Vyberáme osvetlenie do kúpeľne

15.07.2013  |     

Aby osvetlenie nemuselo byť ukryté pod všakovakými vodoodolnými čiapkami, vyberte si také, ktorému špliechanie neublíži.

Podľa čoho si vybrať osvetlenie do kúpeľne?

Radí Matej Mutiš, Philips Lighting

Kúpeľňa je charakteristická vodou a vlhkosťou. Siahnite preto po svietidle, ktorému voda ani vlhkosť neublížia. Vodovzdornosť rozoznáte podľa ukazovateľa IP (Ingress Protection), ktorý sa uvádza na obale. Kúpeľňa sa na základe IP rozdeľuje do viacerých zón, pričom do každej z nich sa odporúča IP s inou hodnotou. Hodnoty IP pozostávajú z dvoch číslic: prvá vyjadruje ochranu proti prachu a pevným časticiam, druhá ochranu proti vode. Čím vyššie je číslo, tým vyšší je aj stupeň ochrany. 

Zóna 0 je priamo vo vani alebo v sprchovacom kúte. Ak túžite po svetle pod sprchou, siahnite po svietidle s najvyšším IP68.
Zóna 1 sa rozprestiera nad vaňou a svietidlá umiestnené v nej by mali zniesť aj vystrekujúcu vodu. Vhodné je svietidlo s IP65.
Zóna 2 siaha do vzdialenosti 60 cm od vane či sprchovacieho kúta, kde svietidlám hrozí, že budú ošpliechané vodou. Ukazovateľ by mal mať preto minimálne IP44. 
Zóna 3 je až za zónou 2, napriek tomu by svietidlá mali mať ochranu proti kropeniu vodou a vodným kvapkám, teda minimálne IP21.

Pri osvetľovaní kúpeľne nepodceňujte ani výber svetelného zdroja. Najvhodnejšie sú také, ktoré okamžite po zapnutí dodajú 100 % svetla, teda napr. halogénové alebo LED žiarovky. Kompaktné žiarivky sa zvyčajne rozsvecujú dlhšie, preto nie sú do kúpeľne veľmi praktické.

Ak chcete v kúpeľni vidieť dobre a bez tieňov, umiestnite viacero zdrojov svetla na miesta, kde ich najviac potrebujete. Ideálnym riešením sú bodové svetlá na strope kúpeľne, doplnené svietidlom nad umývadlom. 

A špliechať môžete, koľko len chcete.

pripravila: Lucia Pristachová Hô-Chí
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky