Nátery na drevo – na záhradný domček

20.06.2018  |     

Nátery patria medzi veľmi staré spôsoby ochrany dreva, majú svoje špecifiká, pretože zohľadňujú miestne podnebie – teda rozdiely teplôt, vlhkosť vzduchu aj mrazy, ktoré u nás bývajú suchšie než napríklad pri mori. Nie je teda rozumné používať farby určené pre inú oblasť.

Základ je základ

Vždy platí, že akýkoľvek celkový náter drží dobre iba vtedy, keď drží dobre aj základ. U čerstvého dreva to však nestačí – musí byť dokonale vysušené. Pokiaľ nie je, nepomôžu ani najdrahšie farby a náter sa časom ošúpe. V prípade, že nie sme si istí a na nátere nám záleží, tak je možné si požičať vlhkomer a zmerať ako je drevo vysušené. S tým súvisí aj prostredie, v ktorom natierame – vo vlhkom prostredí to ide tažšie.  

Aké je optimálne prostredie na natieranie?

Suchý podklad, najviac 75 % relatívnej vlhkosti vzduchu a teplota 20-25 °C. Čím je teplota nižšia, tým pomalšie schne. Naopak pri vysokých teplotách môže rýchle schnutie niektorým farbám prekážať, pretože sa nestačia vstrebať jednotlivé ťahy. V prípade, že vonku príliš fúka, tak natieranie tiež nie je vhodné. Síce farba dobre schne, ale vietor na ňu môže naniesť rôzne nečistoty, ktoré v nej potom už zostanú.

Dve je lepšie jako jedna

Je lepšie, keď povrch postupne natierame niekoľkými tenkými vrstvami, ako keby sme použili jednu vrstvu, ale hrubú. Toto pravidlo platí všeobecne pri natieraní farbami, ale existujú farby, ktoré sú vyrobené tak, aby na dokonalé ošetrenie stačila jedna vrstva a to silnejšia, než zvyčajne býva.

Vrstvy prebrúsiť

Pokiaľ chceme, aby bol konečný náter hladký a majú sa jednotlivé vrstvy spojiť musíme každý náter po jeho zaschnutí ľahko prebrúsiť jemným brúsnym papierom. Finálnu vrstvu už nebrúsime.

S tmelením opatrne

Každé tmelenie dreva vedie k zníženiu kvality a životného náteru. Lepšie ako tmelenie je vyrovnanie podkladu ešte pred náterom a brúsením jednotlivých vrstiev náteru jemnozrnným brúsnym papierom. Hlavne pri vonkajších náteroch môže tmelenie priniesť komplikácie. Tmely totiž majú zvyčajne iné vlastnosti ako farby či podklad a pri neustálom striedaní teplôt sa to môže prejaviť prasklinami alebo olupovaním vchného náteru

A čo penetrácia?

Pri lazurovaní dreva začíname penetračným náterom, kedy zvolíme napr. Lazurol impregnačný základ. Penetrácia má zmysel a nie je dobré ju vynechať. Okrem toho, že pripraví podklad, ktorý bude pevný a ďalšiu farbu udrží rovnomerne po celej ploche, dostane do dreva taktiež fungicidné prostriedky. Tie totiž zabraňujú drevokazným hubám a drevokaznému hmyzu, ktoré by drevo znehodnocovali aj pod vrstvou farby. Avšak nie každá penetrácia obsahuje fungicid. Potom musíme pred penetrovaním použiť niektoré z fungicidních prostriedkov, napríklad Sanal na drevo. Vrchný náter vytvára na povrchu nepriepustný film a do dreva sa spravidla nevsakuje. Keď použijeme penetráciu, predlžujeme vrchnému náteru životnosť, farba nepopraská, pretože drevo do seba nebude naťahovať vlhkosť a teda nebude pracovať. 

www.bal.sk

www.bal.sk/obory/farby-a-laky-na-drevo

ZDROJ PR článok spoločnosti BAL SLOVAKIA, s.r.o.

Tagy:
pracovný postup náter záhradného domčeka

Mohlo by vás tiež zaujímať:

PREČÍTAJTE SI TIEŽ Záhradná hojdačka Vyrobte si záhradnú hojdačku x

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 1/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky