Premena zbytočne veľkej obývačky s rozpočtom 1 800 €

24.03.2014  |     

Tvorivý duch potrebuje rozlet. Vo väčšom priestore ho ten Matin mal až až.

Rozpočet: 1 800 €
Utratené:  1 763 €

V celkových nákladoch sú započítané aj dekorácie.

Ak si nemôžete dovoliť väčší byt, treba sa popasovať s krivkami toho starého. Donúťte ho podstúpiť ozdravnú kúru. Obývacia izba bola síce veľká, ale priveľmi nesúrodá, aby sa v nej majiteľka cítila dobre. Gauč nahrádzal posteľ, stará riga v spoločnosti linolea zase podlahu a okrem nich troch tu ešte zakotvili dve staršie kreslá, skriňa, knižnica a komoda. Veľký priestor sme vyčistili od zbytočností, vymenili rigu s linoleom za podlahu a celú miestnosť predelili na tri menšie časti. Šatníková vznikla pootočením skrine o 90° a doplnením ďalšieho dielu. Do spacej sme vsunuli posteľ. Tá majiteľke bytu chýbala už niekoľko rokov. Umiestnili sme ju preto radšej od okraja po okraj, veď posteľný návyk, ako sa na nej udržať, sa prirýchlo zabudne :-). Na navodenie intimity sme na trám obklopujúci posteľ zavesili bambusovú roletu. No a posledná časť, obývacia, je od ostatných dvoch vizuálne oddelená trámami. A keďže tvorivý duch potrebuje rozlet, uleteli sme aj my a do priestoru sme vložili obrovské kvety. Stali sa jeho dominantou a zahrnuli ho množstvom energie.

Trochu odvahy, bujarých farieb a originálnych nápadov – to je cesta k nápaditému interiéru, kde sme namiesto jednej získali tri takmer plnohodnotné miestnosti.

Stolová lampa Cavalcanti, Massive, 81 €, Jorvik 

Konferenčný stolík Santa Fe, 319 €, kika

Interiér, ktorého dominantou sú veľké kvety, má v sebe neuveriteľnú energiu.


Úložný priestor je dôležitý. Oveľa viac, ak žijeme v jednoizbovom byte. Ponechali sme skriňu, ktorá sa už v interiéri zabývala a našťastie „nevybývala“, pridali k nej ešte jednu časť a celú ju otočili smerom k vstupu. Vďaka tomuto manévru vznikla stena, obkolesujúca posteľ, a šatníková časť, do ktorej sa vchádza priamo z chodby. Keďže skriňa má na čelnej strane zrkadlo otočené k vstupu, pred odchodom sa stačí obzrieť a vidíte sa v plnej paráde (prípadne sa ešte rýchlo stihnete prezliecť :-)). 

Závesná lampa Carnegie, Massive, 98 €, Jorvik

Stojacia lampa Cavalcanti, Massive, 180 €, Jorvik 

Laminátové parkety CLASSEN Adventure, 12,60 €/m2, Koratex

Kusový koberec Shaggy, AREZO BEIGE, 140 × 200 cm, 204 €, Koratex

Biela umývateľná farba DECORHIT U, 5 l, 19,47 €, Chemolak

Autorský látkový panel, 45 × 45 cm, 9,70 €, www.fler.cz/madeforbaby

Maťa sa rada obklopuje vecami, s pre cudzích skrytým, no pre ňu jasným významom. Neosobné prostredie vždy zmeníte tak, že do neho vnesiete kúsok zo seba. A Maťa si do neho priniesla teda riadny kusisko. V celom byte sa nachádzajú veci, ktoré ju vystihujú. Rozmerný priestor si zabývanie a zútulnenie zaslúžil. Okrem profesie hlavného „predeľovača“ trámy dostali aj rolu štýlového knižného nosiča. Vďaka nim pribudol šatník, aký nesmie chýbať žiadnej žene, a tmavý spací kútik. Obývačka nadobudla výrazne kvetinový charakter, ktorý svojím vzorom odkazuje na leto. A celý priestor len tak žiari.

tip
Namiesto obrazov postačí látka zavesená pomocou špagátu a skrutiek. Buď si nájdite farebnú a vzorovanú, alebo čisto bielu, na ktorú niečo napíšete. 


Text: Lucia Pristachová Hô-Chí
Foto: Dano Veselský PRODUKCIA: Ateliér FRESH!, Martina Deríková
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky