Dodajte obývačke šmrnc! Správny výber farieb na steny dokáže divy

01.04.2017  |     

Ak chcete svojej obývačke dodať šmrnc, nemusíte siahať po drahom a dizajnovom nábytku. Stačí vybrať na steny tie správne farby. Možno to znie otrepane, ale naozaj dokážu divy.

ĽAHKOSŤ BYTIA Predstavte si prechádzku ranným jarným zakvitnutým ovocným sadom. Cítite tú sviežosť a ľahkosť? Podobne sa budete cítiť aj v miestnosti, do ktorej si na steny zvolíte chladivé odtiene modrej a zelenej. S minimom nábytku a doplnkov si obývacia izba zachová nenútenosť a prirodzenosť. Vlnený koberec s jemnými vzormi a v tlmených prírodných odtieňoch hnedej priestor sčasti uzemní.  

Mušľami obsypaná sviečka v sklenom svietniku budí dojem, že ste pri mori..

NEBO NA ZEMI Ak chcete v obývačke predovšetkým relaxovať – pri telke, knihe či vlastnom snívaní – siahnite po farbe neba a nakombinujte ju s bielou krémovou či béžovou. Táto kombinácia je ideálna najmä pre južne orientované miestnosti. V takomto priestore sa budete cítiť takmer meditatívne alebo ako pri mori, záleží od uhla pohľadu. Dajte si však pozor na nadmieru „chladu“ – môže vyvolať dojem sterility. Zachrániť čaro takejto obývačky (vlastne akejkoľvek izby) pomôžu prírodné doplnky či prútené kreslo. Počas letných horúčav s vami rozohrá obývačka psychologickú hru a schladí vás. Počas chladných mesiacov stačí prihodiť na kreslo či pohovku zopár chlpatých vankúšov či mäkkú kožušinku.

Ako opticky zväčšiť malú a tmavú miestnosť?

Zachovajte biely strop, svetlo sa bude od neho lepšie odrážať do miestnosti. Na steny aj doplnky voľte vyššie spomínané studené odtiene – svetložltú, svetlozelenú či ľadovú modrú. A nezabúdajte na zrkadlá!

RETROŠTÝL ruší akékoľvek pravidlá a je určený pre tých, ktorí sa neboja kombinovať odvážne vzory s miestami i kontrastnými farbami. Neporadíme vám, ako si vytvoriť retroobývačku, pre tento štýl musíte mať jednoducho cit, aby z priestoru nevznikol psychedelický mix. Možno iba jedna rada: na začiatok skúste vytapetovať jednu stenu alebo zavesiť závesy. A nezabudnite na „nohatý“ nábytok do obývačky – komodu, stolík, sedačku, kreslo. Na obrázku je kolekcia tkanín a tapiet od anglickej značky Scion.

SLNKO, ŽIVOT, HOJNOSŤ Citrónová žltá pôsobí veľmi jemne a osviežujúco. Pri tejto farbe si pokojne môžete dovoliť i tmavšiu podlahu – steny i nábytok v obývačke tak o niečo „povyrastú“. Veľmi decentne bude pôsobiť v dvojke so sivou priľahlou stenou a bielym nábytkom, v kombinácii s béžovou a dreveným zariadením zasa izba zútulnie. 

V jednom tóne

Pomocou nábytkových sérií si môžete zariadiť každú miestnosť vášho interiéru v rovnakom dizajne, farbe a štýle a vytvoriť si tak vkusne zariadenú domácnosť s osobitým šarmom. Výrobca nábytku Decodom predstavil novú nábytkovú sériu Spa a kuchyňu Dona s veľkým úspechom na výstave Nábytok a bývanie v Nitre. Vystavenú ju môžete vidieť vo všetkých predajniach Decodom.

 

Nábytková séria Spa je určená do obývačky, jedálne a predsiene. Zákazníci vyzdvihli najmä detail úchytky, ktorá je z rovnakého materiálu ako dvierka, čiže spolu vytvárajú kompaktný celok. Zaujímavým prvkom je aj reliéfny chrbát zasklených vitrín, ktorý nádherne vynikne pri vnútornom podsvietení. Širokou ponukou skriniek môžete zariadiť obývačku, jedáleň a predsieň.

Kuchyňa Dona je štýlová a elegantná. Vďaka jemnejšiemu dizajnu rámových dverí pôsobí kuchyňa vzdušne a svetlo. Ide o klasický dizajn, ktorý však ukrýva všetky vymoženosti najnovších mechanizmov. 

V TIENI MAGNÓLIE Tlmené tóny ružovofialovej pôsobia honosne aj v modernom interiéri. Dôležité je nezahltiť nimi priestor – ani malý, ani veľký. Stačí namaľovať iba jednu stenu či len kúsok z nej. Pohovku vo farbe sýteho merlotu v glamour štýle však znesie len interiér s otvorenou dispozíciou. Do klasických panelákových obývačiek dobre sadne moderná sedačka v „ľahšom“ dizajne s jednoduchými líniami. 

tip

Pri maľovaní nezabudnite na strop. Bielym síce nič nepokazíte, no s farebným môžete vytvoriť v miestnosti neopakovateľnú atmosféru. Vertikálny pás na stene pokračujúci na strope jej dodá väčšiu hĺbku. Takýmto spôsobom možno skrotiť vysoký strop. 

KOROK A VÍNO Dve protiľahlé steny natreté rovnakou farbou sa k sebe opticky priblížia a dlhá miestnosť sa tak „skráti“. Na hĺbke jej pridáte, ak stenu medzi nimi natriete teplým, sýtejším odtieňom. Aby priestor pôsobil harmonicky, dôležité je pri výbere farieb držať sa jedného farebného spektra. V opačnom prípade môžete pomocou nezvládnutých kontrastov vyvolať v miestnosti dojem nepokoja.

AKO V PRÍRODE Zelená upokojuje. Obklopte sa ňou. A v prípade, že chcete opticky predĺžiť obývačku, jednoduchým a účinným trikom je natrieť dlhú pohľadovú stenu napríklad tmavším odtieňom zelenej a tú „najvzdialenejšiu“ od vstupu do izby, koncovú, zasa veľmi svetlým. Osviežujúce budú doplnky vo svetlej ružovej farbe. 

PASTELOVÉ LENTILKY Platí pravidlo, že svetlé farby v miestnosti odrážajú viac svetla. Pobyt v takomto interiéri nás podvedome nabíja energiou a optimizmom, cítime sa uvoľnene. Žijeme v časoch, keď sa slovo recyklácia skloňuje veľmi často. Preto pokojne vytiahnite kreslo z rodičovskej či babičkinej obývačky a šupnite ho do tej svojej k súčasnej pohovke. A ak ho treba prečalúniť, nebojte sa výraznejšej farby sedáka alebo aspoň doplnkov. Aj zdanlivo nesúrodé veci môžu ladiť. 

ZEMITOSŤ HNEDEJ Odtiene hnedej vám pomôžu vytvoriť v obývacej izbe tichú zónu, v ktorej sa zrelaxujete po dni nabitom stresom. Navyše, neutrálne tóny v kombinácii s bielou priestor rozjasnia, no neochladia ho, ponechajú mu útulnosť. Ak by bolo neutrality priveľa, poľahky ju „rozrušíte“ napríklad vzormi na vankúšoch či koberci. 

Dovolené je kombinovať nábytok rôzneho materiálu. K látkovej pohovke krémovej farby pristane drevený stolík či prútené kreslo.

NEUTRALITA BÉŽOVEJ Obývacia izba v béžovej farbe pôsobí nenútene. Môže však pôsobiť nudne a priveľa béžovej z nej urobí „sivú myšku“. Preto je dobré oživiť ju farebnými akcentmi vo forme doplnkov – účelový bude koberec so vzorom či vankúše vo výraznej farbe, napríklad v červenej. Čím menej farieb, tým viac elegancie. predáva Apropos Shop

text: Martina Deríková
foto: Dano Veselský, Dulux, IKEA, Hornbach, Richmond by Spieghel, isifa/Shutterstock
zdroj: časopis Tvorivé ekobývanie 2/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky