Jesenné upratovanie záhrady pomocou záhradnej techniky

09.11.2012  |     

Je tu jeseň a padajúce lístie pomaly pokrýva svet pestrofarebných kobercom. Pre rojkov romantika ako vyšitá, pre záhradkárov signál, že jesenné upratovanie sa začína.

Pod napadaným lístím trávnik nemôže dýchať, nedostáva sa k nemu dostatok slnečných lúčov, čo podporuje tvorbu plesní. Prácne hrabanie lístia sa dnes už stáva minulosťou a na scénu prichádzajú nové riešenia. Záhradné vysávače a fúkače pomôžu zbaviť sa lístia rýchlo a s minimálnou námahou. Fúkače ho zhromaždia na jednom mieste, kde sa potom ľahko vysávačom pozbiera. Vysávače lístie aj posekajú a pripravia na následné kompostovanie. 

Fúkač či vysávač?

Mnoho fúkačov umožňuje tiež zber nahromadeného materiálu. V praxi to vyzerá tak, že si nafúkate lístie na kopu, fúkač jednoduchou úpravou prestavíte na vysávanie a všetko pozbierate do vaku, ktorý je pripevnený k stroju. Pre tento prípad sú vysávače vybavené vrtuľou, ktorá pozbieraný materiál rozdrví. Čím sú čiastočky rozdrveného materiálu menšie, tým viac sa zvyšuje kapacita zberného vaku a šetrí sa tým čas, keďže nemusíte neustále chodiť vak vyprázdňovať. Malé čiastočky sa tiež lepšie a rýchlejšie rozkladajú v komposte.

 

Aký typ fúkača

Na trhu sú na výber stroje s benzínovým alebo elektrickým motorom. 
Elektrické fúkače sú tichšie, ľahšie a aj lacnejšie. Ich obmedzením a nevýhodou je kábel alebo rýchlo sa vybíjajúci akumulátor, ktorý výrazne obmedzuje rozsah práce.
S výkonnejším benzínovým motorom môžete pracovať kdekoľvek, bez toho, aby sa kábel plietol alebo aby ste ho museli každú chvíľu ťahať, či dávať nabíjať akumulátor. 
Pri výbere berte do úvahy aj množstvo a druhy stromov a ďalších rastlín na vašom pozemku a v jeho susedstve. Pokiaľ očakávate veľa napadaného lístia, siahnite skôr po silnejšom benzínovom type. 

 

Výhody kompostovania v kompostéroch

Kompostovanie v špeciálnych na to určených nádobách má množstvo výhod:
1. Urýchlenie procesu kompostovania až o polovicu času potrebného na kompostovanie v hromadách. 
2. Regulácia teploty, vlhkosti, prístupu vzduchu a svetla. 
3. Úspora miesta na záhrade (kompostér nahradí nevzhľadnú hromadu). Estetika. 
4. Odstránenie nepríjemného zápachu, ktorý vábi hmyz a drobné zvieratá. 
5. Finančná úspora na odvoze domových odpadov – kompostovaním je možné spracovať až 30 % kuchynského odpadu. 
6. Zužitkovanie odpadov zo záhrady a získanie kompostu – vynikajúceho zdroja živín a organických látok. 
 

Čo patrí do kompostu:

• zvyšky rastlín, burina, kvety, zemiakové šupky, lístie, pokosená tráva, rozdrvené drevo, piliny, hobliny, kuchynský odpad (káva, škrupiny, šupky, kôstky, zvyšky jedál), 
• zemina z kvetov, trus a podstielka drobných zvierat (okrem psích a mačacích exkrementov), výkaly hospodárskych zvierat (obmedzené množstvo), slama a iné pozbierané zvyšky, 
• popol z dreva, novinový papier, kartón, kôra stromov, handry z prírodných tkanín.

 

Do kompostu nepatria: 

• lieky a liečivá, kovy, plasty, textil, sklo, farby, staré oleje, batérie, chemické postreky, obsah vrecka z vysávača, zvieracie kosti a mäso, mliečne výrobky, rastliny s vysokým obsahom pesticídov.

 

Ako rozpoznať kvalitný plastový kompostér? 

• čo najväčší počet prevzdušňovacích otvorov – zabraňujú nesprávnemu zahnívaniu a podporujú správny spôsob – tlenie, čo je faktor jednoznačne podporujúci rýchlosť kompostovania
• kvalitný materiál (vysoko hustý polyetylén a pod.) – je podmienkou stability a dlhej životnosti kompostéra (prevencia pred ohýbaním a zmenou farby)
• pomer objemu a hmotnosti – naozaj stabilný 500-litrový kompostér by mal vážiť minimálne 12 kg. Relatívne vyššia hmotnosť zaisťuje stabilitu a pôsobí preventívne pred praskaním spôsobeným tlakom vo vnútri plného kompostéra a pred ohýbaním spôsobeným manipuláciou a zmenami počasia.
 
 
Tento článok nájdete v najnovšom vydaní časopisu Môj dom október – november 2012, ktory je v predaji od stredy 3. 10. 2012


Text: Jana Veselská, spolupráca: www.kompostery.sk, Husqvarna, Gardena
Foto: archív firiem

Mohlo by vás tiež zaujímať:

PREČÍTAJTE SI TIEŽ Átrium – päťkrát inak Záhradné átrium 5-krát inak x

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky