Výhody a nevýhody zastrešenia bazéna

05.08.2011  |     

Zastrešený bazén predlžuje kúpaciu sezónu, starostlivosť oň je o 80 % menej náročná, teplota vody v ňom bude vďaka skleníkovému efektu o desať stupňov vyššia a počas nočného ochladenia sa zmierni únik tepla z vody, čiže prevádzková údržba bazéna bude tiež energeticky menej náročná.

Tvar a veľkosť

Na trhu sú dva základné typy zastrešenia: nízke – nepodchodové a vysoké – podchodové.
Nízke a supernízke zastrešenie je síce lacnejšie a nepôsobí nad bazénom tak rušivo, no vytvára aj určité obmedzenia. Kúpať sa pod ním dá, ale pohyb okolo bazéna je vylúčený.

Vysoké podchodové zastrešenie potrebuje oveľa väčší priestor, no ponúka aj vyšší komfort užívania bazéna. Keď už sa rozhodnete pre vysoké zastrešenie, zvoľte si taký rozmer aby sa k bazénu zmestil aj stolík so stoličkami alebo aj ležadlá. A môže slúžiť aj ako zimná záhrada.

Výrobcovia ponúkajú aj možnosť kombinovať rôzne výšky a tvary zastrešenia v jednom objekte. Napríklad kombinácia nízkeho zastrešenia zahrňujúceho ochrannú funkciu a jednej tretiny vysokého zastrešenia s priestorným vchodovým segmentom alebo plochou určenou pre ležadlá.

Výhody zastrešenia:

• predĺžuje kúpaciu sezónu až na sedem mesiacov bez rizika neúnosného zvyšovania prevádzkových nákladov
• zabraňuje úniku tepla z vody počas nočných hodín, umožňuje kúpať sa aj počas chladnejších letných večerov
• zjednodušuje bežnú údržbu a chráni vodu pred vonkajšími nečistotami, popadaným lístím a pred kontamináciou dažďom – ušetriť môžete až 95 % času pri údržbe
• bráni prieniku UV žiarenia, a tak obmedzuje rozklad chlóru vo vode, čím predlžuje životnosť bazénu a znižuje spotrebu bazénovej chémie
• zvýšuje bezpečnosť a ochranu detí a zvierat pred nehodami
• chráni proti UV žiareniu a minimalizuje riziko vzniku rakoviny kože
• v prípade kombinácie s vykurovaním poskytuje možnosť kúpania aj v zime alebo počas nepriaznivého počasia.

Nevýhody zastrešenia:

• dodatočná, nie celkom zanedbateľná investícia
• zastrešenie pôsobí v záhrade zväčša ako cudzí a esteticky rušivý prvok. Aj keď niektoré typy možno premiestniť, pre teleskopické zastrešenie vždy musí byť dosť miesta pri bazéne alebo v inej časti záhrady. Najmenej rušivé je ultranízke zastrešenie, no to je pri využívaní bazéna čiastočne obmedzujúce.

Ak zatiaľ neuvažujete o zastrešení bazéna, je výhodné je zadovážiť si aspoň letnú alebo univerzálnu plachtu, alebo iné krytie bazéna, ktoré ochráni váš bazén proti nečistotám a zároveň udrží cez noc teplo vytvorené počas dňa.

Letná plachta

Univerzálna plachta

 

Lamelová roleta


Text: Kamila Ďuríková
Foto: archív firiem a vydavateľstva
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky