Okrasné kvitnúce kry v záhrade

18.09.2019  |     

Popri stromoch sú kry dôležitou súčasťou záhradného priestoru. Vybrať si môžete druhy kvitnúce na jar, v lete, dokonca počas zimy. V širokej ponuke krov nájdete aj veľa vzácnejších druhov, vďaka nim získa vaša záhrada punc jedinečnosti.

Premyslené kompozície

Paleta kvitnúcich okrasných krov určených na výsadbu záhrad je neskutočne široká. Každý rok navyše pribúdajú nové kultivary, ktoré sa vyznačujú neraz aj niečím veľmi špecifickým, ako napríklad kry okrasné listami. Ak si vyberiete vhodné druhy a správne ich vysadíte, vaša záhrada môže byť farebná počas jarných mesiacov, v neskorom lete a začiatkom jesene alebo aj v zime a začiatkom jari.

Pri okrasných kroch je veľmi dôležité správne výškové usporiadanie. V sortimente nájdete druhy nižšieho, stredného aj vyššieho vzrastu. Každý z nich má navyše inú rýchlosť rastu. Tajomstvo úspechu spočíva práve v ich premyslených kombináciách, vďaka nim sa kry počas rastu navzájom pekne dopĺňajú.

Ak sa má ker ukázať v plnej nádhere, treba mu vyhradiť aj dostatok miesta. Neraz sa na to zabúda. Nemá zmysel nahustiť napríklad do menšieho priestoru veľa druhov a potom ich neustále strihať alebo inak obmedzovať v raste. Aké druhy kríkov si zvolíte, závisí vo veľkej miere od samotného štýlu vášho bývania.

V minimalistickej či modernej záhrade postačí aj zopár drevín, napríklad s bielymi kvetmi, zasadených v línii. Pri vidieckej štylizácii by mala byť výsadba počas roka premenlivá, výškovo a habituálne zosúladená. Okrem kvitnúcich druhov sa žiada vysadiť si aj tie s okrasnými listmi. Ich výber preto musíme starostlivo zvážiť.

Vhodná starostlivosť

Najdôležitejšie bude postarať sa o to, aby sa novo vysadené dreviny kvalitne zakorenili. Jedným z predpokladov toho je pravidelný prísun vlahy, vždy intenzívnejší aspoň počas prvej sezóny po výsadbe. Zemina okolo krov by mala byť stále mierne vlhká.

Neskôr si dreviny vystačia so zrážkami, zalievať ich bude treba len v období dlhšie trvajúcich letných horúčav. Dôležité je správne zavlažovanie – vodu nalievajte priamo ku koreňom, nemala by sa, hlavne večer, dostať na listy. Podporilo by to rozvoj hubových ochorení. Udržať vlahu v pôde dlhšie a zároveň zabrániť rastu burín vám pomôže dostatočne vysoká nástielka, napríklad z jemne drvenej kôry. Dreviny sa v ďalších rokoch oplatí aj prihnojovať, vždy aspoň na jar.

Využiť môžete kvalitné viaczložkové hnojivo, ideálne s postupným uvoľňovaním živín. Nezabudnite, že pre kyslomilné kry sú určené iné typy hnojív. Veľmi dôležitá je pravidelná kontrola zdravotného stavu krov. V prípade výskytu choroby alebo škodcu treba zasiahnuť bezodkladne. Tým minimalizujete rozsah poškodenia dreviny alebo zabránite jej uhynutiu. Okrem chemických ochranných prípravkov môžete dnes už využiť aj biologickú ochranu.

Výsadba a rez kríkov

Kríky s neporušeným a kompaktným koreňovým balom môžete vysádzať počas celej sezóny. Vyberajte len kvalitne pripravené miesta bez zvyškov stavebného odpadu a s patrične veľkou výsadbovou jamou.

Medzi jednotlivými krami dodržujte dostatočný rozstup a do pôdy ich vysádzajte vždy tak hlboko, ako rástli v kontajneroch. Jedince bez koreňového balu môžete vysádzať buď skoro na jar alebo na jeseň. Jeseň je vhodnejšia, pretože pôda je po lete stále zohriata a dostatok vlahy umožňuje rýchle zakoreňovanie.

Citlivejšie a vzácnejšie kríky je však vhodnejšie vysádzať na jar. Po výsadbe by mali byť samozrejmosťou pravidelná, menej častá, ale výdatná zálievka a mulčovanie pôdy v mieste výsadby. Každá drevina má iné požiadavky na techniku aj načasovanie rezu. Druhy kvitnúce na jar treba ostrihať po odkvitnutí koncom jari a začiatkom leta. Kry kvitnúce v lete a začiatkom jesene si zasa žiadajú radikálnejší predjarný rez, najbohatšie totiž kvitnú na mladých výhonkoch.

Niektoré druhy drevín sa nerežú vôbec, pretože by stratili svoj charakteristický rastový tvar. Špecifické sú hortenzie, pri ktorých má každá skupina odlišné požiadavky na rez. Staršie kry vďaka radikálnejšiemu rezu – obvykle raz za 5 rokov – získajú novú energiu, budú pôsobiť vitálnejšie a prekvapia bohatším kvitnutím.

Aký druh kra si vybrať

Každý druh kra má iné požiadavky, preto si vyberajte tie druhy a kultivary, ktorým budú vyhovovať podmienky vašej záhrady. Dreviny sa od seba líšia svojím vzhľadom – ich kvety sú rôzne veľké, často zaujímavo usporiadané, štruktúrované a farebne rozmanité, upútajú aj vôňou. Kry s voňavými kvetmi (budleja – Buddleia davidi, kalykant – Calycanthus floridus alebo pajazmín – Philadeplphus coronarius) sú atraktívny záhradný bonus.

Najviac rozvoniavajú tie, ktoré rastú na slnečných miestach a bohato kvitnú. Ich vôňa sa do okolia šíri hlavne podvečer. Iné prekvapia hustým a sviežo pôsobiacim olistením (vajgela – Weigela florida alebo tavoľa – Physocarpus opulifolius ´Luteus´), mnohé sa zvyknú výrazne sfarbiť počas jesenných mesiacov. Niektoré dreviny sa pýšia aj farebnými plodmi (krásnoplod – Callicarpa bodinierii).

Vtedy je však vhodné vybrať si len jeden alebo dva takéto druhy a na tie upriamiť pozornosť. Mnohé kry vynikajú charakteristickým habitusom. Zaujímavé sú v tejto súvislosti kry lievikovitého (hamamel – Hamamelis mollis) či široko rozložitého tvaru (svíb – Cornus alba) alebo tie s prevísajúcimi konármi (vŕba previsnutá – Salix caprea). Zopár kríkov má aj zaujímavú kôru, ktorá je viac viditeľná a vnímaná počas zimných mesiacov, po opade listov (citrónovníkovec – Poncirus trifoliata, kéria – Keria japonica).

Pred kúpou sa informujte, do akých rozmerov krík dorastie v dospelosti – správne výškové usporiadanie kríkov v záhrade je kľúčové. Mnohé sa rozrastajú najmä do šírky, takže im nezabúdajte v záhrade vyhradiť dostatok miesta.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste

Vo všeobecnosti patria kvitnúce kry k menej náročným a vďačným okrasným rastlinám.

Záhrada vďaka nim získa čarovnú atmosféru a stane sa zaujímavejšou.

Vždyzelené kry sú zväčša farebne nenápadné, ale na záhone plnia dôležitú úlohu.

Tvoria pozadie kvitnúcim cibuľovinám a trvalkám a záhrada ostáva zelená aj počas dlhej zimy.

Dreviny kvitnúce na jar strihajte až po odkvitnutí. 

Medzi ne patria napríklad previsnuté vŕby, zlatovka, dulovec či kéria japonská.

Ak potrebujete zmladiť veľmi prerastené a husté kry, použite silný spätný rez. 

Takýmto rezom tesne pri zemi odstránite všetky výhony a podporíte rast nových.

TEXT: DANIEL KOŠŤÁL
FOTO: ISIFA/SHUTTERSTOCK
ZDROJ: časopis Môj dom 9/2019

Tagy:
okrasné kry kvitnúce kry

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 10/2019 v predaji


Byt plný paliet a nádeje
kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky