Ako vybrať tú najlepšiu kosačku na trávu

21.03.2018  |     

Novú kosačku na trávu si človek nekupuje každý rok. Preto by ste si mali pred nákupom dobre rozmyslieť, ktorý model bude zodpovedať vašim potrebám. A to napríklad koľko času chcete venovať údržbe trávnika, o akú veľkú plochu sa budete starať a koľko peňazí môžete minúť. A aké sú teda dôležité kritéria pri výbere tej správnej kosačky?

Podľa čoho vybrať kosačku na trávu? 

Ako pri elektrických kosačkách, tak i pri benzínových, aku alebo robotických kosačkách je podstatná šírka jej záberu a taktiež veľkosť plochy, ktorú budete kosiť. Čím väčší záber kosačka má, a teda kosí širšie pásy, tým menej času strávite kosením. Kosačky s väčšou šírkou záberu majú spravidla i veľké záchytné koše alebo silnejšie motory. Keď má kosačka navyše mulčovaciu súpravu, ušetríte ešte viac času a síl. Pokosená tráva sa v uzatvorenom priestore rozseká na ešte menšie kúsky a odvedie sa na trávnik ako organické hnojivo. Takže kosíte a zároveň i hnojíte.

Bude vám na záhradu stačiť elektrická kosačka?

Elektrické kosačky sú zaparkované v mnohých garážach alebo záhradných domčekoch na náradie. Pýtate sa, prečo sa elektrické kosačky na trávu tešia takej obľube? V porovnaní s benzínovými kosačkami alebo záhradnými traktormi sú ľahké, tiché, ekologické, ľahko sa ovládajú a nemusíte ich štartovať lankom. Nevýhodou je, že v porovnaní s benzínovými kosačkami majú menší výkon. Elektrické kosačky sú taktiež nepraktické na veľkých záhradách, kde rastie veľa stromov, kríkov a kvetín. Je to hlavne preto, že musíte neustále zápasiť s káblom.

Starosti so šnúrou od kosačky nemusíte riešiť v tom prípade, ak si zaobstaráte aku kosačku. Rovnako ako tá elektrická, je aku kosačka ľahká, tichá, ekologicky šetrná a dobre sa ovláda. Mínusom je ale jej slabší výkon, cena a potreba mať vždy nabitú batériu.

Kúpiť benzínovku s pojazdom alebo prenechať kosenie robotovi? 

Ak pre vás elektrická, ani aku kosačka nie je to pravé orechové, poobzerajte sa po benzínovej kosačke. Kosačky s týmto pohonom sú veľmi výkonné a hodia sa na veľké zatrávnené plochy. Vďaka vysokému počtu otáčok ušetríte mnoho času. Na druhej strane si ale trochu viac zamakáte, pretože benzínovky sú o čosi ťažšie a hlučnejšie. Ak si ale vyberiete benzínovú kosačku s pojazdom, nebudete ju musieť tlačiť pred sebou. Vy budete riadiť, kosačka pôjde sama.

Nejazdí však až tak úplne sama, ako napríklad robotická kosačka. V tomto prípade nie je pochýb o tom, koľko času a síl môžete venovať niečomu inému, než koseniu trávy. A vďaka zabudovanej mulčovacej funkcii si už nebudete musieť robiť starosti s pokoseným materiálom. Stačí ohraničiť trávnik vymedzovacím káblom, nastaviť program, zapnúť a ísť si zahrať napríklad bedminton. Robotické kosačky sa zaobídu bez benzínu, oleja a splodín a vďaka tichej prevádzke budete počuť i trávu rásť.

Ak sa navyše na vašom pozemku nachádza veľké množstvo krovín a húštiny, potom odporúčame použiť silnejšie motorové kosačky. Tieto motorizované krovinorezy si bez problémov prerazia cestu aj menšími drevinami.

Ako sa o kosačku dobre starať?

Po každom použití by ste kosačku mali dôkladne vyčistiť. Zvyšky trávy prilepené na schránke alebo na výfuku by mohli spôsobiť problémy. Nezabúdajte si nechať nabrúsiť nože, a to najlepšie po každých 25 hodinách prevádzky, dobíjajte batérie a dopĺňajte olej. Nenechávajte kosačky len tak pohodené vonku, potrebujú strechu nad hlavou. Pokyny k údržbe a ako správne kosačku uskladniť, nájdete vždy v príslušnom návode na použitie.

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH

Tagy:
benzínové kosačky robotické kosačky na trávu elektrické kosačky

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky