Ako si poradiť s jesenným upratovaním záhrady?

13.09.2019  |     

Leto sa pomaly chýli ku koncu a za chvíľu tu máme farebnú jeseň. Ak chcete mať záhradu pred zimou perfektne upratanú, máme pre vás pár nápadov, ako si s tým poradiť a veľmi sa pritom nenadrieť.

Na množstvo jesenných záhradných prác totiž existujú šikovní pomocníci: píly, prerezávače, drviče, štiepkovače, vertikutátory, fukáre alebo kompostéry.

Jeseň s vôňou dreva

Prichádza obdobie, kedy je potrebné vykonať jesenné prerezanie stromov a začať chystať palivové drevo. Tým najrozšírenejším a najpoužívanejším nástrojom na spracovanie dreva je reťazová píla. Môžete vyberať z elektrických, benzínových alebo stále populárnejších AKU modelov.

Ak potrebujete len čas od času prerezať stromy na záhrade či pripraviť drevo do krbu, pohodlne si vystačíte s elektrickou pílou. Tá nájde uplatnenie aj pri rezaní v uzavretých či horšie odvetrávaných priestoroch alebo na stavbe. Elektrická píla je nenáročná na údržbu, stačí vám strážiť množstvo oleja a kontrolovať, aby bola reťaz správne ostrá.

Keď potrebujete spracovať väčšie množstvo dreva, prípadne pílu používate v lese či pravidelne na záhrade, oplatí sa siahnuť po benzínovej píle. Z hľadiska výkonu a efektivity rezania nemá konkurenciu. Benzínové píly sa líšia objemom, výkonom motora a dĺžkou reznej lišty. V ponuke nájdete široké rozpätie píl pre dom a záhradu, farmárskych i profesionálnych. Ak však nie ste drevorubač, mala by farmárska píla bohato stačiť pre všetky vaše potreby.
 

Stále obľúbenejšie sú AKU píly. Spájajú v sebe pohybovú nezávislosť benzínových strojov s čistou a ekologickou energiou. S AKU nemusíte sledovať každý krok, aby ste náhodou nezakopli o napájací kábel, prípadne ho neprerezali. Nemusíte riešiť palivo a strážiť, či je nádrž plná. AKU píly sa ľahko ovládajú, sú tiché a spoľahlivé. Navyše absencia elektrického kábla a benzínových výparov je mimoriadne príjemná.

Ak potrebujete prerezať stromy, ale chcete sa vyhnúť balansovaniu na rebríku s pílou v ruke, možno by ste mali pouvažovať o prerezávači konárov. Ten vám umožní odrezať konáre na miestach, kam by ste sa ťažko dostávali, a pritom stáť oboma nohami pevne na zemi. Vďaka teleskopickej tyči môže prerezávač dosiahnuť dĺžku bezmála 3 metre. Vyberať môžete z elektrických alebo AKU modelov.

Keď ste všetko prerezali a narezané polená sú zrovnané v kôlni, máte síce tú najväčšiu drinu za sebou, ale na záhrade sa váľajú ešte piliny, prerezané konáre ovocných stromov a opadané lístie. Tak čo s nimi?

Je škoda konáre vyhadzovať, keď s nimi môžete zakúriť alebo pohnojiť záhradu. Stačí použiť drvič alebo štiepkovač, a výsledkom bude skvelý a užitočný materiál zadarmo. Základný rozdiel medzi týmito strojmi je v spôsobe spracovania konárov. Drviče vetvy rozsekajú na malé kúsky, ktoré môžete použiť do kompostu alebo ako mulč. Ľahko si poradí s kôrou, konármi kríkov a stromov aj ďalším záhradným odpadom. Štiepkovače rozrežú konáre na trochu väčšie kúsky (štiepky), s ktorými môžete po usušení prikúriť v krbových kachliach.

Fukáre všetko odfúknu!

A na záver ešte povysávajte. Finálne zametenie neporiadku, ale napríklad aj prvého prašanu, za vás obstarajú šikovné záhradné fukáre a vysávače lístia. Než si stroj zaobstaráte, mali by ste si ujasniť, čo od neho očakávate a na čo ho chcete používať. Ak vám stačí vyčistiť cestičky alebo terasu od lístia alebo piesku, prípadne prefúknuť odkvapy, vystačíte si s fukárom. Ak chcete lístie a ďalší drobný záhradný odpad nielen odfúknuť, ale odstrániť a najlepšie rovno spracovať, budete potrebovať stroj, ktorý kombinuje vlastnosti fukára a vysávača.

Liečba trávnika vertikutátorom

Trávnik má za sebou náročnú sezónu a pred zimným odpočinkom nutne potrebuje prevzdušniť. Práve v septembri a októbri nastáva optimálna doba na jesennú vertikutáciu, ktorá je rovnako dôležitá ako tá jarná. Vykonáva sa po poslednom kosení. Vertikutátor pri nej z trávnika vyčeše všetok mach a trávnu plsť, čím sprístupní prísun živín a vlahy ku koreňom trávy. Potom je dobré trávnik ešte pohnojiť jesenným trávnikovým hnojivom so zvýšeným obsahom draslíka, aby mal v zime dostatok živín. Vyberať môžete z vertikutátorov elektrických, benzínových aj AKU podľa typu pozemku.

Zvyšky dajte do kompostéra

Namiesto toho, aby ste záhradný odpad len tak bez úžitku vyhodili, ho môžete premeniť na to najlepšie prírodné hnojivo. Kompostéry dokonale spracujú všetky zvyšky – či už drvinu z konárov, lístie, alebo trávnu plsť vyčesanú vertikutátorom. Ten správny kompostér by mal byť vyrobený z kvalitného vysokohustotného polyetylénu, ktorý odoláva mrazu a nekrúti sa na slnku. Kvôli pôsobeniu vzduchu sú dôležité ventilačné otvory na všetkých stranách. Vhodný je aj otočný ventil, ktorým môžete regulovať prívod vzduchu, a tak podľa potreby určovať rýchlosť rozkladu. Voľné dno zaisťuje styk s pôdou a prístup užitočných mikroorganizmov, červov a dážďoviek. Praktické bočné dvierka zase umožňujú ľahké odoberanie hotového humusu.

No vidíte, a máte to hotové! Teraz už zostáva len zakúriť v krbových kachliach a užívať si jesennú pohodu s výhľadom z okna na krásne upratanú záhradu…

Viac informácií o cenách a ďalších výrobkoch nájdete na www.mountfield.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti Mountfield a.s. 

Tagy:
záhradná technika reťazová píla motorová píla elektrické píly fukáre vysávače lístia

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky