Ako udržať váš bazén v dobrej kondícii

10.07.2013  |     

Aby bola voda vo vašom bazéne fit, je nevyhnutné dodržiavať určité zásady. Čistotu vody či bazéna totiž rozhodne netreba podceniť. Vyhnete sa tak nielen estetickým nedostatkom a zápachu, ale aj prípadným zdravotným komplikáciám.

1 Čistenie vody

Voda v bazéne by sa mala úplne vymeniť minimálne raz za tri roky. Počas tohto obdobia sa voda musí ošetrovať mechanicky aj chemicky. Na odstránenie väčšiny mechanických nečistôt postačí kvalitná filtrácia. Tu si treba všímať predovšetkým jemnosť filtrácie – pieskové filtrácie mávajú jemnosť okolo 30 až 50 mikrónov (μm) a filtračné vaky dokážu zachytiť nečistoty od veľkosti 6 mikrónov. O mikroorganizmy sa postará kvalitná dezinfekcia, ktorá sa môže robiť buď ručne pomocou chlórových prípravkov (pukov alebo granúl), alebo automaticky prostredníctvom automatického dávkovania, alebo elektrolýzou soli.  

Voda v bazéne by mala byť mierne slaná (3 až 4 gramy na 1 liter vody). Kúpanie v mierne slanej vody je zdravšie a vyhnete sa pri ňom aj začervenaným očiam, pretože slanosť v bazéne je v tomto prípade takmer rovnaká ako vo vašich očiach. V takto ošetrovanej vode nebudete trpieť ani na podráždenie kože.

2 Čistenie bazéna

Raz týždenne by ste mali bazén vyčistiť, a to steny aj dno. Povrch môžete čistiť ručne, pomocou kefy a vysávača, ktorý sa napojí priamo na filtračnú jednotku, alebo automatickým vysávačom. Vhodné je dať bazén raz ročne prehliadnuť odborným technikom, ktorý pozrie jednotlivé prvky bazéna. Najlepšie je spraviť tak pri jeho zazimovaní alebo odzimovaní. 

3 Boj so zápachom a zakalením vody

Súčasťou výbavy bazéna býva aj minilaboratórium, ktoré umožňuje základnú kontrolu hodnoty pH a obsahu chlóru. Tú by ste mali vykonávať raz týždenne. Za nepríjemný chlórový zápach, ktorý sa najmä v minulosti spájal s verejnými kúpaliskami, môže prítomnosť chloramínov vo vode. Jednoducho povedané, ide o už neaktívny chlór, ktorý sa hromadí vo vode. Najjednoduchším riešením, ako nepríjemný zápach odstrániť, je čiastočná, prípadne úplná výmena vody v bazéne. Aj preto sa odporúča vodu v súkromných bazénoch raz za tri roky celkom vymeniť. Ak je voda vo vašom bazéne zakalená alebo rôzne zafarbená, je vhodné obrátiť sa na odborníka. Príčiny týchto zmien vody môžu byť rôzne – napríklad reakcia kovových iónov s chlórom alebo prítomnosť mikroorganizmov. 

Na pravidelnú dezinfekciu vody použite chlórové tablety so stabilizátorom, ktoré chlór do vody vypúšťajú postupne. Ten zostane vo vode a nemá tendenciu sa vyparovať. Tak získate istotu, že chlór sa do vody bude dostávať priebežne a v správnom množstve. Obsah chlóru vo vode by nemal byť nižší ako 0,3 mg/l.


Text: Natália Žáková ODBORNÁ SPOLUPRÁCA: DESJOYAUX, MOUNTFIELD
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 9/2019
v predaji


Zimný rez stromov a krov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky