Vyberáme osvetlenie do záhrady

26.07.2013  |     

Pri výbere záhradného osvetlenia sa medze nekladú. Je len na vás, či zvolíte svietidlá s moderným dizajnom, výrazné, alebo nenápadnejšie, prípadne s nádychom vintage.

ODBORNÍK RADÍ
Vladimíra Vodzinská, Philips Lighting 

Ako pri všetkých produktoch, aj pri výbere záhradného osvetlenia si treba najskôr rozmyslieť, na čo ho chcete používať – či má vytvárať príjemnú atmosféru pri večernom posedení na terase, rozžiariť záhradnú párty, alebo ho potrebujete pre jeho funkčné vlastnosti na osvetlenie chodníka alebo príjazdovej cesty. 

Keďže na outdoorové svietidlá vonku svieti prudké slnko aj prší, mali by byť vyhotovené z kvalitných materiálov, ako sú hliník, nehrdzavejúca oceľ alebo spevnené syntetické materiály. Lacnejšie svietidlá sú zvyčajne celé z plastu, ktorý rýchlo podlieha vplyvom počasia. Svietidlá preto rýchlo vyblednú a stratia šmrnc. 

Aby boli záhradné svietidlá chránené proti vlhkosti, je vhodné voliť druhy so stupňom ochrany IP44, ktoré sú chránené nielen proti vlhkosti a priamemu dopadu striekajúcej vody, ale aj proti vniknutiu telies väčších ako 1 mm.  

Zvážiť treba aj výber svetelného zdroja. Odporúčame siahnuť po LED osvetlení, najmä na Orave, Kysuciach a v Tatrách. Kompaktné žiarivky totiž dobre neznášajú dlhodobo nízke teploty, a ak teplota klesne pod –20 °C alebo je dlhšie na podobnej úrovni, môžu vypovedať službu. 

 

NÁSTENNÉ OSVETLENIE  

 

STĹPIKOVÉ OSVETLENIE

 

ZÁVESNÉ OSVETLENIE

 


Text: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
Foto: ARCHÍV FIRIEM
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 10/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky