Ako skĺbiť okrasnú a úžitkovú časť záhrady

10.01.2014  |     

Skĺbiť okrasnú a úžitkovú časť záhrady nemusí byť jednoduché, v tejto záhrade však vzniklo veľmi zaujímavé a reprezentatívne spojenie.

Aby bola záhrada atraktívna a spĺňala naraz aj niekoľko funkcií, nemusí byť veľká. Typickým príkladom je táto, ktorá sa nachádza pri domčeku na anglickom vidieku a už na prvý pohľad dýcha pokojom a pohodou. Dizajnér, ktorý si koncepciu záhrady zobral na starosť, ju rozdelil na niekoľko menších častí, čím sa stala zaujímavejšiou. Miesto si tu našli záhony s kvitnúcimi trvalkami, zeleninou a bylinkami, nechýba relaxačná zóna s pergolou a exteriérovým nábytkom, kútik s moderne pôsobiacim ohniskom, a dokonca ani trávnik. 

Stret dvoch svetov

V neveľkej, no pôvabnej záhrade je všetko v dokonalej symbióze. Menšie aj väčšie záhony charakterizuje pestrosť rastlín typická pre vidiecke záhrady, no nechýbajú ani moderné prvky, napríklad prísne geometrické ohraničenie záhonov. Prírodný ráz dodávajú záhrade nielen bujné a tvarovo rozmanité rastliny, ale aj použité materiály – pieskové chodníky, drevené dielce a plochy či kameň v spevnených plochách. Nachádzajú sa tu aj rafinované vodné prvky a vkusné dekorácie – vtáčie búdky či terakotový úľ umiestnený na precízne udržiavanej trávnatej ploche. Svoje miesto tu má aj niekoľko stromov, ktoré však neuberajú životný priestor iným rastlinám, ba práve naopak, poskytujú im blahodarný tieň. Všade tu vidno zaujímavé spojenia – pod ovocnými stromami kvitnú pestré trvalky, medzi zeleninou rozvoniavajú ruže. Pritom sa koncepcia záhrady, teda skladba zeleniny, najmä letničiek, každoročne mení, vďaka čomu záhrada pôsobí stále zaujímavo. 

Veľa zábavy aj práce

V záhrade sa vždy máte na čo pozerať. Na jar tu kvitne množstvo cibuľovín, na jeseň dozrieva ovocie a zelenina. V lete záhrada hýri nielen farbami, ale aj motýľmi. Snahou dizajnéra v prípade tejto záhrady nebolo len prepojenie moderného sveta s prírodou, ale aj vyzdvihnutie niektorých jej tajomstiev a vzácností. Domov si tu napríklad našlo aj viacero v záhradách neobvyklých živočíchov. Celá táto záhrada má aj edukačnú funkciu. O záhony sa príkladne stará celá rodina, deti majú dokonca kde-tu v zemi umiestnené menovky, aby si názvy rastlín pamätali. Ako priznávajú majitelia, rozhodne by sa záhrady (hlavne úžitkovej časti) nevzdali. Možno nenazbierajú veľkú úrodu a stojí ich to veľa úsilia, no starostlivosť o ňu im prináša aj množstvo spoločných chvíľ a zábavných situácií.

Bez chémie

V tejto záhrade sa nepoužíva žiadna chémia. Hnojivá aj prípadné postreky proti škodcom majú prírodné zloženie, rastliny sa nakupujú u biopestovateľov. Vo veľkom sa tu využíva kompost, pričom kompostovisko je dokonale ukryté v bujnej zeleni, takže ho bežne ani nevidno. O zavlažovanie sa stará automatická závlaha, o trávnik a niektoré kry sám majiteľ. Ten asi najviac dbá aj na reprezentatívnu funkciu celého priestoru. Záhrada je totiž aj miestom, kde sa relaxuje a stretáva s rodinou a známymi. 

Vďaka všadeprítomnej bujnej zeleni je v tejto záhrade aj počas horúceho leta stále príjemne a sviežo.

Popínavá rastlina zaujímavo zdvíha záhon do výšky. 

Modro kvitnúce trvalky dodávajú kompozícii zaujímavú hĺbku. 

 

ČO PLÁNUJÚ MAJITELIA ZMENIŤ
Do záhrady by sme radi umiestnili väčší vodný prvok a takisto aj popínavú zeleň, ktorá by celý priestor ešte zútulnila. Určite doplníme aj ďalšie zaujímavé rastliny. Priestoru pre ne je tu ešte dosť, hoci sa to možno nezdá.


Aké rastliny dizajnér použil

Nepeta x faasseni ’Blauknirps‘ – kocúrnik
Heuchera brizoides ’Americana‘ – heuchera
Centranthus ruber – centrant
Phoeniculum vulgare – fenikel
Euphorbia amygdaloides – mliečnik
Iris germanica ’Action Front‘ – kosatec
Iris sibirica ’Tropic Night‘ – kosatec
Salvia nemorosa – šalvia
Astrantia major – jarmanka
Digitalis purpurea – náprstník
Rosmarinus officinalis – rozmarín
Rosa ’Cardinal de Richelieu‘ – ruža
Pyrus ’Conference‘ – hruška
Crateagus monogyna – hloh
Cydonia oblonga – dula
Mespilus germanica – mišpuľa
Humulus lupulus ’Phoenix‘ – chmeľ

Text a
Foto: Daniel Košťál
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 1/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky