Ako vdýchnuť vašej obývačke život?

19.07.2019  |     

No predsa prírodou! Živé rastliny vytvoria pokojnú atmosféru, pri starostlivosti o ne na chvíľu spomalíte a užijete si prítomnú chvíľu. Podobnú funkciu však splnia i rastliny na vankúši, vôňa surového dreva či tapeta plná zelene, s ktorou získate pocit ako na dovolenke.

Štýl 1: Cesta do praveku

Kto má to šťastie, že súčasťou jeho domu je i zimná záhrada, má vyhraté. Tento pokojný kút plný svetla a zelene sa stane vyhľadávaným útočiskom všetkých v domácnosti. Tu na počte rastlín nezáleží – umiestnite sem všetky svoje obľúbené kúsky (malé i veľké), pekne vedľa seba i za sebou.

Obľúbené sú palmy alebo cykasy, tie vašej novej „obývačke“ dodajú noblesu, dokonca sa im tu bude dariť oveľa lepšie ako inde v dome.

Štýl 2: Na zemi aj nad hlavou

Každá živá izbová rastlinka, o ktorú sa s láskou staráte, dodá vášmu príbytku sviežosť. Rána sú ľahšie a veselšie. Nezáleží na tom, či máte na oknách samé difenbachie, zelenec alebo svokrine jazyky – svoj účel splnia dokonca i malé skupinky sukulentov. Môžu pokryť podlahu pod oknom, ozvláštnia stôl či ostrovček, prípadne ich zaveste do vzduchu. Budete mať pocit, že ste zeleňou doslova obklopení. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Štýl 3: Aj bez polievania

Ak si predsa len nemôžete dopriať pohľad na skupinku živých kvetov, nesmúťte. Aj jeden výrazný solitér postačí. Izbové ihličnany napríklad majú unikátnu schopnosť čistiť vzduch od škodlivín a osviežovať ho.

Do okolia uvoľňujú hodnotné silice, ktoré prospievajú aj alergikom. Chýbajúce množstvo zelene doplňte textíliami. Veľmi trendové sú vankúše, z ktorých zeleň priam vyskakuje. Pozor, nepolievať! 

Štýl 4: Závan lesa

Nielen živé rastliny vnášajú do interiéru prírodu v pravom zmysle slova, ale aj prírodné materiály. Najkrajšie sú v surovej podobe. Obľúbený a veľmi praktický je peň stromu, ktorý poslúži ako príručný či konferenčný stolík.

Konáre splnia funkciu na strope (môžete na ne zavesiť svietidlá), ale i na stene ako šikovné vešiačiky. Drevo má svoju silu, vôňu a charakter. Ideálne je aplikovať ho všade tam, kde sa ho môžete dotýkať holými rukami. 

 

Štýl 5: Zelené výhľady

Čo sa vám na dovolenke (okrem ničnerobenia) páčilo najviac? Bol to neustály pobyt na vzduchu v lone prírody? Niečo podobné môžete zažívať i počas roka. Tapeta plná stromov či všakovakých exotických rastlín zmení vašu obývačku na nepoznanie. Vôbec sa toho nemusíte báť!

Priznávame, že mnohé tapety sú skôr prechodná záležitosť. Motív zelene sa vám však tak skoro nezunuje, veď príroda predsa nie je žiaden módny výstrelok. 

TEXT: KATARÍNA PAUKEJE
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 6/2019

Tagy:
interiérové rastliny zariaďovanie obývacej izby

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 9/2019
v predaji


Zimný rez stromov a krov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky