Zariaďte si terasu a balkón podľa najnovších trendov

17.06.2015  |     

S príchodom teplejších dní nás to prirodzene ťahá von a voľné chvíle radi trávime v záhrade, na terase či balkóne. Ako ich zariadiť tak, aby ste sa tam cítili naozaj ako doma?

Ako v obývacej izbe

Trend exteriérovej obývacej izby, ktorá je priamym pokračovaním interiéru, je tu už niekoľko rokov. Zariadenie sa absolútne ponáša na to interiérové, odlišuje sa však použitými materiálmi, ktoré zabezpečujú dlhú životnosť nábytku aj vysokú odolnosť proti poveternostným vplyvom. Ponuka materiálov je naozaj obrovská, prím hrajú exotické dreviny, umelý ratan či špeciálne materiály, ktoré sa spájajú s jednotlivými výrobcami. Pestrá je aj ponuka tvarových variácií, z ktorej si každý môže vybrať tak, aby zariadenie vytváralo s domom aj celým exteriérom jeden harmonický celok. Popularitu získavajú outdoorové koberce. Sú vyrobené z odolných materiálov a dostupné sú v rôznych farbách aj s pestrými vzormi.  

Pri bazéne

Exteriérový bazén v súčasnosti patrí k mnohým rodinným domom a počas sezóny je často skutočným centrom rodinného života. Myslieť však treba na to, že väčšinu času netrávite v bazénovej vode, ale v blízkosti bazéna pri oddychovaní, čítaní, posedení s rodinou a priateľmi, čo treba zohľadniť pri výbere záhradného nábytku. Ten by mal byť dostatočne odolný nielen proti poveternostným vplyvom, ale najmä proti bazénovej chémii, aby si zvolené zariaďovacie prvky dlho zachovali pôvodnú farebnosť. Zároveň by mal byť z materiálov príjemných na dotyk, keďže sa dostávajú do kontaktu s pokožkou. Vhodné je, ak sú ležadlá polohovateľné a súčasne majú ľahkú konštrukciu, aby sa dali podľa potreby prenášať z miesta na miesto.     

Vidiecke dvory a chaty

K mnohým (starším) domom najmä na vidieku stále patria rozsiahle úžitkové záhrady, pričom okrasná časť sa často sústreďuje len na relatívne menší dvor s trávnatou plochou a niekoľkými kvetinovými záhonmi. Aj tu si však môžete vytvoriť oddychovú zónu presne podľa svojich predstáv. Vzniknúť tu môže príjemná terasa, či dokonca exteriérová kuchyňa. Tú môžete vybudovať napríklad na mieste, ktoré kedysi obývali hospodárske zvieratá. Zaujímavou voľbou sú aj záhradné altány. Miesto na relax treba nepochybne vytvoriť aj pri víkendových domoch, ktoré sa práve s nástupom teplých dní začínajú naplno využívať. Ak doň nechcete veľa investovať, vzniká priestor na rôzne DIY projekty, pri ktorých môžete využiť vašu tvorivosť. 

Balkónový potenciál

Balkón hrá pri výbere bytu často rozhodujúcu úlohu a jeho absencia môže byť dôvodom, prečo si záujemca daný byt nevyberie. Neraz sa to však skončí tým, že sa z neho stane len ďalšia odkladacia plocha na nepotrebné veci, ktoré v interiéri prekážajú, no majiteľ sa ich nechce vzdať. Potenciál balkóna je pritom obrovský a relax, ktorý si na ňom môžete dopriať počas teplých dní, neoceniteľný. Pri výbere sedenia si však priestor najskôr premerajte, aby sa vami zvolený nábytok na balkón pohodlne vošiel. Výborným riešením sú skladacie či stohovateľné stoličky a praktické je, ak je skladací aj stôl. Útulnú atmosféru si môžete navodiť osvetlením, napríklad vo forme solárnych svetelných reťazí, a určite nezabudnite na zeleň. 

PRIPRAVILA: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 5/2015

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky