Krištáľové krídlo ocenilo ďalších 11 výnimočných osobností

30.01.2018  |     

Krištáľové krídlo už 21. rokov hľadá tých najlepších medzi výnimočnými. Koncom januára 2018 počas slávnostného galavečera vyhlásili mená ďalších laureátov tohto ocenenia. Krištáľové krídla si prevzalo 9 osobností, ktoré v roku 2017 dosiahli výnimočný počin. Mimoriadnu cenu získali neurochirurg Juraj Šteňo a spevák, gitarista a skladateľ Pavol Hammel.

Členovia odborných porôt sa zaoberali viac ako 200 návrhmi na osobnosti. Z nich vybrali troch nominovaných a napokon tajným hlasovaním aj jedného laureáta v každej kategórii. „Mala som tú česť osobne sa stretnúť takmer so všetkými. Naše stretnutia boli krásne a obohacujúce a tieto zážitky s nominovanými si odnášam na celý život,“ povedala počas slávnostného galavečera autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová.  

„Porotcovia predstavujú jeden z troch dôležitých pilierov Krištáľového krídla. Kým prídu k rozhodnutiu, tak to je len vrchol ľadovca. Tá práca predtým je to, čo je podstatné a dôležité,“ povedal Gabriel Csollár, predseda COOP Jednota Slovensko a zároveň predseda Veľkej poroty Krištáľového krídla.

 V kategórii Filantropia si ocenenie prevzal Marek Machata za aktívnu činnosť v dvoch občianskych združeniach, v kategórii Šport Peter Hámor za fantastické horolezecké výkony.  V oblasti Hospodárstva si ocenenie odniesol Vladimír Bakeš, šéf dvoch poisťovní, za Hudbu Rastislav Štúr za famózne zvládnutie Pucciniho Triptychu. V kategórii Rock Pop Jazz sa laureátkou stala speváčka Celeste Buckingham, za Divadlo a audiovizuálne umenie Tomáš Maštalír. Za oblasť Medicíny a vedy bol ocenený patológ Lukáš Plank za jedinečný prístup v diagnostike ochorení pľúc a v kategórii Výtvarné umenie Juraj Čutek, autor busty opernej speváčky Lucie Popp v budove Viedenskej štátnej opery. 

V kategórii Publicistika a literatúra sa laureátkou stala Dagmar Mozolová, rozhlasová a televízna redaktorka, ktorá už niekoľko rokov vedie rozhovory s tými, ktorí zachránili Židov počas vojny. „Zaujalo ma to ako matku. Predstavila som si, že mám svoju rodinu a ako by som  zareagovala, keby na dvere môjho domu zaklopal niekto, že prosím vás, ukryte ma, potrebujem pomoc a hrozí mi smrť. Myslím si, že stále je dostatok ľudí, ktorí dokážu pomôcť v hraničnej situácii. Preto verím v optimistickú budúcnosť,“ vyjadrila sa o svojej nominácii Dagmar Mozolová. 

Neurochirurg Juraj Šteňo, ocenený Mimoriadnou cenou, je popredný odborník v oblasti neurochirurgie, dekan Lekárskej fakulty UK a donedávna aj dlhoročný prednosta Neurochirurgickej kliniky LF UK a UNB. Rozpracoval metódu mapovania nervových dráh elektrickou stimuláciou počas mikrochirurgických operácií v mozgovom kmeni. Vypracoval klasifikáciu nádorov mozgu v oblasti tretej mozgovej  komory, ktorá je celosvetovo prijatá. Je autorom vyše 400 odborných publikácií a viac ako 600 prednášok po celom svete.  Bol ocenený Čestným uznaním Svetovej federácie neurochirurgických spoločností  za rozvoj neurochirurgie v prospech ľudstva. V roku 2015 bol zaradený medzi  16 najvýznamnejších neurochirurgov na svete. Jeho životným krédom je „Profesionalita a empatia v prístupe k pacientovi“

„Chcel by som toho urobiť ešte veľa a na operačnej sále pomáhať pacientom. V posledných rokoch mi pribudla aj iná povinnosť  - a to je zodpovednosť za vzdelanie budúcich lekárov, teda zodpovednosť za úroveň zdravotnej starostlivosti v budúcnosti.  Toto ocenenie mi bude vzpruhou v mojej ďalšej práci,“ priblížil svoje ďalšie plány čerstvý laureát. 

Slávnostné odovzdávanie ocenení  bolo nabité osobnosťami a príťažlivým programom. Sprevádzali ním moderátorská dvojica Karin Haydu a Marcel Merčiak. V pôsobivej choreografii vystúpil člen Dračieho cirkusu a Cirque de Soleil Martin Sák. Charizmatický Dán Bárta zaspieval pieseň Ľalie poľné, ktorá bola poctou zosnulým laureátom v roku 2017. Nádherný song v prekvapivých súvislostiach zaspievali speváčky Andrea Zimányiová, Katarína Knechtová a Lucia Lužinská a najmladšiu spevácku generáciu zastúpili Matěj Vávra a Emma Drobná. Veľkoleposť celého galavečera umocnil Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod vedením dirigenta Adriána Kokoša. 

www.kristalovekridlo.sk

www.facebook.com/kristalovekridlo

www.instagram.com/kristalovekridlo

Foto: Andrej Lojan, René Miko

ZDROJ PR článok 

Tagy:
krištáľové krídlo

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Top články

Najnovšie knihy a časopisy