Ako na jesennú údržbu záhrady

10.11.2017  |     

Jeseň sa pre všetkých majiteľov rodinných domov a nadšencov záhradníčenia spája s množstvom nevyhnutných činností. Postarať sa treba nielen o lístie, ktoré padá zo stromov, ale aj o spracovanie drevného odpadu a zabúdať by sa nemalo ani na užitočné kompostovanie.

Zber lístia

Dôležitú úlohu v jesennej starostlivosti o záhradu zohráva pravidelné zhrabovanie lístia. Popadané listy nikdy nenechávajte len tak ležať na trávniku. Po čase začnú hniť, čo negatívne ovplyvní aj váš trávnik. Zvoliť môžete tradičné záhradné náradie alebo rôzne fúkače.

Ak máte menšiu záhradu, pri starostlivosti o ňu si vystačíte s kvalitnými hrabľami, ktoré v súčasnosti môžu mať nastaviteľnú pracovnú šírku aj vzdialenosť zubov (možno ju upraviť na jemný aj hrubý odpadový materiál). Aj pri návrhu záhradného náradia sa čoraz viac dbá na pohodlie, preto sa samozrejmosťou stávajú špeciálne modelované rukoväti či ďalšie prvky, ktoré sa postarajú o dobrú ergonómiu. Alternatívou klasických hrablí sú záhradné fúkače, resp. vysávače.

Pomocou fúkača môžete lístie šikovne zhrnúť na jedno miesto, vysávač umožňuje navyše aj zber nahromadeného materiálu. V ponuke nájdete elektrické, benzínové aj akumulátorové zariadenia. Pri výbere konkrétneho modelu sa oplatí vyskúšať si ešte pred kúpou jeho držanie. Ak má byť fúkač ručne nesený, myslite na to, že by mal byť čo najľahší. 

Záhradný kompost patrí k najcennejším prirodzeným hnojivám.

Pri pravidelnom používaní môže dokonca úplne nahradiť priemyselné hnojivá.

Kompostovanie

Záhradný odpad nachádza svoje miesto v kompostéri, v ktorom si môžete svojpomocne vyrobiť lacné, no predovšetkým kvalitné hnojivo. Recyklovať pritom môžete až 30 % domáceho odpadu. Vďaka postupnému zreniu sa objem biomasy priebežne zmenšuje, vďaka čomu možno neustále pridávať nové vrstvy. Ak zvažujte kúpu hotového modelu, oplatí sa investovať do kompostéra z kvalitného plastu, ktorý dobre odolá aj nepriaznivému počasiu vrátane silných mrazov. Najlepšie riešenie predstavuje čierny kompostér – vďaka tejto farbe sa biomasa rýchlejšie prehreje, čo prispieva k rýchlejšiemu zreniu kompostu.

Ak sa rozhodnete kompostovať, najskôr si dobre preštudujte, čo do kompostu patrí a čo by sa v ňom nemalo objaviť. Kompostovať možno odpad z ovocia a zeleniny, zvyšky kávy a čaju, lístie, kvety, pokosenú trávu i seno, ale aj nalámaný záhradný odpad, kôru stromov aj vaječné škrupiny. Do kompostu, naopak, nepatria kosti a zvyšky mäsa, omáčky a tuky, ohorky a popol z cigariet, obsah vreciek do vysávačov, choré a chemicky ošetrené rastliny či vňať zemiakov. 

 

Spracovanie dreva

Jeseň sa pre mnohých spája aj so spracovaním dreva. Okrem píl nájdete v ponuke výrobcov aj rôzne drviče a štiepkovače, ktoré umožňujú spracovať ho na menšie časti. Pomocou drvičov možno z drevnej hmoty s priemerom až do 4,5 cm vytvoriť drvinu, ktorá nájde uplatnenie ako základ kompostu, ale aj mimoriadne kvalitný záhradný mulč. Inou alternatívou sú štiepkovače. Tie umožňujú vznik štiepok s dĺžkou okolo 2,5 cm, ktoré možno využiť nielen ako mulč, ale aj ako palivo do kozubových kachlí a kotlov. Štiepku, ktorú si pripravíte tento rok, nechajte ale dobre preschnúť a použite ju až o rok. Pri výbere konkrétnych strojov stavte na riešenia od overených výrobcov s dostatočne veľkými kolieskami, ktoré vám uľahčia ich presun. 

Pri výbere fúkača zvážte množstvo a druhy stromov na svojom pozemku.

Ak očakávate veľa napadaného lístia, uprednostnite silnejší benzínový model. 

Odporúčame na ÚDRŽBU ZÁHRADY

Gardena combisystem 

Predstavuje širokú škálu záhradného náradia, ktoré možno kombinovať s rôznymi násadami – každý nástroj potom môže mať vždy takú násadu, ktorá vám práve najlepšie vyhovuje. Súčasťou kolekcie je viac ako 80 koncových nástrojov, ktoré možno kombinovať s viacerými druhmi násad s rôznymi dĺžkami v dvoch materiálových vyhotoveniach – v drevenom a hliníkovom. 

www.gardena.com/sk/

Fúkač Husqvarna 125BVx

Efektívny ručný fúkač prepájajúci vysokú kapacitu fúkania s pohodlným ovládaním ocenia všetci majitelia rodinných domov. Vďaka umiestneniu výstupu vzduchu v osi s motorovou jednotkou je stroj veľmi dobre vyvážený a ľahko sa ovláda. Jednoduché štartovanie zabezpečuje technológia SmartStart®. Fúkač sa dodáva s fúkacím nadstavcom s plochou a okrúhlou dýzou.

www.husqvarna.com/sk/

Štiepkovač Powersilent 2800

Tichý štiepkovač s vysokoodolným rezným kotúčom, komfortným ovládaním a príkonom 2 800 W spracúva vetvy s priemerom až 4,5 cm. Súčasťou stroja je integrovaný priehľadný plastový box, vďaka ktorému jednoducho skontrolujete stav naplnenia a nadrvený materiál ľahko odnesiete, kam treba. Zariadenie disponuje bezpečnostnou poistkou.

www.mountfield.sk

 

TEXT: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCA: MOUNTFIELD
FOTO: ARCHÍV FIRIEM, ISIFA/SHUTTERSTOCK
ZDROJ: časopis Môj dom 10/2017

Tagy:
kompostovanie štiepkovače jesenné záhrady záhradný kompostér fúkače lístia

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 10/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky