Manželia siahli po prírodných materiáloch a obývačku si zariadili svojpomocne

03.11.2015  |     

Zostala ako posledná. S jej zariaďovaním sme sa príliš neponáhľali. Vo víre krásnych vecí okolo nás sme si nechali miesto na premýšľanie. A uprostred zhonu niekde tam vonku sa stávala miestom na plnenie snov. Obývačka skoro na román.

Drevo sa u nás zabývalo. Útulnosť a čistota sa tu snúbili v jedno. Nie je tu toho príliš veľa a ani príliš málo. Všetko je natoľko vyvážené, že nám to dáva pocit nesmierneho zadosťučinenia. 

Naša sloboda a voľnomyšlienkárstvo tu môžu prúdiť priestorom. Nemajú sa od čoho odraziť, nič ich dráhu neruší, skôr ich v tejto ceste podporuje. Pestrosť v zariaďovaní nemusí spočívať v pestrých farbách. Stavili sme na pestrosť solitérovú. Egocentrické farby, ktoré pútajú na seba pozornosť, na neutrálnom území obývacej izby nenájdete. Tón v tóne nám izba zabezpečuje nerušený oddych a ani po roku bývania nie je nič, čo by nám v nej prekážalo. Isté vzorce správania tu dodržuje každá aj najmenšia vec. Neprečnieva, nevyčnieva, stáva sa farebne súčasťou celku. A tak sa zabývaná miestnosť tvári, akoby tu nebola alebo aspoň akoby nebola podstatná. Dôležitý je vždy komfort, ktorý poskytuje, a my si uvedomíme, že tu je, až keď ju potrebujeme. Necháva nám tak dostatok miesta na ďalšie myšlienkové rozlety. Od zladených odtieňov hnedej sa ani iné nedá očakávať.

„Priestor zariadený tón v tóne je inšpiratívny a vzdušný. Nič ho neruší a najmä on neruší nás.“

Nábytkové polotovary Ísť cestou prírodného materiálu prináša neobmedzené možnosti. Zdanlivo nesúrodé detaily a mierne farebné výkyvy prepojí drevo. V jeho láskavom objatí dávajú význam aj tie najmenej podobné vzory. Nenájdete tu rovnaké vankúše ani fotorámy zavesené na stene. Dokonca aj pletené či háčkované doplnky akoby boli vytvorené inými ihlicami. A predsa všetko so všetkým súvisí a má význam. Drevené bubny na káble sa stali fenoménom. Dajú sa s nimi robiť zázraky a kým konferenčný stolček je čistým bubnovým originálom, kruh na stene sa bubnom nechal inšpirovať. Všetky nábytkové polotovary, ktoré sa v obývačke nachádzajú, nám ušetrili nielen prácu, ale aj peniaze. Stačilo ich len mierne „vytúnovať“ a postaviť do nových súvislostí. 

pes a kov

Aby ste z priestoru vytvorili originál, zašpiňte drevo kovom... alebo aj veľkým psom :-). Zvierací členovia domácnosti sú skvelými pohyblivými zútulňovacími prvkami bývania. 

Plná príbehov Princíp dobrého bývania si každý určuje sám. Kým u niekoho sa začína od podlahy, my by sme sa podlahy pokojne vzdali len pre malý kúsok iného sveta, do ktorého sa vydáme po usadení do kresla a otvorení knihy. Knižnica bola naším snom a zdá sa, že aj snom našich kníh. Zraku skryté by neplnili svoj význam. Knihy majú svoju dušu, preto či už pre Peťa s jeho triezvym pohľadom na vec, alebo pre moje rozviate ja, ktoré zariaďuje len podľa pocitu, knihy a ich čítanie sú tým, čo nás spája. V každom bývaní by mal byť viditeľný odtlačok charakteru jeho obyvateľov. Krása a trvácnosť kníh nás skrátka inšpiruje. Byť s nimi je naším bohémskym životom. Cesta zariaďovaním sa tu možno nateraz končí, ale tá skutočná sa ešte len začína.

text Lucia Pristachová Hô-Chí
realizácia Peter Pristach
foto Dano Veselský
zdroj časopis Tvorivé bývanie 04/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky