Ako si urobiť z obývačky najlepšie miesto v dome

06.06.2018  |     

Pamätám si, ako sa naša mačka vždy uvelebila na okenný parapet a trávila tam dlhé hodiny. Vždy som jej tak trochu závidela. Sedieť nerušene v okne a mať prehľad o tom, čo sa deje vonku i vnútri, ma vždy lákalo. Ak aj vám zostala z detstva rovnaká túžba, nechajte sa inšpirovať, ako si takýto relaxačný kútik vytvoriť a splniť si tak dávny sen.

Štýl 1: PARAPET

Pohľad na prírodu nás uvoľňuje a kreatívnejších jedincov inšpiruje k tvorbe. Či už máte doma spisovateľa alebo hudobníka, lavicou pod veľkým oknom ho určite potešíte. Cítiť na tvári slnečné lúče, alebo pozorovať kvapky dažďa z pohodlia domova – výklenok je skvelým spôsobom, ako načerpať energiu i nové nápady. 

Štýl 2: VO VZDUCHU

Deti milujú sedenie v okne. Ak máte možnosť, vytvorte im ho priamo v detskej izbe. Výklenok ponúka rozmanité možnosti na hru a súčasne i na vyhrievanie na slnku. Nemusíte nutne ohraničiť sedenie múrikom ani nábytkom. Niektoré moderné varianty ponúkajú vysunuté okná zo steny alebo naopak, vysunutie okna smerom do interiéru, napríklad v podobe drevenej či inej konštrukcie vytvorenej na mieru. 

Štýl 3: MEDZI KNIHAMI

Ste vášnivým čitateľom? Výklenok sa výborne hodí do izby, v ktorej dominujú knihy. Takou je nielen knižnica, ale i pracovňa alebo študentská izba. Sedenie pod oknom je ideálnym miestom pre „kútik” na čítanie alebo klábosenie s priateľmi. Steny okolo okna môžu tvoriť rôzne police a regály. Napriek nim sa nebudete cítiť stiesnene. Výhľad do nekonečnej prírody útulný kútik opticky zväčší. 

 

Štýl 4: V CENTRE IZBY

Jednou z podmienok dobrého sedenia v okne je výška, v akej je okno osadené. Z toho sa totiž odvíja jeho štýl. Môže sa pohybovať od 40 cm, čo je optimálna výška stoličky alebo pohovky. Opierka môže byť v tomto prípade na oboch krajoch okna. Okno s lavicou sa stane dominantou obývačky a zároveň rozšíri možnosti na sedenie. Stačí pridať už len ľahučké kreslá a nechať vyniknúť pohľad na zeleň. 

Štýl 5: S ÚLOŽNÝM PRIESTOROM

Štandardným miestom na sedenie v okne je obývačka, avšak výborne sa hodí i do kuchyne. Kedysi bolo bežné, že naši starí rodičia mali v kuchyni diván alebo váľandu, na ktorej si po obede odpočinuli. Keď si namiesto divána dáte do kuchynskej časti sedenie do okna, nič nepokazíte. Varenie bude o čosi príjemnejšie a vaša kuchyňa sa možno stane najrušnejším miestom v dome rovnako, ako to bolo v minulosti. 

TEXT: KATARÍNA PAUKEJE
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom špeciál 

Tagy:
sedačky sedacie súpravy zariaďovanie obývačky obývacie zostavy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 7/2019
v predaji


Čo musíte robiť v záhrade na jeseň
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky