Doby klasických sekier sú nenávratne preč

19.10.2015  |     

Odľahčené materiály, prepracovaná ergonómia a špeciálne vrstvy pre ľahký prienik do dreva - to sú trendy, ktoré vládnu v súčasnom svete moderných sekier. Že ešte žiadnu takú doma nemáte? Potom je najvyšší čas dať klasickej sekere zbohom. Moderné sekery premenia prácu na pohodlnú a maximálne ju zefektívnia.

Poriskám vládnu kompozitné plasty

Vydržia ohyb aj tlak a sú odolné voči starnutiu i klimatickým podmienkam. Poriská moderných sekier sa vyrábajú zo špeciálnych kompozitných materiálov, ktoré sú vystužené sklenými vláknami. Vnútri sú navyše duté, čo znamená, že porisko je oproti klasickému drevenému podstatne ľahšie. Porisko je napevno spojené s čepeľou a vďaka prepracovanej ergonómii dobre padne do ruky. Niektoré poriská sú navyše vybavené praktickým metrom, ktorý môžete využiť napríklad pri sekaní polien rovnakej dĺžky.

Čím by mala byť chránená čepeľ?

Technologické vychytávky sa nevyhli ani spracovaniu čepelí moderných sekier. Kvalitná oceľ a povrch potiahnutý špeciálnym povrchom zabezpečí ich dlhú životnosť a tiež veľmi uľahčí prácu s nimi. Veľmi populárny je fluorplastový poťah, tzv. xylan, ktorý vyniká vlastnosťami o triedu vyššími než má teflón. Vďaka xylanu majú čepele veľmi nízky koeficient trenia, prenikajú až o 45 % ľahšie do dreva a s ľahkosťou ho rozštiepia. „Oproti teflónu xylanový povlak chráni dvakrát účinnejšie pred koróziou a čepeľ tiež ľahšie odoláva extrémnym teplotám a slnečnému žiareniu,“ vysvetľuje Michal Makalouš, špecialista na sekery. Čepele niektorých sekier majú tiež praktickú hlavu na zatĺkanie klincov, najmenšie modely potom očko pre pohodlné vyťahovanie klincov z dreva.

Ako najlepšie vybrať

Menšie, väčšie, s užším alebo širokým klinom? Výber sekery je nutné podriadiť tomu, na čo ju chceme používať. So štiepaním menších kusov menšieho množstva dreva alebo triesok na podpaľovanie si ľahko poradí sekera najmenšia, ktorá je univerzálnym nástrojom a využitie nájde v každej záhrade. Ak však potrebujete spracovať väčšie kusy dreva, je dobré siahnuť po sekere väčšej so širokým klinom, ktorá veľké polená rozštiepi raz dva. Univerzálnejším modelom veľkej sekery je potom sekera s užším klinom, ktorá môže slúžiť taktiež na spracovanie dreva a vhodná je napríklad aj na odvetvovanie stromov.

www.mountfield.sk 

Mountfield a.s.
Zdroj: PR článok

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 09/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky