Ako si v záhrade postaviť praktickú letnú kuchyňu

21.02.2019  |     

Priestor na pomedzí lesa a záhrady majitelia rodinného domu často využívali na grilovanie na prírodnom ohnisku. Blízkosť lesa a chladivý tieň stromov robili z tohto kúta pozemku vyhľadávané miesto na odpočinok predovšetkým v lete, a to aj napriek tomu, že zadržiaval vlhkosť a bol často veľmi podmáčaný.

„Chceli sme tráviť v blízkosti lesa viac času, mať možnosť grilovať aj v nepriaznivom počasí a vytvoriť ďalší úložný priestor pre záhradné náradie, nikdy ho nie je dosť,“ opisuje zadanie pre architektku majiteľka domu, pani Jana.

„Stavbu som umiestnila do samého rohu pozemku, ktorý je nepravidelný,“ ukazuje plány Ing. arch. Jana Nádravská, autorka letnej kuchyne v Hosíne. Pôdorys túto nepravidelnosť opisuje a vyrovnáva ju asymetrickým skladom záhradného nábytku.

„Zvolili sme murovanú konštrukciu s tesárskymi prvkami, terakotovú dlažbu a plechovú strešnú krytinu. Táto kombinácia pekne zapadá do prírodného prostredia,“ pokračuje architektka.

 

Namiesto kuchynskej linky bol kvôli odolnosti použitý kovový stôl (nazývaný aj ponk), do ktorého je osadený drez. O osvetlenie sa starajú obrátené kvetináče s vmontovanými retro žiarovkami. Ako stoličky poslúžili staré režisérske kresielka s novým čalúnením.

 

Stavbu dokončili v lete 2017. Jej súčasťou bola drenáž pozemku a plot po jeho obvode. Práce sa však neskončili a na ďalších detailoch v okolí stavby, napríklad na doplnení zelene, trávnika alebo nočného osvetlenia lesa, sa pracovalo aj v roku 2018.

„Okrem toho, že sa nám letná kuchyňa veľmi páči, je najlepším hodnotením to, že v lete si tam s mužom ideme automaticky sadnúť. Čítame tam pri káve radšej ako v dome či na rozpálenej terase,“ uzatvára majiteľka domu.

Text a foto: Ing. arch. Jana Nádravská

Tagy:
letná kuchyňa ohniská kuchyne kuchynské drezy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky