Ako zvládnuť oslavu v malej obývačke?

26.12.2013  |     

Oslavy, stretnutia s priateľmi či sviatky sú chvíle, keď sa obývacia izba mení na spoločenskú miestnosť a potom poprípade aj na hosťovskú izbu. Ako sa s tým popasovať? Ak ste spoločenská rodinka a vaši známi či rodina sú vašimi hosťami pravidelne, hoci váš byt nie je z tých najväčších, je praktické využiť prispôsobivý nábytok a zariadenie.

Ak sa vás občas zíde pri stole viac

Každodenné stravovanie v rodine väčšinou prebieha v kuchyni až na výnimky, ktorým sa darí aspoň raz týždenne usadiť rodinu k jedálenskému stolu. Ak ste však spoločenská rodinka a večierky, či posedenia pri dobrom jedle s priateľmi sú u vás pravidelné, neváhajte nad veľkým jedálenským stolom v obývacej izbe alebo v otvorenom obytnom priestore. Ak nedisponujete dostatočne veľkým priestorom a v každodennom zhone by ste sa v obývačke nepohli, keby tam bol veľký stôl, porozmýšľajte nad alternatívami.

Z praktického hľadiska prichádza do úvahy rozkladací stôl, ktorý môže v bežných dňoch slúžiť na úplne iný účel, napríklad ako pracovný či odkladacia plocha pri stene. Nezabudnite však na to, že aj okolo rozloženého stola treba prejsť a usadiť hostí, takže jeho rozmery musia rešpektovať veľkosť priestoru.

Netreba zabudnúť ani na stoličky k stolu – buď si vyberte skladacie, ktoré budú uložené niekde vedľa príborníka, alebo môžu byť zavesené na stene ako dekoratívny prvok, prípadne môžu byť stohovateľné. Môžete tiež využiť lavice, ktoré inak slúžia v predsieni na prezúvanie či ako príručný stolík.

Tri funkcie v jednom stole. Najprv ako elegantný odkladací, takzvaný konzolový stolík, potom ako priestranný písací stôl a nakoniec jedálenský stôl na príležitostné oslavy a stretnutie s priateľmi pri večeri. (foto: Cattelan Italia)
Stohovateľné stoličky – nezaberú veľa miesta, ak ich práve netreba, a poslúžia plnohodnotne, ak ich treba. (foto: IKEA)
Zíde sa vás občas viac, ako máte stoličiek v jedálni? S troškou fantázie určite prídete na skvelé riešenie, napríklad si pomôžete lavicou, ktorá v bežných dňoch slúži ako príručný stolík, či lavicou z predsiene. (foto: IKEA)
 

 


Text: Kamila Ďuríková
Foto: Cattelan Italia, IKEA, Swan
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 7/2019
v predaji


Čo musíte robiť v záhrade na jeseň
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky