Ako vybrať tú najlepšiu kosačku na trávu

18.03.2019  |     

Novú kosačku na trávu si človek neobstaráva každý rok. Preto by ste si mali pred nákupom dobre rozmyslieť, ktorý model bude zodpovedať vašim potrebám. A to napríklad koľko času chcete venovať údržbe vášho trávnika, o akú veľkú plochu sa budete starať a koľko peňazí do trávnika môžete investovať.

Podľa čoho kosačku na trávu vyberať?

Ako pri všetkých typoch kosačiek je podstatná šírka záberu a tiež veľkosť plochy, ktorú budete kosiť. Čím väčší má kosačka záber a kosí tak širšie pásy, tým kratší čas kosením trávy strávite. Kosačky s väčšou šírkou záberu majú zvyčajne aj veľké záchytné koše alebo silnejšie motory. Keď má kosačka navyše mulčovaciu súpravu, ušetríte čas a sily ešte viac. Pokosená tráva sa v uzavretom priestore vyhadzovania rozseká na ešte menšie kúsky a odvedie sa na trávnik ako organické hnojivo. Takže kosíte a zároveň aj hnojíte.

Bude vám na záhradu stačiť elektrická kosačka?

V mnohých garážach alebo záhradných domčekoch na náradie sú zaparkované elektrické kosačky. V porovnaní s benzínovými kosačkami alebo záhradnými traktormi sú ľahké, tiché, ekologické, ľahko sa ovládajú a nemusíte ich štartovať lankom. Nevýhodou je, v porovnaní s benzínovými kosačkami, ich menší výkon. Elektrické kosačky sú tiež nepraktické na veľkých záhradách, kde rastie veľa stromov, kríkov a kvetín hlavne preto, že musíte neustále zápasiť s káblom.

Starosti so šnúrou od kosačky nemusíte riešiť v prípade ak si zaobstaráte akumulátorovú kosačku. Rovnako ako tá elektrická je aku kosačka ľahká, tichá, ekologicky šetrná a dobre sa ovláda. Mínusom je ale jej slabší výkon, cena a potreba mať vždy nabitú batériu.

Zaobstarať si benzínovku s pojazdom alebo nechať kosiť robota?

Ak pre vás elektrická ani aku kosačka nie je to pravé orechové, poobzerajte sa po kosačke benzínovej. Kosačky s týmto pohonom sú veľmi výkonné a hodia sa na veľké trávnikové plochy. Vďaka vysokému počtu otáčok s nimi ušetríte veľa času. Na druhej strane si trochu viac zamakáte, pretože benzínovky sú ťažšie a hlučnejšie. Ak si ale vyberiete benzínovú kosačku s pojazdom, nebudete ju musieť tlačiť pred sebou. Vy budete riadiť, kosačka pôjde sama.

Nepôjde ale tak úplne sama ako jazdí a kosí robotická kosačka. Vďaka zabudovanej mulčovacej funkcii vám odpadne aj starosť o pokosený materiál. Stačí ohraničiť trávnik vymedzovacím káblom, nastaviť program, zapnúť a ísť hrať napríklad badminton. Robotické kosačky sa zaobídu bez benzínu, oleja a splodín a vďaka tichej prevádzke budete počuť rásť aj trávu.

Ak sa na vašom pozemku navyše nachádza aj veľké množstvo krovín a húštiny, tak to vám odporúčame použiť silnejšiu motorovú kosu. Tieto motorizované krovinorezy si bez problémov prerazia cestu aj menšími drevinami.

Ako sa o kosačky dobre starať?

Po každom použití by ste ju mali dôkladne vyčistiť. Zvyšky trávy prilepené na schránke alebo na výfuku by mohli narobiť neplechu. Nezabúdajte nabrúsiť nože, a to najlepšie po každých 25 hodinách prevádzky, dobíjať baterky a dopĺňať olej. Kosačky nenechávajte vonku bez ladu a skladu, potrebujú strechu nad hlavou. Pokyny k údržbe a ako správne kosačky uskladniť nájdete vždy v príslušnom návode na použitie.

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH

Tagy:
benzínové kosačky elektrické kosačky aku kosačky kosačky na trávu

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky