Ako zariadiť obývačku, aby bola štýlová a vkusná?

04.05.2015  |     

Je najreprezentatívnejším a najživším miestom v dome či byte, najväčšou pýchou. Ako ju prakticky zariadiť, aby bola štýlová a zároveň vkusná?

Požičané zo severu

Prvky tradičného „ležérneho“ škandinávskeho štýlu vďačne zapadli aj do toho moderného, ktorý svojím chcením vyzerať uhladene často pôsobí sterilne a pre domáce panie znamená kopec práce. Zachoval si však svoju eleganciu, ktorej stačí len nastaviť hranice – kombinácia rôznych kusov nábytku, veľmi málo zariadenia na mieru, sedačky bohato obsypané vankúšmi a ľubovoľné množstvo dekorácií, ktoré neublížia ani luxusnejšiemu nábytku.

Častým prvkom sú aj otvorené nástenné police a grafické obrazy s výraznými potlačami alebo typografiou. Súlad rôznych prvkov docielite napríklad jednotnou farebnou škálou prírodných či studených odtieňov, prípadne kombináciou odtieňov jednej farby. Punc elegancie takéto obývané priestory získajú vďaka šperkom v podobe zlatých, medených alebo mosadzných doplnkov, ktoré sú stylistami a dizajnérmi najobdivovanejšie.

Viac foto v galérii:

Rozhodnú materiály

Aj keby sa zdalo, že surová tehla, neošetrené drevo, prírodná slama alebo konopné plátno patria na vidiek, opak je pravdou. Najskôr tieto materiály pravdepodobne prenikli do mestských loftov a nízkonákladových, svojpomocne zariadených interiérov. Dnes však vnášajú teplo a tradíciu aj do moderných obývačiek. Zdrojom živých inšpirácií môžu byť príjemné kaviarne, kde je povolených oveľa viac „výtržností“ a extravagancie. Tá sa však pomaly dostáva aj do interiérov, takže obývacia izba ako rušná miestnosť plná života sa môže výrazne odlíšiť od pokojnej nočnej časti bytu. Ak spálni dominuje béžová a biela, nebojte sa ju narušiť výraznou sedačkou, lustrom alebo expresívnym obrazom – priestoru tak dodáte osobitý štýl.

Viac foto v galérii:

Štýl 1 Mladý mysľou


Stojacie svietidlo z bieleho kovu posvieti pri čítaní, možno ho však skloniť aj nad konferenčný stolík. (www.bellarose.sk)

Štýl 2 Nežná romantička


Všetky čierne, každý iný. Kompozíciu jednofarebných doplnkov osvieži, ak bude každý z iného výnimočného materiálu. (H&M, Eurovea)

Štýl 3 Nech zažiari


Limetková sedačka Rolf Benz Ego je variabilná, a preto sa stane stredobodom aj menších tmavých priestorov. (Zeno)

Viac foto v galérii:

Štýl 4 Oblečená do jesene


Medené svietniky sú ideálne, keď chcete kov využiť v interiéri. Prežiarené svetlom sviečky pôsobia až luxusne. (H&M, Eurovea)

Štýl 5 Umenie do bytu


Sedačka Fritz Hansen Alphabet je vďaka farbe a oblým hranám nenápadná, no prirodzene oku lahodiaca. (Atrium – dom nábytku)

Viac foto v galérii:

Štýl 6 Umenie džentlmenstva


Prísne funkčný dizajn praktického nábytku spĺňajú aj výrobky značky Desalto. Príkladom je biely stolík Liko. (Triform Factory) 

Štýl 7 Na povrchu záleží


Zamatová sedačka Vibieffe Opera vďaka modernému tvaru a klasickým materiálom zapadne do každého štýlu. (www.gomodern.co.uk)

Štýl 8 Plynulá a pokojná

   
Sadnúť si a splynúť. Modernej sedačke &TraditionCanape dodáva pôvodný ráz výrazná drevená konštrukcia. (www.nest.co.uk)

Viac foto v galérii:


Text: LUCIA KUŠNÍROVÁ
Foto: ARCHÍV FIRIEM
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky