Ako prebudíte vašu obývačku k životu? Možností máte naozaj veľa!

31.05.2016  |     

Aj keď svet typológie zúžil zariadenie obývačky v podstate len na výber niekoľkých prvkov, realita je oveľa pestrejšia. Ako z pestrej palety možností vybrať správnu kombináciu na vytvorenie najspoločenskejšej miestnosti domova?

Etiketa sedenia

Obývacia izba je miestom, ktorého funkcia sa v každom momente krúti okolo oddychu a relaxu. Už tu narážame na jej kľúčový prvok, ktorým je sedenie. Je tak trochu škoda, že za posledné dekády sa nápaditosť zúžila len na rozkladaciu sedačku v tvare „L“. A to aj na miestach, kde je takýto kus nábytku pre veľkosť plochy či orientáciu úplne nevhodný. Stačilo by sa len trošku ponoriť do problematiky a objaviť nespočetné množstvo iných, variabilnejších, praktickejších, a predovšetkým originálnejších riešení.

Kombinovať jednoduchú pohovku (pokojne aj rozkladaciu) s výraznými kresielkami, podnožkami, vybudovať si vlastnú sedačku na mieru alebo si ju vyskladať zo širokej palety modulov je len niekoľko príkladov, ako na to.

A čo je cieľom? Zjednodušene: kompozícia nábytku, v ktorej si každý nájde svoje obľúbené miesto, ktorá sa prispôsobí sa pôdorysu a životnému štýlu majiteľov. 

Sedačka Freistil 184 od firmy Rolf Benz je dostupná v siedmich základných formách, fantázii sa však medze nekladú. Pýtajte sa na ňu v showroome Zeno.

Kam smerujú pohľady

Už pri prvých úvahách, ako orientovať sedačku, zohľadňujeme okrem okna jeden dôležitý faktor modernej doby, a tým je televízor. Viditeľný je z každého miesta v priestore, no esteticky nebýva vždy práve žiadaný, nehovoriac o množstve pridruženej techniky, ktorej vzhľad občas oku nelahodí. Aj na solídne umiestnenie takejto zostavy však existuje množstvo trikov, takže nakoniec nemusí pokaziť ani jemný vintage interiér. Tu sa dostávame k druhej súvisiacej položke a tou je nábytková zostava, ktorá sa viaže k čiernej obrazovke. Moderné kubusy budú vyhovovať viac minimalistom, inému môžu viac vyhovovať pravidelné rastre knižníc či modulové skrinky. Neodzvonilo však ani tradičným komodám, ktoré sú o čosi sebavedomejším prvkom interiéru.

Nábytkovú zostavu, ako aj kreslo Imola nájdete v showroome BoConcept v obchodnom dome Light Park.

Hlavní posluhovači

Konferenčné stolíky spravidla prichádzajú na rad ako posledné, no ich výber nie je zanedbateľný. Vďaka nim má obývacia izba ako taká hlavu a pätu, keďže je často práve tento prvok centrom sedenia. Okrem tradičného jedného dominantného kúska sa oplatí zvážiť aj kombináciu konferenčných stolíkov s príručnými alebo zvoliť kolekciu rôznych veľkostí, ktoré možno rýchlo premiestniť, kam práve treba. Zároveň sa ponúka možnosť siahnuť po multifunkčných predmetoch slúžiacich nielen ako plocha na odkladanie ovládačov, ale povedzme aj ako podnos, stolička, podnožka či lavica. A to sme sa ešte nedostali k palete tvarov, rozmerov, materiálov a farieb, ktoré tento typologický prvok ponúka. Či už ho chcete zladiť, alebo ním priestor oživiť, vždy je z čoho vyberať.

Stolíky značky Zanotta sú navrhnuté v rôznych tvaroch a materiáloch, aby sa dali veselo kombinovať. Objednať ich možno na www.nest.co.uk.

TEXT LUCIA KUŠNÍROVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časopis Môj dom 5/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkú borovicu na pozemku nevyrúbali, ale dom postavili okolo nej

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 2018/08 v predaji


Inšpirácie do izieb pre bábätká, škôlkarov, školákov aj tínedžerov.
Predplatné

E-shop

Najnovšie príspevky