo.

Liečivá aj voňavá

V záhrade rastie viac ako desiatka byliniek, napríklad nechtík, pažítka, šalvia, borák, kostihoj, tymian, pamajorán a iné. O priestor sa delia v zmiešaných záhonoch. A vďaka samovýsevu majitelia nikdy nevedia, v ktorej časti sa zjavia. Na fádnosť sa táto záhrada určite sťažovať nemôže. O farebnú pestrosť sa starajú trvalky a letničky – večernice, orlíčky, náprstníky, slncovky, iskerníky, ruže, voňavé pakosty, kosatce a zvončeky. Domov si tu našlo množstvo užitočných živočíchov. V lete je ozdobou záhrady neveľká pestrá a voňavá kvetinová lúka, tú obkolesuje voľne rastúci živý plot z orgovánu, pajazmínu a tavoľníkov. 

​Celá záhrada, napriek tomu, z čoho je vyskladaná, pôsobí relaxačne a najlepšie je pri ohni s kotlíkom s voňavým gulášom. Tu zaručene odchádzajú všetky problémy a hlavybôle bežného sveta.

A zase odpad

Zo záhradného odpadu vzniká hodnotný kompost, ktorý využívajú najmä pri pestovaní zeleniny. Pokosená tráva zasa slúži ako mulč na záhony, vďaka čomu sa v pôde dlhšie udrží vlaha, nerastie tu toľko buriny a podporuje sa život užitočných mikroorganizmov.

super nápad

Text a
Foto: Daniel Košťál, isifa.com
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 11/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky