Ako sa na balkóne uchrániť pred dotieravým hmyzom? Vyskúšajte tieto prírodné repelenty!

26.08.2017  |     

Posedieť si podvečer po náročnom dni na terase či balkóne je na nezaplatenie. Ale len dovtedy, kým vám plány nezmarí húf dotieravých komárov alebo múch. S pomocou niektorých rastlín sa však pred nimi spoľahlivo ochránite.

Aksamietnica (Tagetes patula)

Táto dobre známa a obľúbená letnička mnohým zapácha, ale viete, že spoľahlivo zaženie komáre, muchy a ďalší dotieravý hmyz? Na terase sa nádherne rozvinie a bude kvitnúť až do neskorej jesene. Rastlinu si ľahko vypestujete zo semien, začiatkom leta si môžete zakúpiť aj hotové priesady.

Potrebuje: slnko, priepustnú a výživnú pôdu, pravidelné zavlažovanie, prihnojovanie a odstraňovanie odkvitnutých kvetov 

Plektrant (Plectranthus)

Táto letnička sa často pestuje spolu s muškátmi. Na rozdiel od nich však púta hlavne zeleno-bielymi listami a výraznou arómou. A práve tá „nevonia“ dotieravému hmyzu, ktorý ignoruje miesta, kde je tejto rastliny viac. Táto dekoratívna a nenáročná rastlina je vhodná aj pre pestovateľov-začiatočníkov. 

Potrebuje: dostatok slnka, zalievanie a prihnojovanie, zaštipovanie dlhých výhonkov, humóznu a priepustnú pôdu 

 

Levanduľa (Lavandula angustifolia)

Hoci sa tejto minidrevine lepšie darí na záhradnom záhone, pestovať ju môžete aj vo väčšom črepníku – tu pekne zakvitne, upúta striebristým olistením a svoje okolie zahalí do príjemnej arómy. A to bude dôvod, prečo sa v jej blízkosti neukáže žiaden komár ani iný nežiaduci hmyz. 

Potrebuje: slnko, teplo, priepustnú pôdu, pravidelný rez, minimum vlahy

Muškát (Pelargonium crispum)

Okrem klasických muškátov s nádhernými kvetmi sú aj tie, ktoré pútajú aromatickými listami. Ich kvety sú menej nápadné, zaujímavejšie sú listy a tie už pri ľahkom dotyku uvoľňujú silnú a pre človeka celkom príjemnú arómu. Tento muškát spoľahlivo odoženie dotieravý hmyz, ak bude bohato olistený. 

Potrebuje: dostatok slnka, teplo, vlahu a priepustnú pôdu

Mäta (Mentha piperita)

Bohato olistená mäta takisto pomôže odlákať všetko dotieravé, lietajúce aj lezúce (stále hovoríme o hmyze). Rýchlo sa rozrastie, vyzerá celkom pekne, je trváca a dlhoveká. Najlepšie je pestovať ju vo väčšom črepníku. A ešte vám zostane aj do mojita.

Potrebuje: slnko alebo polotieň, dostatok vlahy, humóznu pôdu, pravidelné zastrihovanie 

V boji proti otravnému hmyzu sa osvedčí aj medovka, eukalyptus, bazalka, kocúrnik, alojzia, saturejka, tymián alebo nechtík. 

 

Proti zápachu

Zaujímavou voľbou môže byť baza (Sambucus nigra ’Black Lace‘ a ’Black Beauty‘) s tmavopurpurovými listami a ružovkastými súkvetiami. Listy tejto dreviny môžu byť zlatožlté alebo bordové. Okrem kvetov sú ozdobou aj tmavé plody. Pozor však: nie sú určené na konzum! Táto baza má jedinečnú schopnosť dezinfikovať vzduch, preto sa hodí do vidieckych dvorov – už v minulosti sa vysádzala k chlievom a výbehom hospodárskych zvierat. Odpudzuje muchy a tlmí zápach.

Potrebuje slnko, výživnú a priepustnú pôdu a dostatok miesta. 

text Daniel Košťál
foto isifa/Shutterstock

zdroj časopis Tvorivé bývanie

Tagy:
letničky muškáty prírodné repelenty pestovanie levandule

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky